آمریکایی ها نگران پیر شدن بایدن هستند


به گزارش ایسنا، نیویورک تایمز نوشت: «از آغاز اولین دوره ریاست جمهوری جو بایدن تنها یک سال و نیم گذشته است. با این حال، این مرد 79 ساله بیش از یک سال از رونالد ریگان، رئیس جمهور سابق آمریکا در آخرین سال دوره دوم ریاست جمهوری خود بزرگتر است. اگر بایدن در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا نامزد شود، برخی بیم دارند که رئیس جمهور نهایی آمریکا در پایان دوره ریاست جمهوری خود 86 ساله شود!

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از شهروندان آمریکایی فکر می‌کنند بایدن «بیش از حد پیر» است و بسیاری از نظریه‌پردازان حزب دموکرات نیز معتقدند که او نباید نامزد شود.

بسیاری از مقامات و مشاوران ارشد فعلی و سابق آمریکا بر این باورند که بایدن نسبت به سال های گذشته پیرتر به نظر می رسد و کاخ سفید نمی تواند این مشکل را حل کند. در حالی که انرژی بایدن برای یک مرد هم سن و سالش قابل تحسین است، کاهش یافته و باعث شده برخی از دستیارانش از او فاصله بگیرند. بایدن گاهی هنگام راه رفتن از مسیر اصلی خود منحرف می شود و دستیارانش می ترسند پایش در سیم ها گیر کند. او با کلمات در مراسم عمومی مشکل دارد و نزدیکانش نگران هستند که آیا او بتواند سخنرانی خود را بدون «لرزش» تمام کند.

وقتی بایدن در آخر هفته به خانه ساحلی خود در دلاور می رود، مقامات کاخ سفید باید مراقب او باشند. او شب ها در انظار عمومی ظاهر نمی شد و کنفرانس های مطبوعاتی که در آن شرکت می کرد، نیمی از کنفرانس هایی را تشکیل می دادند که روسای جمهور سابق آمریکا در آن شرکت داشتند.

اگرچه بایدن پنج روز در هفته با یک مربی ورزش می کند و بسیاری از همسالان او حتی نمی توانند دوچرخه سواری کنند، سقوط دوچرخه او ماه گذشته در سرتاسر جهان خبرساز شد.

علیرغم اینکه بایدن به آمریکایی ها اطمینان داد که از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار است، حتی بسیاری از حامیان او نگران این هستند که آیا این سلامت جسمانی تا شش سال آینده ادامه خواهد داشت یا خیر.

دیوید گرگن، مشاور ارشد چهار رئیس جمهور آمریکا، گفت: “من معتقدم وقتی 80 ساله می شوید، نباید به دنبال موقعیت باشید. من تازه 80 ساله شدم و الان دو سه سال است که به این فکر می کنم که دیگر مسئول هیچ سازمانی نباشم. شما مثل قبل هوشیار نخواهید بود.

با این حال، برخی توجه دارند که سن افراد مختلف متفاوت است. جی اولشانسکی، کارشناس طول عمر که سن نامزدهای انتخابات 2020 آمریکا را مطالعه کرده است، می گوید اگر با سیاست های بایدن موافق نیستید، اشکالی ندارد، به شخص دیگری رأی دهید. اما سن او نباید ملاک انتخاب باشد.

در عین حال، پروفسور اولشانسکی همچنین این موضوع را “سوال درست” می داند که آیا سلامت نسبی بایدن تا 86 سالگی ادامه دارد یا خیر و می گوید: نمی توان آن را کنار گذاشت، خطرات با افزایش سن افزایش می یابد.