آخرین روند ساخت مسکن در کشور اعلام شد


به گزارش باشگاه خبرنگاران، آقای شهاب سعادت نژاد گفت: شاخص تعدیل عددی است که سازمان برنامه و بودجه در هر فصل ارائه می کند و نرخ تورم هر بخش را در مناطق مختلف نشان می دهد. در سال جدید شاخص تعدیل ماه سوم و چهارم 1400 اعلام شد، اما در بخش ساختمان این رقم کمتر از سه ماهه دوم سال گذشته اعلام شد. یعنی در این بازه زمانی شاهد کاهش قیمت مصالح و دستمزد و شاخص های مرتبط با ساختمان در ساختمان هستیم.

به گفته بازرس انجمن انبوه سازان مسکن در چند سال گذشته شاهد افزایش تورم و افزایش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه آهن و سیمان بودیم که بانک مرکزی نیز این موضوع را تایید می کند اما اکنون شاخص کل تعدیل ساختمان است. نسبت به دوره قبل کاهش یافته است. این بدان معناست که پیمانکاران، مشاوران و سازندگان پروژه های دولتی باید کمتر از ۱۴۰۰ دلار در سه ماهه دوم برای کار، مصالح و دستمزد دریافت کنند.

وی می گوید: یکی از دلایل عدم استقبال سازندگان و سازندگان از ساخت و ساز طرح ملی مسکن، اعلام قیمت بسیار پایین ساخت آن است که در حال حاضر 4.72 میلیون دلار برای هر متر مربع ساخت و ساز است. این رقم حتی بسیار کمتر از ارقام اعلامی سازمان برنامه و برآورد برای احداث یک مترمربع ساختمان است. بنابراین قیمت ساخت خانه بالای 5 طبقه در شهرهای بزرگ با توجه به استانداردهای موجود متری 10 میلیون تومان است که با رشد قیمت تمام شده مصالح ساختمانی این قیمت ها نیز افزایش می یابد.

وزارت راه و شهرسازی از ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی در راستای نهضت ملی مسکن خبر داد.