آمریکا قادر به تحمیل خواسته های خود نیست


به گزارش ایسنا، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی با توجه به بحران انرژی جهان در پی حمله روسیه به اوکراین و تحریم های اروپا و آمریکا علیه روسیه، افزایش قیمت جهانی نفت به دلیل این شرایط را موجب شد تا جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، رئیس جمهور روسیه و اوکراین را تحریم کند. آمریکا به منطقه سفر کرده و با سران کشورهای تولیدکننده نفت از جمله عربستان سعودی، امارات متحده عربی و عراق برای یافتن راه حل دیدار خواهد کرد.

اسپوتنیک ادامه داد: در حالی که در جده به بایدن اطمینان داده شد که عربستان سعودی با آمریکا برای ایجاد ثبات در بازارهای جهانی انرژی همکاری خواهد کرد، کارشناسان می گویند که عربستان در حال حاضر به حداکثر ظرفیت تولید نفت خود رسیده است و از سوی دیگر، دیگر نمی خواهد توافق را زیر پا بگذارد. با کشورهای دیگر اعضای اوپک.

این خبرگزاری ادامه داد: در چنین شرایطی، واشنگتن که به دنبال حل بحران انرژی است، راه حلی ندارد مگر اینکه شریک دیگری بیابد و ایران به طور بالقوه می تواند آن راه حل را ارائه دهد.

محمد مرندی، تحلیلگر ارشد سیاسی ایران، گفت که تهران آماده است تا با واشنگتن به توافق برسد، اما آمریکایی ها نیز باید امتیاز بدهند، زیرا نمی توانند همه چیز را با هم مطالبه کنند.

اسپوتنیک همچنین به مذاکرات ایران و سایر طرف های توافق هسته ای 2015 در ماه های اخیر با حضور غیرمستقیم آمریکا اشاره کرد و افزود: ایران از نوامبر 2021 در این مذاکرات حضور فعال داشته است. در جریان این گفت وگوها، طرف های غربی بارها تاکید کرده اند که باید بر فعالیت های هسته ای ایران نظارت داشته باشند و تهران نیز به نوبه خود خواستار لغو تمامی تحریم هایی است که مانع اجرای کامل توافق هسته ای به عنوان پیش شرط هر توافقی می شود.

به گزارش اسپوتنیک، مرندی تاکید کرد که این خواسته های ایران هنوز برآورده نشده است. در پاسخ، رسانه های غربی مدعی هستند که این توافق به دلیل درخواست ایران برای حذف سپاه از فهرست سازمان های تروریستی آمریکا متوقف شده است.

مرندی در ادامه توضیح داد: این موضوع هرگز پیش شرط ایران نبوده است. اما برای توجیه سنگسار استفاده می شد. مشکل سابقه اجرای جزئی و نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) توسط آمریکاست که ایران آن را غیرقابل قبول می داند و علاوه بر آن عدم تمایل واشنگتن به لغو تحریم ها.

این کارشناس ارشد سیاسی درباره بحران انرژی کنونی پیش روی غرب گفت: بخشی از مشکل ممکن است سیاست داخلی آمریکا یا موقعیت ضعیف حزب دموکرات باشد. در هر صورت آمریکا قادر به اقدام علیه ایران نیست و بنابراین بهترین گزینه برای آنها مذاکره و آوردن نفت خام ایران به بازار اروپا است.

به نوشته این رسانه روسی، برآوردها نشان می دهد که ایران در حال حاضر 157 میلیارد بشکه ذخایر قطعی دارد که 10 درصد کل ذخایر نفت را تشکیل می دهد. علاوه بر این، این مقدار معادل 13 درصد چیزی است که کشورهای اوپک می توانند ارائه دهند.

اروپا از سال 2012 به دلیل تحریم های غرب، نفت ایران را تحریم کرده است. در پاسخ، تهران خدمات خود را در آسیا ارائه کرد، جایی که مشتریان ثابت خود را در چین و هند پیدا کرد.

محمد مرندی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمبود مراجعه کننده نداریم. ایران نفت بیشتری را به قیمت بازار می فروشد. بنابراین این کار بسیار خوب است. اگر تحریم ها برداشته شود، ایران می تواند تولید خود را افزایش دهد.

وی در ادامه درباره برخی تلاش ها در منطقه برای ایجاد ائتلاف علیه ایران گفت: این نمی تواند ایران را به چالش بکشد. هیچ کشوری در منطقه نیست که بتواند با ایران رقابت کند. تنها رقیب ما آمریکاست. اسرائیل و عربستان سعودی کوچک و ضعیف هستند. ایران پیشرفته ترین کشور نظامی در غرب آسیا است.

اسپوتنیک همچنین گزارش داد که جو بایدن در سفر خود به خاورمیانه گفت که گزینه نظامی در نظر گرفته نشده است و دیپلماسی تنها راه پیش رو است. مرندی همچنین گفت که بایدن در واقعیت تفاوت چندانی با رئیس جمهور قبلی آمریکا دونالد ترامپ ندارد که بر پیگیری سیاست “فشار حداکثری” خود اصرار داشت.

مرندی خاطرنشان کرد: آمریکا در موقعیتی نیست که اوضاع را تشدید کند. اگر این کار را انجام دهد، آنها فقط قیمت ها را تا سقف (حداکثر) افزایش می دهند که از قضا به نفع ایران خواهد بود. کار هوشمندانه آنها معامله است. ما برای آن آماده ایم.