آیا رنگ خوراکی مصنوعی برای کودکان بی خطر است؟ در اینجا چیزی است که باید بدانید.


آیا رنگ خوراکی برای کودکان مضر است؟ آیا رنگ آمیزی مصنوعی کودکان را بیش فعال می کند؟ در اینجا حقایقی وجود دارد که باید بدانید!

آیا تا به حال فرزند شما از زبان آبنبات چوبی به رنگ آبی رنگ آمیزی شده است یا لب های او با آیسینگ صورتی آغشته شده است؟ و آیا تا به حال احساس نگرانی کرده اید که بپرسید آیا این رنگهای رنگ روشن بی ضرر هستند یا مضر – مخصوصاً پس از خواندن مطالب وحشتناک در مورد رنگها در اینترنت؟

من هم قبلاً چنین احساسی داشتم. رنگهای غذایی مدتهاست که بحث برانگیز است و هنوز بحث ، سردرگمی و اطلاعات غلط در مورد آنها وجود دارد. بنابراین من برای دستیابی به پاسخ هایی که همه ما به آن نیاز داریم ، وارد تحقیق شدم.

رنگهای غذایی مصنوعی چیست؟

دو نوع رنگ به غذا و نوشیدنی اضافه می شود:

 1. رنگهای غذایی مصنوعی اینها رنگهای مصنوعی هستند و بیش از 150 سال است که در غذا وجود دارند. مجاز به استفاده از 9 رنگ مصنوعی در غذای FDA است ، اما بیشتر برچسب ها را قرمز 40 ، زرد 5 و زرد 6 خواهید دید.
 2. رنگهای غذایی طبیعی به طور عمده از گیاهان گرفته شده است ، از جمله سبزیجات و میوه ها مانند آب چغندر (قرمز یا صورتی) و زردچوبه (زرد).

چگونه می توانم بفهمم که یک محصول حاوی رنگ است؟

لیست مواد تشکیل دهنده را بررسی کنید. همه رنگهای غذایی مصنوعی باید بر اساس رنگ به علاوه یک عدد (به عنوان مثال “قرمز 3” یا “آبی 2”) ذکر شوند. اگر محصول حاوی رنگهای طبیعی است ، ممکن است لیست شامل کلماتی مانند “عصاره پاپریکا (رنگ)” باشد. در اینجا یک بخش دشوار اما مهم وجود دارد: اگر فقط “رنگ مصنوعی” یا “رنگ افزوده” در لیست مواد تشکیل دهنده مشاهده می کنید ، در واقع به این معنی است که حاوی یک رنگ طبیعی است – و در این مورد ، “مصنوعی” به سادگی به معنی افزودن رنگی است که در اصل وجود نداشت.

برچسب مواد حاوی رنگهای غذایی مصنوعی

چه محصولاتی رنگ غذایی مصنوعی دارند؟

غذاهای رنگی غیر طبیعی (مانند آب نبات و نوشیدنی های رنگ روشن) اغلب حاوی رنگ های مصنوعی هستند. اما رنگ های مصنوعی را می توان در برخی از مکان های شگفت انگیز مانند وافل یخ زده ، ترشی ، سس سالاد ، خامه کیک وانیلی و مارشمالو سفید نیز یافت.

در ایالات متحده ، ما بیش از پنج برابر رنگ غذایی مصنوعی نسبت به دهه 1950 استفاده می کنیم. و کودکان بسیار بیشتر از بزرگسالان رنگهای غذایی مصرف می کنند. این امر منطقی است زیرا بسیاری از “محصولات کودک” اغلب با رنگ ها مانند غلات و نوشیدنی های میوه ای رنگ روشن تهیه می شوند. غذاها و نوشیدنی های رنگی که کودکان بیشتر مصرف می کنند ، به گفته محققان، است:

 • نوشیدنی های با طعم میوه
 • بستنی و بستنی
 • پوست میوه / تنقلات میوه ای لاستیکی
 • جوش شیرین
 • تزئینات مخصوص کیک و پخت (به صورت چاشنی)
 • محصولات زراعی
 • ماست

رنگهای غذایی در پزشکی چطور؟

حتی اگر محصولاتی با رنگ نمی خرید ، داروهای فرزند شما ممکن است حاوی آنها باشد. رنگها معمولاً به منظور افزودن رنگهای دارویی طعم دار (مانند داروهای بنفش با طعم انگور) اضافه می شوند.

