آیا دولت به حجاج 1401 یارانه پرداخت کرد؟


به گزارش فارس، خبر پرداخت یارانه به زائران حج در آستانه اعزام زائران حرم آل الله مطرح شد و برخی در شبکه های اجتماعی از روی ناآگاهی و برخی تعصبات به دنبال تخریب دولت و حتی عملیات حج هستند و مدعی هستند که دولت به زائران خانه خدا یارانه داده است!

این خبر پس از آن منتشر شد که رئیس سازمان حج و زیارت درباره هزینه حج امسال صحبت کرد. زیرا سید صادق حسینی گفت: هزینه حج برای هر زائر 4500 دلار و این مبلغ 9000 تومان است.

بر همین اساس بسیاری از مردم استدلال کرده اند که این به معنای یارانه 100 میلیونی به هر زائر است و اگر دولت بودجه کافی دارد چرا یارانه بیشتری به مردم نمی دهد؟ یا به طور کلی افرادی که به حج می روند باید «توانمند» باشند و نیازی به تخصیص این یارانه به آنها نیست.

تثبیت ارز 9 هزار مه برای زائران حج 99 برای جلوگیری از افزایش هزینه

این در حالی است که زائران حج تمتع امسال سال ها منتظر ورود به این سفر معنوی بوده و از سال 86 ودیعه گذاشته اند و حتی در سال 99 که قرار بود حج تمتع اقامه شود هزینه آن را پرداخت کردند اما با با شیوع ویروس کرونا و عدم وجود واکسن برای جلوگیری از این ویروس، عربستان سعودی تصمیم گرفت زائران خارجی را نپذیرد و تنها حدود 10 هزار سعودی در حج امسال شرکت کردند.

بر این اساس، سازمان حج و زیارت با هماهنگی بانک مرکزی با توجه به اختصاص 9 هزار تومان از سوی دولت به عملیات حج در سال 99، سعی در تثبیت هزینه حج برای زائران داشت. به همین دلیل وی اعلام کرد کسانی که هزینه حج را به طور کامل بپردازند در عزیمت بعدی مشمول افزایش هزینه حج نخواهند شد.


طبق شرایط ودیعه حج تمتع، هزینه حج به قیمت روز محاسبه می شود.

پول زائران حج 99 به حساب بانک مرکزی واریز شد

در همان زمان حدود 74 هزار نفر از شرکت کنندگان در حج تمتع «در سال 1378 که قسط اول حج تمتع را پرداخت کردند» یعنی 25 میلیون تومان با احتساب سود سپرده اولیه، برای تامین این هزینه اقدام کردند. از 32 تا 41 میلیون تومان برای سال آینده تشریف بیاورید و با همین قیمت بتوانید به حج 1400 مشرف شوید. سازمان حج و زیارت پس از پرداخت این هزینه، مبالغ جمع آوری شده برای حج سال 99 را به حساب بانک مرکزی واریز کرد تا دولت بتواند برای زائران دلار به قیمت 9 هزار تومان خریداری کند.

هزینه حج 99 روش پرداخت پیش پرداخت قسط دوم
از 32 تا 41 میلیون تومان خرید و فروش اقساطی 25 میلیون تومان با احتساب سود سپرده از 7 تا 16 میلیون تومان

به دلیل تداوم گسترش تاج، حج تمتع سال 1400 نیز بدون حضور حجاج خارجی انجام شد و این افراد نتوانستند وارد سرزمین وحی شوند; تا اینکه امسال عربستان از پذیرایی از زائران خارجی خبر داد و مقرر شد امسال یک میلیون زائر از کشورهای مختلف در مراسم حج شرکت کنند.

کاهش سهمیه حج برای کشورها به حدود 43 درصد

البته به دلیل برخی محدودیت ها و کاهش سهمیه کشورها، عربستان سهمیه کشورها را به حدود 43 درصد کاهش داده است و به این ترتیب از 87 هزار و 550 نفر در کشورمان، تنها 39 هزار و 635 نفر با محدودیت سنی کمتر از 65 سال امکان پذیر است. . آنها به سرزمین وحی راه یافتند.

سازمان حج و زیارت پس از اعلام به سعودی ها مبنی بر اینکه حجاج خارجی می توانند در حج امسال شرکت کنند، با توجه به افزایش هزینه های حج به دلیل کاهش سهمیه ها و افزایش مالیات در عربستان سعودی، به دنبال تعدیل هزینه ها از منابع دیگر بود. چون به قول مقامات سازمان حج و زیارت، کسانی که در سال 1378 هزینه حج را پرداخت کرده اند، دیگر نیازی به پرداخت ارز اضافی نخواهند داشت.

سازمان حج و زیارت در تلاش است 1160 دلار اضافه شده به هزینه حج را اصلاح کند.

اما سعودی ها پس از اعزام تیم اجرایی ما به عربستان برای مذاکره و انعقاد قرارداد برای اسکان و سایر خدمات به زائران کشورمان، برخی از هزینه ها و اعتبارات به ویژه خدمات ارائه شده به زائران را افزایش داده اند. تشریک یکباره اعلام و اعلام کرد که همه کشورها باید معادل هزار و 160 دلار هزینه روزانه داشته باشند. تشریک هزینه حج را بپردازید.

اعلام نابهنگام افزایش هزینه های عربستان در شرایطی که بسیاری از زائران آماده شرکت در مراسم حج هستند. زمین آنها به افشاگری هایی تبدیل شدند که اعتراضاتی را در بسیاری از کشورها برانگیخت. اما تیم اجرایی کشورمان با مذاکره با طرف سعودی توانست مقداری از این هزینه ها را کاهش دهد و از سعودی ها تخفیف بگیرد.

زائران حدود یک سوم هزینه اضافی را پرداخت می کردند

اگر هزار و 160 دلار با نرخ 26 هزار تومان یعنی نصف ارز محاسبه می شد، هر زائر باید بیش از 30 میلیون تومان دیگر بپردازد، اما با تخفیف و همچنین پس اندازی که مسئولان پیش بینی کرده بودند، از این مبلغ از تعداد زائران کمتر از 10 میلیون تومان دریافت شده و هزینه حج امسال تقریباً به 45 تا 47 میلیون تومان رسیده است.

آیا دولت به زائران یارانه می دهد؟

بر این اساس نمی توان ادعا کرد که دولت به زائران خانه خدا یارانه پرداخت کرده است. بلکه حجاج امسال در سال 1999 هزینه حج را پرداخت کردند و حتی مجبور به پرداخت بیشتر نبودند. اما به دلیل افزایش برخی هزینه ها، سازمان حج و زیارت نتوانست به وعده خود عمل کند و به همین دلیل بخشی از هزینه ها از زائران گرفته شد.

همچنین با توجه به اینکه حج تمتع «بر افراد مستعد واجب است، اگر کسى قادر به ادای حج تمتع نباشد» مستحق محسوب نمی شود و حج بر او واجب نیست.

امسال 39 هزار و 635 زائر متولد 10 خرداد 1362 در قالب 289 کاروان به سرزمین وحی اعزام می شوند. خروج زائران از 21 خردادماه از 19 ایستگاه پروازی آغاز و 22 روز ادامه خواهد داشت. مراسم حج نیز 16 مرداد به پایان می رسد.