آیا این بیماری لایم است یا چیز دیگری؟


زن جوان با دکترشبیماری لایم سالانه حدود 300000 نفر را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد. علیرغم شیوع فزاینده آن، افسانه های بسیاری درباره این بیماری منتقله از کنه وجود دارد.

بیماری لایم که به عنوان “مقلد بزرگ” نیز شناخته می شود، اغلب بر بیش از یک اندام در بدن تأثیر می گذارد و می تواند منجر به طیف گسترده ای از علائم شود که ممکن است شرایط دیگر را تقلید کند. لایم می تواند منجر به علائم مختلفی از جمله خستگی، “مه” ذهنی، درد مفاصل و عضلات، سردردهای شدید، کمبود خواب، گزگز اندام ها و تغییرات خلقی شود. این علائم ممکن است با سایر بیماری ها از جمله سندرم خستگی مزمن، آرتریت روماتوئید، مولتیپل اسکلروزیس، افسردگی و حتی بیماری آلزایمر اشتباه گرفته شود.

اما سردرگمی به همین جا ختم نمی شود. تقریباً 900 گونه کنه در سراسر جهان وجود دارد، با این حال بسیاری از مردم ممکن است متوجه نباشند که تنها دو نوع کنه سیاه باعث گسترش بیماری لایم در ایالات متحده می شود. به گفته دانیل کاسوان، پزشک متخصص بیماری های عفونی در بیمارستان و مرکز پزشکی Aventura در Aventura، فلوریدا، برخلاف تصور رایج، بیماری مزمن لایم یک تشخیص پزشکی شناخته شده نیست.

ما با دکتر کیسوان در مورد این باورها و سایر باورهای غلط در مورد بیماری لایم صحبت کردیم. این چیزی است که او گفت.

چگونه افراد به بیماری لایم مبتلا می شوند؟

دکتر رنگ آمیزی: فقط سیاه [deer] کنه بورلیا بورگدورفری – باکتری عامل بیماری لایم – را منتقل می کند. توسط پشه پخش نمی شود. از فردی به فرد دیگر سرایت نمی کند. شما به نیش کنه نیاز دارید. کنه سیاه پوست فقط در ایالت های شمال شرقی و اقیانوس اطلس میانی و همچنین شمال کالیفرنیا و شمال مرکزی ایالات متحده یافت می شود. [Minnesota, Wisconsin, and Michigan] معمولاً به Borrelia burgdorferi آلوده است. بنابراین، افرادی که خارج از این مناطق – معروف به مناطق بومی – زندگی می کنند، خطر ابتلا به عفونت نسبتاً کمی دارند.

آیا افرادی که توسط کنه سیاه در یک منطقه آندمیک گزیده شده اند باید تصور کنند که به بیماری لایم مبتلا شده اند؟

دکتر رنگ آمیزی: همه کنه ها در مناطق پرخطر به Borrelia burgdorferi آلوده نیستند و حتی آنهایی که آلوده هستند ممکن است همیشه بیماری لایم را منتقل نکنند. معمولاً کنه باید حداقل 36 ساعت به بدن شما بچسبد تا این اتفاق بیفتد. آنها معمولا نیاز به پر شدن دارند [full of blood] قبل از اینکه باکتری از طریق بزاق فرد به جریان خون او دفع شود. تشخیص و حذف سریع کنه ها یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از بیماری لایم است.

آیا همه افراد مبتلا به بیماری لایم دچار بثورات چشم گاو نر می شوند؟

دکتر رنگ آمیزی: اکثر افراد مبتلا به بیماری لایم دچار اریتم مهاجر می شوند، بثوراتی که شبیه چشم گاو نر است، اما نه همه. برخی از افراد هیچ تظاهرات پوستی ندارند. دیگران ممکن است متوجه نشوند که کنه دارند یا کسی آنها را گاز گرفته است. در برخی موارد، بثورات ممکن است پنهان باشد یا ممکن است مهاجرت کند. فقط می‌توانید لکه‌های قرمز رنگی داشته باشید که در یک مکان ظاهر می‌شوند، ناپدید می‌شوند و سپس دوباره در مکان دیگری ظاهر می‌شوند. اینطور نیست که جوش چشم گاو نر داشته باشید و تمام شود یا اگر آن را ندیده اید نخواهید داشت. به آن سادگی نیست.

همچنین غیر معمول نیست که افراد تلاش کنند بیماری لایم را خود تشخیص دهند. اما چیزی که شبیه یک بثورات معمولی به نظر می رسد می تواند فقط یک واکنش آلرژیک در محل نیش حشره باشد. اگر فردی دچار بثوراتی شود که تصور می شود مربوط به بیماری لایم در چشم گاو نر باشد، اغلب علائم دیگری نیز دارد.

بنابراین، هنگامی که بیماری لایم تشخیص داده می شود، برخی از علائم هشدار دهنده احتمالی دیگر چیست؟

دکتر رنگ آمیزی: در بسیاری از موارد، بیماری لایم باعث علائم ساختاری مانند سردرد، سفتی گردن، خستگی، لرز، تب و از دست دادن اشتها می شود. برخی از افراد ممکن است درد عضلانی و مفاصل را نیز تجربه کنند.