در مطالعه ای که در سم شناسی مواد غذایی و شیمیایی، محققان میزان رنگ های غذایی را در مکمل ها و داروهای نوزاد اندازه گیری کردند. آنها دریافتند که ویتامین ها و قرص ها منبع مهمی از رنگ برای کودکان نیستند. اما مسکن ها و شربت های سرفه / سرماخوردگی / آلرژی – در برخی موارد بالاتر از “مصرف مجاز” FDA بودند.

در واقع ، آنها دریافتند که مصرف قرمز شماره 40 می تواند دو برابر حد مجاز برای برخی از مسکن ها و سه برابر حد مجاز برای برخی از شربت های سرفه / سرماخوردگی / حساسیت باشد. بنابراین ، اگر می خواهید از رنگ ها اجتناب کنید ، برچسب داروها را بخوانید ، به داروهای بدون نسخه بدون رنگ نگاه کنید و از داروساز خود در مورد داروهای تجویزی سوال کنید.

آیا رنگهای خوراکی واقعاً از روغن ساخته شده اند؟!

بله ، اما بلعیدن نفت خام یکسان نیست – این یک تاکتیک متداول ارعاب است که در آنجا خواهید دید. خیلی سخت تر از این حرفاست. روغن منبع غنی کربن ، هیدروژن و اکسیژن است ، بنابراین این مولکول ها از روغن استخراج شده ، تصفیه شده و برای استفاده در غذا و نوشیدنی ها به پودر یا مایعات تبدیل می شوند. به نظر می رسد یک فرایند دیوانه کننده است ، اما غذاهای دیگر که احتمالاً به طور مرتب از آنها استفاده می کنید – مانند برخی از ویتامین ها ، لثه ها و داروها – با مولکول های یکسانی از نفت تهیه می شوند.

برای مشاهده پاسخ به پایین بروید!

آیا رنگ های مصنوعی مواد غذایی مضر هستند؟

به گفته FDA می گوید رنگ های خوراکی – مانند همه افزودنی های غذایی که آنها تایید کرده اند – بی خطر هستند. اما FDA چند نکته دارد:

 • زرد 5 می تواند باعث خارش و کهیر در برخی افراد شود.
 • عصاره کارمین قرمز / کوشین ، ساخته شده از حشرات ، می تواند در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند. بنابراین ، این رنگ ، علیرغم “طبیعی” بودن ، همیشه در لیست مواد تشکیل دهنده به طور جداگانه ذکر می شود.
 • رنگهای مصنوعی می توانند بر رفتار برخی از کودکان تأثیر بگذارند. FDA می گوید اگرچه داده ها نشان می دهد که اکثر کودکان عوارض جانبی ندارند ، اما برخی از کودکان ممکن است به آنها حساس باشند.

مرکز حمایت از حقوق عمومی (CSPI) همچنین ادعا می کند که رنگ زرد 5 و زرد 6 (دو مورد از رایج ترین رنگهای غذایی) می توانند به بنزیدین ، ​​یک ترکیب مرتبط با سرطان ، آلوده شوند. اگرچه FDA بنزیدین را آزمایش می کند ، CSPI می گوید محدودیت های ایمن تعیین شده برای کودکانی که از رنگ های بیشتری استفاده می کنند و بدن کوچکتری دارند مناسب نیست.

آیا رنگهای غذایی مصنوعی کودکان را بیش فعال می کند؟

دهه هاست که محققان رنگ های غذایی مصنوعی و رفتار کودکان را مورد مطالعه قرار داده اند. در دهه 1970 ، Ben Feingold ، متخصص آلرژی کودکان ، رژیم غذایی را برای مشکلات رفتاری و توجه در کودکانی که رنگ ها را مخلوط می کردند (به علاوه سایر افزودنی های غذایی مانند شیرین کننده های مصنوعی و برخی از مواد نگهدارنده) که امروزه برخی از والدین از آن استفاده می کنند ، ایجاد کرد.

از آن زمان ، برخی از مطالعات مشابه ارتباط احتمالی بین رنگها و رفتار را نشان داده اند:

 • تجزیه و تحلیل تحقیق در سال 2012 ، مشخص شد كه حدود هشت درصد از كودكان مبتلا به ADHD علائمی دارند كه در اثر رنگها ایجاد شده یا بدتر می شوند. هشت درصد از کل کودکان تشخیص داده شده در ایالات متحده کار می کنند تقریبا نیم میلیون که ممکن است تحت تأثیر رنگها قرار گیرد.
 • بررسی انگلستان 2007 مشخص شد که برخی از کودکان خردسال (از جمله کودکان بدون تشخیص ADHD) یک ساعت پس از نوشیدن نوشیدنی رنگی بی توجهی ، تکانشگری و بیش فعالی از خود نشان دادند. (برخی از این مطالعه انتقاد کردند زیرا این نوشیدنی حاوی مواد نگهدارنده بود که ممکن است بر کودکان نیز تأثیر بگذارد.)
 • گزارش جدید EPA کالیفرنیا نتیجه گرفت که رنگهای مصنوعی مواد غذایی می توانند منجر به بیش فعالی و سایر مشکلات عصبی-رفتاری مانند بی توجهی و اضطراب در برخی از کودکان شوند و به نظر می رسد که کودکان از نظر حساسیت نسبت به رنگهای غذایی متفاوت هستند.
آب میوه برای کودکان

چرا برخی از کودکان به رنگهای غذایی حساس هستند (در حالی که برخی دیگر حساسیت ندارند)؟

هیچ کس به طور دقیق نمی داند ، اما محققان نظریه هایی را ارائه کرده اند:

 • رنگ ها می توانند باعث آزاد شدن هیستامین از سلول ها شوند که می تواند بر مغز تأثیر بگذارد.
 • رنگها می توانند از روده “نشت” کرده و وارد بدن شوند (مفهوم کلی “روده نشت کننده” بحث برانگیز است).
 • غذاهای رنگ شده تمایل بیشتری برای پردازش دارند و کودکان ممکن است به رژیم غذایی به طور کلی کمتر مغذی و بیش از حد فرآوری شده پاسخ دهند.

چقدر رنگ برای کودکان زیاد است؟

محققان گفتند که کودکان در طول مطالعه بیشتر به 50 میلی گرم یا بیشتر از رنگ پاسخ دادند (اگرچه برخی از کودکان کمتر پاسخ دادند). در زیر مقادیر هر وعده برخی از نوشیدنی های رایج آمده است (منبع: میزان رنگ خوراکی مصنوعی در نوشیدنی های متداول و پیامدهای رفتاری بالقوه برای کودکان):

 • لیموناد صورتی کشور: 0.2 میلی گرم
 • لیمو گاتوراد: 3.4
 • سبز پانچ هاوایی: 19 میلی گرم
 • پوره نارنجی: 22.1 میلی گرم
 • خرده پرتقال: 33.6 میلی گرم
 • توت فرنگی نارنجی خورشیدی D: 41.9 میلی گرم

در اینجا مقادیر هر وعده در برخی از غذاهای رایج آمده است (منبع: مقدار رنگ مصنوعی مواد غذایی و قندهای اضافی در غذاها و شیرینی هایی که معمولاً توسط کودکان مصرف می شود):

 • نوار توت فرنگی NutriGrain: 2.5 میلی گرم
 • گلدان های میوه ای (1 کیسه): 3.7 میلی گرم
 • پاپ عطر قرمز-یخ: 3.8 میلی گرم
 • بستنی بستنی نعناع Coldstone (1 قاشق غذاخوری): 6.0 میلی گرم
 • مخلوط کیک مخمل قرمز Duncan Hines: 9.5 میلی گرم
 • PopTart با گیلاس مات: 10.1 میلی گرم
 • Jell-O orange: 12.2 میلی گرم
 • کراکر با پنیر و کره بادام زمینی (8 عدد کراکر): 14.4 میلی گرم
 • حلقه های میوه: 14.6 میلی گرم
 • سنگریزه میوه: 19 میلی گرم
 • دوغاب قرمز (کوچک): 22.4 میلی گرم
 • بیسکویت وافل توت فرنگی (3): 24.2 میلی گرم
 • اسکیتلز (1 بسته): 33.3 میلی گرم
 • تریکس: 36.4 میلی گرم
 • متأسفانه ، همه انواع توت ها: 41.3 میلی گرم

آیا این رنگها در اتحادیه اروپا ممنوع نیست؟

خیر ، اما محصولات دارای برچسب هشدار دهنده هستند. آژانس استانداردهای غذایی (نسخه اروپایی FDA) در سال 2010 نیاز به برچسب های هشدار دهنده برای هرگونه محصول رنگ آمیزی داشت. برچسب هشدار دهنده می گوید: “ممکن است تأثیر منفی بر فعالیت ها و توجه کودکان داشته باشد.” بسیاری از شرکت ها برای جلوگیری از برچسب های هشدار دهنده به استفاده از رنگ های طبیعی (مانند آب چغندر و آناتتو) روی آورده اند.

در سال 2011 ، FDA به درخواست برچسب های هشدار دهنده مشابه در ایالات متحده رای مثبت داد ، اما تصمیم گرفت که شواهد کافی وجود ندارد (رای مخالف به برچسب ها 8-6 بود-به هیچ وجه به اتفاق آرا). این کمیته می گوید تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا رنگ خوراکی برای کودکان بی خطر است یا خیر لازم است. سناتور ایالت کالیفرنیا اخیراً لایحه ای را معرفی کرد برچسب های هشدار دهنده بر روی غذاها و نوشیدنی های رنگی در کالیفرنیا نیاز دارند.

چرا همه شرکت ها از رنگ های طبیعی استفاده نمی کنند؟

رنگهای مصنوعی ارزان تر ، راحت تر استفاده می شوند و رنگ ثابت تری می دهند. از آنجا که رنگهای طبیعی از گیاهان گرفته شده اند ، تنوع بیشتری دارند و رنگها روشن تر و ظریف تر هستند.

آیا باید از رنگهای غذایی مصنوعی اجتناب کرد؟

برخی از والدین از افزودنی هایی مانند رنگهای غذایی مصنوعی و شیرین کننده های مصنوعی اجتناب می کنند و این انتخاب درستی است. رنگها به غیر از رنگ هیچ کاربرد دیگری در غذا ندارند – و بیشتر و بیشتر شرکتها به دلیل تقاضای مصرف کنندگان به رنگهای گیاهی روی آورده اند. بنابراین یافتن گزینه های رنگ طبیعی برای چیزهایی مانند ماست با طعم میوه بسیار راحت تر از همیشه است.

اگر از خود می پرسید که آیا رنگ ها بر رفتار فرزند شما تأثیر می گذارد یا نه ، آنها را حذف کنید و ببینید آیا تفاوت هایی مشاهده می کنید. من با والدینی که بعد از اجتناب از رنگ آمیزی متوجه تغییرات شده بودند ، صحبت کردم و دیگران که متوجه این تغییرات نشدند.

این همون چیزیه که من انجام می دم

من شخصاً تمایلی به خرید محصولاتی ندارم که حاوی رنگ هستند ، زیرا جایگزین های زیادی برای رنگ طبیعی وجود دارد. اما من هر از گاهی نگران کیک تولد در مهمانی یا بستنی نیستم. اگر فکر می کردم بچه های من به رنگ ها حساس هستند ، من طور دیگری رفتار می کردم.

آیا کودکان مبتلا به ADHD باید از رنگ آمیزی غذا اجتناب کنند؟

برخی از کودکان مبتلا به ADHD ممکن است از رژیم غذایی بدون رنگ استفاده کنند. دیگران ممکن است تفاوت را احساس نکنند. در مورد آن بیشتر بخوانید: آیا رژیم غذایی برای ADHD وجود دارد که واقعاً م worksثر باشد؟

من این کاپ کیک ها را با رنگ خوراکی طبیعی درست کردم و عالی شدند!

چگونه می توان محصولات بدون رنگ مصنوعی مواد غذایی را پیدا کرد؟

مجموعه غذاهای رنگی طبیعی من را بررسی کنید.

آیا می توان رنگ غذایی طبیعی را خودتان تهیه کرد؟

بنابراین! اینجا 3 روش برای تهیه لعاب در رنگهای طبیعیبه و در اینجا دستور العمل است لعاب انواع توت های صورتی رنگ طبیعیبهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *