آیا افزایش 22 درصدی ارزش کل بورس ها/ مجامع شرکت ها می تواند بازار سهام را سبز کند؟


به گزارش فارس، بازار سرمایه از هفته دوم خرداد ماه نزولی را آغاز کرد و نتوانست در نیمه بالای کانال روی عدد 1.5 میلیون واحد تثبیت شود.

این هفته بازار سهام با افت معاملات کم عمق مواجه شده است و این می تواند روند صعودی بازار سهام را که در هفته های اخیر شکل گرفته را به چالش جدی بکشاند. هجوم پول به صندوق های با درآمد ثابت از سوی سهامداران خرد می تواند لحظه منفی دیگری برای بازار سهام باشد.

سیامک علوی، کارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس در خصوص روند بورس در هفته گذشته گفت: بازار سرمایه در مقاومت فنی شاخص کل و شاخص کل همگن مشارکت دارد و این امر باعث کاهش معاملات خرد شده است. ” سهامداران واقعی تا زمانی که بازار مسیر خود را مشخص نکند، مراقب نخواهند بود.

وی ادامه داد: اگر روند معاملات کمی بهتر شود قطعا سرمایه پارک شده وارد بازار سرمایه می شود و این آزادسازی در کنار ارزش سهام و گزارش های نسبتا خوب شرکت هایی که برای مجامع آماده شده اند به رونق سهام کمک می کند. در هفته های آینده باشد.

* کاهش عمومی شاخص پس از چند هفته رشد

شاخص کل بورس در هفته گذشته کاهش یافت. این رقم در روز شنبه 1186 واحد و در روز یکشنبه 19344 واحد کاهش یافت. البته روز دوشنبه افزایش 3323 واحدی و روز سه شنبه 5331 واحد افزایش داشت. در نهایت شاخص کل بورس روز چهارشنبه با افت 731 واحدی هفته را به پایان رساند.

شاخص کل بورس طی هفته دوم خرداد تنها 22 هزار و 507 واحد افت کرد و به سطح یک میلیون و 541 هزار و 980 واحد رسید. بازده این شاخص منفی 1.4 درصد بود.

* سبقت گرفتن از شاخص کل همگن در منفی ها

شاخص کل همگن در هفته گذشته روند نزولی داشت و شاخص کل نیز روند نزولی داشت. شاخص در روزهای شنبه و یکشنبه به ترتیب 4252 واحد و 7694 واحد کاهش یافت. شاخص در روز دوشنبه 351 واحد، روز سه شنبه 3192 واحد و روز چهارشنبه 266 واحد افزایش یافت.

شاخص کل همگن در نهایت در هفته دوم خرداد ماه با افت 7 هزار و 137 واحدی به سطح 429 هزار و 657 واحدی بازگشت تا برای سهامداران بازدهی منفی 1.63 درصدی داشته باشد.

* رشد ارزش کل معاملات در بازار سرمایه

در هفته گذشته میانگین ارزش کل معاملات با سهام روند صعودی داشته و نسبت به هفته قبل 22 درصد افزایش داشته است. البته این رشد به دلیل رونق معاملات اوراق در بازار ثانویه بود. میانگین حجم معاملات کل بورس در این هفته به 47 هزار و 618 میلیارد صوم رسید.

اما میانگین ارزش معاملات خرده فروشی در این هفته به دلیل عدم اطمینان بازار و روند نزولی در عملکرد بازار، 19 درصد کاهش یافته است. میانگین حجم معاملات خرده فروشی در هفته دوم خردادماه به 4.643 میلیارد صوم رسید.

کارشناسان بازار سرمایه بر این باورند که اگر شرکت های حقوقی در حمایت از بازار سرمایه عمل کنند و تنها از سهام شاخص حمایت نکنند، می توان به رشد بورس در هفته های آینده امیدوار بود. البته بر اساس سال‌های گذشته، شاخص کل می‌تواند تا تشکیل شرکت‌های سهامی در هفته‌های آینده روند صعودی داشته باشد و این موضوع باید روند بازار سرمایه را تغییر دهد.