سفتی و درد مفاصل نیز معمولاً با آرتریت روماتوئید (RA) همراه است. آیا آرتریت روماتوئید را می توان با بیماری لایم اشتباه گرفت؟

دکتر رنگ آمیزی: در اوایل بیماری لایم می تواند باعث ناراحتی یا درد در مفاصل شود. اگر درمان نشود، آرتریت لایم می تواند ایجاد شود، که ممکن است شبیه سایر بیماری های التهابی مفصل باشد. اما علائم لایم معمولاً نابرابر هستند [occurring on one side of the body]در حالی که آرتریت روماتوئید معمولاً متقارن است [occurring on both sides]. آرتریت روماتوئید همچنین ممکن است باعث سفتی صبحگاهی شود، که ممکن است در مورد لایم صدق کند. همچنین نشانگرهای زیستی خاصی از آرتریت روماتوئید وجود دارد که برای تشخیص این بیماری التهابی مزمن استفاده می شود.

سایر مشکلات سلامتی با علائم و نشانه های مشابه را می توان با تأیید اینکه آیا فردی واقعاً به بیماری لایم مبتلا است یا خیر، رد کرد. عفونت چگونه تشخیص داده می شود؟

دکتر رنگ آمیزی: شما می توانید بیماری لایم را بر اساس اپیدمیولوژی و آزمایش خود تشخیص دهید یا رد کنید. علاوه بر علائم و قرار گرفتن در معرض احتمالی کنه های پا سیاه آلوده، آزمایش خون می تواند آنتی بادی هایی را برای باکتری های عامل عفونت نشان دهد. آزمایش‌های دیگر ممکن است قادر به تشخیص مواد ژنتیکی باکتری‌ها باشند، اما باید در آزمایشگاهی با تخصص در این تکنیک‌ها انجام شوند.

اگر بیماری لایم تشخیص داده نشود و درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

دکتر رنگ آمیزی: بیماری لایم درمان‌نشده بسته به میزان پیشرفت بیماری، می‌تواند منجر به علائم مختلفی شود. به طور کلی بیماری لایم را می توان به سه مرحله تقسیم کرد. بیماری موضعی زودرس وجود دارد که معمولاً محدود به پوست است. برخی از افراد ممکن است سردرد داشته باشند و علائم دیگری مانند خستگی و بدن دردهای اولیه را تجربه کنند. سپس بیماری متاستاتیک اولیه است که می تواند سیستم عصبی، مفاصل و حتی قلب را تحت تاثیر قرار دهد. در نهایت، بیماری در مراحل پایانی وجود دارد که با آرتریت متناوب یا مداوم که یک یا چند مفصل بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد و احتمالاً برخی علائم عصبی مانند مشکلات حافظه و آسیب عصبی همراه است.

آیا برخی از افراد می توانند به بیماری لایم مزمن مبتلا شوند؟

دکتر رنگ آمیزی: بیماری مزمن لایم وجود ندارد. عفونت می تواند تظاهرات زودرس یا دیررس داشته باشد که قابل درمان است. غیر معمول نیست که بیمارانی که با دوره توصیه شده دو تا چهار هفته ای آنتی بیوتیک تحت درمان بیماری لایم قرار گرفته اند، علائم خستگی، درد یا درد مفاصل و عضلانی را تا پایان درمان تجربه کنند. این سندرم پس از لایم در نظر گرفته می شود و احتمالاً نتیجه آسیبی است که در طول عفونت رخ داده است – نه یک عفونت مداوم.

برای تشخیص سندرم پس از لایم باید شواهدی از عفونت فعلی یا قبلی با Borrelia burgdorferi وجود داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا، که دردهای غیرالتهابی طولانی مدت، دردهای عضلانی و مفاصل و خستگی دارند – اما هیچ مدرکی از این عفونت باکتریایی وجود ندارد – ممکن است به اشتباه بیماری مزمن لایم تشخیص داده شود.

آیا فردی که تیک را پیدا کرده و حذف می کند باید آن را آزمایش کند؟

دکتر رنگ آمیزی: اگر کنه جوش خورده باشد که نشان می دهد بیش از 36 ساعت در آنجا بوده است، تابستان است و فرد در منطقه پرخطر زندگی می کند، باید به پزشک مراجعه کند. آزمایشاتی وجود دارد که می تواند نوع کنه را تعیین کند، میزان تراکم آن را مشخص کند و عوامل بیماری زا را شناسایی کند. برخی از کنه ها، از جمله آنهایی که بیماری لایم را منتقل می کنند، می توانند بیماری های دیگر را نیز منتقل کنند. همیشه به خاطر داشته باشید که ممکن است عفونت دیگری وجود داشته باشد، که همچنین می تواند علائم پایدار مشابهی را ایجاد کند که نیاز به درمان نیز دارد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر