آیا حذف کاراته از لیست المپیکی ها/مجمع کمیته ملی المپیک اشتباه بود؟


به گزارش ایسنا، کمیته ملی المپیک با چالش برگزاری انتخابات سخت تری نسبت به گذشته مواجه شده و یک فدراسیون المپیکی دیگر به خود باخته است. با توجه به درخواست و نامه کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) به کمیته ملی المپیک ایران، از آنجایی که کاراته دیگر در المپیک شرکت نمی‌کند، باید از فهرست رشته‌های المپیک حذف شود و به این ترتیب تعداد رشته‌های المپیک به ۲۹ رشته می‌رسد. فدراسیون ها به 28 کاهش یافت.

همچنین سید حسن طباطبایی رئیس فدراسیون کاراته نیز شرایط عضویت در هیات اجرایی کمیته ملی المپیک را ندارد.

مهمتر از آن اینکه در رابطه با این اتفاق، برگزاری انتخابات کمیته ملی المپیک احتمالا با مشکل جدی مواجه خواهد شد. به نظر می رسد با حذف کاراته از فهرست رشته های المپیک، اختیارات قانونی کمیته ملی المپیک نیز از بین خواهد رفت.

در حال حاضر به استثنای کاراته 28 فدراسیون المپیکی وجود دارد که فدراسیون های فوتبال، شمشیربازی، دوچرخه سواری، وزنه برداری و ژیمناستیک به دلیل عدم حضور رئیس نمی توانند در مجمع شرکت کنند. دوره ریاست فدراسیون بدمینتون نیز به پایان رسیده و خبری از برگزاری انتخابات این فدراسیون نیست.

طبق اساسنامه کمیته ملی المپیک، آرای فدراسیون های المپیک و نمایندگان شش ورزشکار باید بر آرای اعضای غیرالمپیکی برتری داشته باشد و نصف به علاوه یک آرای مجمع را تشکیل دهد.

در صورت تعیین سرپرست بدمینتون از سوی وزارت ورزش، تعداد فدراسیون های المپیکی حاضر در مجمع به همراه 6 قهرمان 28 رای خواهد بود و حتی اگر پوریا تا آن زمان در سمت خود باقی بماند، تعداد اعضای المپیک 29 رای خواهد بود. ، برابر تعداد شرکت کنندگان غیر المپیکی برابر خواهد بود

در مجمع 29 رای غیرالمپیکی وجود دارد که در این صورت خلاف اساسنامه است و مجمع جایگاه قانونی خود را از دست می دهد. در این شرایط تنها در صورتی می توانند جلسه برگزار کنند که اعضای غیرالمپیکی در جلسه حضور نداشته باشند تا آرای المپیکی بیشتری داشته باشند.

لیست شرکت کنندگان غیر المپیکی به شرح زیر است:

وزیر ورزش، رئیس کمیته ملی المپیک، 2 نایب رئیس کمیته ملی المپیک، رئیس کمیته پارالمپیک، 2 نماینده داوران و مربیان، 2 نماینده باشگاه ها، 5 کارشناس ورزشی، نمایندگان نیروهای مسلح، نمایندگان آکادمی ملی المپیک، روسای فدراسیون های پزشکی ورزشی، دانش آموزشی، دانشجویان، کارگران و مردم، روسای فدراسیون های ووشو، کاراته، شطرنج، اسکواش، کبدی، بولینگ، قدرت و چوگان.

لیست شرکت کنندگان در المپیاد به شرح زیر است:

روسای فدراسیون های اسکی، والیبال، بسکتبال، بوکس، دو و میدانی، تیراندازی، تیراندازی با کمان، سوارکاری، کشتی، جودو، انجمن های ورزشی، سنگنوردی، اسکیت سرعت، هندبال، قایقرانی، شنا، شیرجه، واترپلو، تنیس، تنیس روی میز، گلف، هاکی، تکواندو، سه گانه، بدمینتون.

نمایندگان ورزشکاران: سجاد گنج زاده، الهه احمدی، حمیده عباسعلی، محمد باقری معتمد، بهداد سلیمی، مجتبی عابدینی.