آغاز دادگاه استیضاح فاطمی امین / توضیحات خطیب زاده درباره سرنوشت مذاکرات وین / تحلیل باهنر از رفتار سیاسی احمدی نژاد


آمار کرونا در ایران

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز 30 خردادماه، بر اساس معیارهای تشخیصی نهایی، 231 بیمار جدید کووید 19 در کشور شناسایی شدند که از این تعداد 43 نفر بستری شدند.

مجموع مبتلایان به کووید-۱۹ در کشور به ۷ میلیون و ۲۳۴ هزار و ۹۸۸ نفر رسید.

متاسفانه طی 24 ساعت گذشته 3 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 366 نفر رسید.

آمار واکسیناسیون در ایران

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 64 میلیون و 610 هزار و 844 نفر نوبت اول، 57 میلیون و 953 هزار و 12 نفر نوبت دوم و 27 میلیون و 677 هزار و 502 نفر نوبت سوم واکسن کرونا دریافت کردند.

تعداد کل واکسن های وارد شده در کشور به 150 میلیون و 241 هزار و 358 دوز رسیده است.

شب گذشته ۱۹ هزار و ۳۹۴ دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شد.

***

آغاز روند استیضاح فاطمی امین

به گزارش ایرنا، سید نظام الدین موسوی سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران جزئیات جلسه روز گذشته هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی را تشریح کرد.

دبیر مطبوعاتی هیئت رئیسه مجلس افزود: درخواست های مختلفی برای استیضاح برخی وزرا به هیئت رئیسه ارسال شده که در حال بررسی است.

پیش از این در جلسه علنی ۲۴ خردادماه مجلس شورای اسلامی، موضوع محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد در خصوص افزایش قیمت کالاها و تورم توسط سیدرضا فاطمی امین در دستور کار قرار گرفت. به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان از پاسخ های فاطمی امین قانع نشدند.

اما یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره درباره استیضاح فاطمی امین توضیحات متفاوتی ارائه کرد. علیرضا سلیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به جلسه روز گذشته هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، گفت: در جلسه هیات رئیسه مجلس با برکناری فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت موافقت شد. روی.”

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس این نامه داخلی مجلس، با موافقت هیات رئیسه، وزرا به کمیسیون مربوطه اعزام می شوند و وزیر و نمایندگان 10 روز فرصت دارند تا در مورد موضوعات صحبت کنند. . استیضاح اگر تعداد امضاهای استیضاح کم شود.» در صورت تشخیص، استیضاح از دستور کار مجلس خارج می شود.

وی ادامه داد: در غیر این صورت پس از گذشت 10 روز از درخواست، اطلاعیه در جلسه علنی مجلس وصول می شود و وزیر یک هفته فرصت دارد تا در جلسه علنی مجلس برای بررسی درخواست حضور یابد.

شب گذشته زمانی رخ داد که فاطمی امین در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و گزارشی از صحبت های خود ارائه کرد.

بیشتر بخوانید: جزئیات جدید واردات خودرو/ افزایش قیمت لوازم خانگی قاچاق

***

رنج شفافیت انتخابات در مجلس

فرهیختگان نوشت: موضع انفعالی نمایندگان زمانی بیشتر نمایان می شود که حتی از گزینه ممتنع استفاده نکنند و حتی با سهل انگاری کامل در رای گیری شرکت نکنند.

بی تفاوتی تعداد زیادی از نمایندگان به تصمیمات مجلس، وضعیتی است که روز گذشته اعتراض محمدباقر قالیباف را برانگیخت. در بررسی لایحه اصلاحات قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، 55 نفر از نمایندگان بر اساس اصل 11 این طرح در رای گیری شرکت نکردند.

رئیس مجلس در پاسخ به درخواست نمایندگان گفت: لیست افرادی که رای نمی دهند در پایان هفته اعلام می شود.

اعلام اسامی رای دهندگان اگرچه می تواند مشارکت مردم را افزایش دهد، اما از آنجایی که نمایندگان راه های جایگزینی برای انفعال مانند غیبت و ممتنع دارند، نمی تواند فضای مجلس را پویاتر کند.

شفافیت آرای نمایندگان بهترین راه برای پویایی مجلس است. این به این دلیل است که نماینده را در معرض مسئولیت قرار می دهد و او را موظف می کند که برای حفظ صدای خود از تجربه استفاده کند و در هنگام رای دادن نظر خود را بیان کند. اجرای چنین موردی از آنجایی که بر فضای کارشناسی خانه ملت حاکم است، به تدریج منجر به حذف نمایندگان سیاسی از مجلس و معرفی تدریجی توانمندی هایی به بهارستان می شود که می توانند موضع گیری دقیق و پاسخگوی شایسته به افکار عمومی داشته باشند. .

قالیباف با تهدید شفاف سازی اسامی کسانی که در انتخابات شرکت نمی کنند، تلاش می کند بهارستان را از کار بیاندازد که پیش از این طرح شفافیت نمایندگان را رد کرده بود.

اینکه مجلس برای شفافیت در رای گیری خود قانون وضع نکرده و بدون نوشتن قانون، فقط باید اسامی کسانی که رای نمی دهند منتشر شود، نشان از رویکرد جنجالی و گزینشی شفافیت دارد. رویکردی که گاهی به تصویب طرح شفافیت سه قوه می انجامد و عملاً شفافیت رای را می کشد و گاه شفافیت نام افراد منفعل را برای سهولت در کار هیئت مدیره میسر می کند.»

***

رئیس وزارت امور داخله از تغییر این افسر سیاسی خودداری کرد

احمد وحیدی وزیر کشور در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا در پاسخ به این سوال که شایعاتی مبنی بر تغییر معاون سیاسی شما شنیده می شود، آیا قصد تغییر وی را دارید؟ وی گفت: صحبتی از جابجایی نیست. افسر سیاسی وزارت داخله مدتی است که حوصله اش سر رفته است اما به دلیل کسالت او را غیرفعال می دانند و مشغول کارش است اما حضورشان به دلیل کسالت کم است.

***

تحلیل باهنر از رفتار سیاسی احمدی نژاد

برنا محمدرضا باهنر، فعال سیاسی اصولگرا و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره احتمال انتصاب مجدد احمدی نژاد در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سخنان احمدی نژاد چندان با روال عادی سیاستمداران کشور همخوانی ندارد.

یک بار خبرنگاری از من پرسید که آیا صحبت های آقای احمدی نژاد خلاف عرف است، آیا این نظام می خواهد با او برخورد کند؟ پاسخ این است که گاهی برخی از این آقایان منتظرند که جنجال جدیدی پیش بیاید و واقعاً منتظرند که من را ببرید و ببرید، نظام اسلامی از این که بخواهد در بازی یک نفره باشد، مبتکرتر و جسورتر است.

خداوند متعال به درجات حضرت امام خميني (ره) رحمت كند، مجلس دوم يكي از بزرگان را به ياد دارم كه ايشان نيز از دنيا رفتند.

این پیغام برای اعضای شورای نگهبان آن زمان ارسال شد و گفتند چرا باید به صلاحیت او صحه بگذاریم، وقتی می دانیم او ناتوان است، او هم می افتد.

گاهی اوقات علاقه کلی تری به حضور من در مجلس یا مجلس یا نبودن من در مجلس وجود دارد که نمی توانیم به سادگی آن را تحلیل کنیم.

اگر فردا نام 40 نفر در جلسه تشخیصی اعلام شود و نام من خط خورده باشد طبیعی است و درخواستی نداریم و قدردانی می کنیم که این سه و چهار دوره را شایسته من دانستند و اگر نام فردی خط خورده باشد. فردا نباید تحلیل کرد که او آدم بدی بود. من می خواهم بگویم که ما نباید فقط جلسه آمدن و جلسه نیامدن را تحلیل کنیم، در عین حال می تواند علایق بزرگی وجود داشته باشد…

به نظر من ریاست مجمع مجدداً به آقای آملی واگذار می شود و ایشان با دبیری آقای ذوالقدر به عنوان رئیس مجمع باقی خواهند ماند.

البته ممکن است تغییرات زیادی در ترکیب مجموعه ایجاد نشود و این تغییرات طبیعی است.

«مجمع تشخیص به افراد با تجربه قوی نیاز دارد و ما به سه یا چهار دیپلمات با نفوذ در مجمع تشخیص نیاز داریم. به سه چهار اقتصاددان و معلم نیازمندیم. در حضور فرهنگیان قوی و مجرب خلاء وجود دارد.

***

توضیحات خطیب زاده درباره سرنوشت مذاکرات وین

به گزارش ایرنا، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری با خبرنگاران درباره آخرین تحولات مذاکرات وین گفت: ما همچنان در مسیر دیپلماسی حرکت می کنیم. با وجود همه بی توجهی های آمریکا و ادامه راه ترامپ، این قطار هنوز از ریل خارج نشده است. اکنون در این نقطه هستیم زیرا ایالات متحده در سال 2018 به طور یکجانبه و غیرقانونی از برجام خارج شد و فشار حداکثری را اعلام کرد که به قول خودش به شکستی مفتضح منجر شد.

وی افزود: ما برای یک توافق خوب، باثبات و موثر آمادگی داریم و برای دستیابی به آن به همه زمینه ها می نگریم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره پیشنهادات ایران به آمریکا قبل از پذیرش قطعنامه در شورای حکام، گفت: همانطور که آقای امیر عبداللهیان گفتند، قبل از پذیرش قطعنامه، ایران تمام تلاش خود را برای هموار کردن راه برای توافق انجام داد. . قبل از نشست شورای حکام و صدور قطعنامه، ایران بار دیگر تلاش کرد تا زمینه ساز توافق شود و با وجود کارشکنی های آمریکا، تلاش کردیم با ابتکارات خود در مسیر مذاکرات پیش برویم. از فرمانداران، ابتکاری ارائه کردیم که مورد استقبال آقای بورل قرار گرفت.

وی تاکید کرد: حتی برای اولین بار این ابتکار و پیشنهاد ایران از طریق دو وزیر خارجه دیگر ابلاغ شد و برنامه موقتی تدوین شد اما آمریکا مجددا تصمیم به تمدید و تعویق توافق گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آمریکا با این توهم و این توهم به شورای حکام برخورد کرده است که البته پاسخ ایران قوی و متناسب بوده است. الان مسیر همان مسیر دیپلماسی است. مدتی اشتباه کردند و اشتباه محاسباتی کردند و به آنها پاسخ داده شد. ما مسیر رضایت را از طریق بورل دنبال می کنیم.

خطیب زاده همچنین گفت: اگر آمریکا به تعهدات خود در قبال برجام عمل کند و تحریم ها علیه مردم ایران را لغو کند، می توانیم به ابتکار ایران توافق را تکمیل کنیم.

وی در خصوص استعفای آقای باقری نیز گفت: بگذارید شایعه بماند، همه اقدامات در وزارت امور خارجه انجام می شود و مذاکره کنندگان ما علیرغم برخی شایعاتی که عمدا ایجاد می شود کار خود را انجام می دهند. موضع گیری رسمی در مورد شایعات منصفانه نیست.

***

توضیحات رئیس دانشگاه امام حسین (ع) در خصوص شهادت یکی از کارکنان وزارت دفاع

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ؛ سردار سرتیپ حسنی آهنگر فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) در پنجمین جشنواره علمی سلمان فارسی گفت: ما باید به قدرت بین المللی برسیم و این راه رسیدن به قدرت علمی است. دشمن با جنگ تلفیقی، جنگ اقتصادی و علیه دستاوردهای علم و فناوری علیه ما عمل می کند.

فرمانده دانشگاه امام حسین(ع) در خصوص پدیده مهاجرت نخبگان به خارج از کشور گفت: مهاجرت نخبگان در کشورهای دیگر وجود دارد اما برنامه مهاجرت نخبگان برای آنها درآمدی به همراه دارد که در ایران نیست.

حسنی آهنگر با اشاره به شهادت یکی از کارکنان وزارت دفاع در چند روز پیش، گفت: خطوط تولید ما در معرض خرابکاری صنعتی است. خود شهید وزارت دفاع هدف قرار نگرفت، بلکه دچار خرابکاری صنعتی شد. ما باید با استفاده از هوش مصنوعی از تهدیدها جلوگیری کنیم.

***

هندوزی از ملاقات با یک رانت خوار برای جلوگیری از خروج ارز مورد علاقه خود صحبت می کند.

به گزارش فارس، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی در همایش دولت مردمی در بحث عدالت و جمهوری گفت:

وی گفت: دولت سیزدهم در شرایطی که روی کار آمد سعی کرد به گونه ای عمل کند که با نگاه و انتخاب مدیرانش بتوانیم راه حل های جدید و راه های جدیدی برای اقتصاد کشور داشته باشیم. ” مسیر جدید نیز به افراد جدید نیاز داشت. انتخاب ستاد اقتصادی دولت این بود که به ثبات کلان اقتصادی نیاز داریم و این سیاست تا پایان اسفند در نظر گرفته شد.

هندوسی گفت: «تمرکز روی گروه‌هایی بود که از اقتصاد امرار معاش می‌کردند، اما کمکی به جامعه نمی‌کردند، و ما سعی کردیم آن را تغییر دهیم.

خاندوزی افزود: شخصی به وزرا گفته که نمی توانید ارز ترجیحی بگیرید، ما اصلا تلاش نکردیم که شما ارز را بگیرید اما سازوکار به سمت دیگری رفت. ما تلاش می کنیم از این دور باطلی که اقتصاد ایران در آن قرار دارد خارج شویم.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: اصل جهت گیری تغییر رویکرد است و مهم ترین اصل صرفه جویی مردم کنار گذاشتن کسانی است که سفره مردم را به واردات بسته اند.

وی گفت: اصل این مسیر و رویکرد با یک سری اقدامات پیشینی و پسینی نه تنها جریان انحصاری و واردکننده بلکه هر دو باید نقش متفاوتی داشته باشند. در برخی از جلسات ستاد اقتصادی دولت با وزرا می گوییم که هر کارآفرینی می تواند کار واردات را انجام دهد و برای سایر فعالیت های دولت راه های ارزان قیمت پیدا کند.

***