آیا طرح های حوزه آبخیز سیستان و بلوچستان اجرا شده است؟


به گزارش تسنیم، فعالیت سامانه بارشی موسمی که از 7 مردادماه در سیستان و بلوچستان آغاز و تا دیروز در جنوب استان ادامه داشت، موجب جاری شدن سیل و روان آب در شهرهای مختلف استان شد. شدت این بارش ها به حدی بود که رکوردهای بارندگی در شهرهای مختلف استان شکسته شد.

میزان بارندگی روزانه در شهرستان چابهار به 31.6 میلی متر رسید و رکورد بیشترین بارندگی روزانه در مردادماه این شهرستان در 40 سال گذشته شکسته شده است و رکورد جدید حدود 2.5 برابر بیشتر از رکورد قبلی است. ثبت شده در سال 1373 همچنین در دو ایستگاه «سنیب» در شهرستان خاش و «نصرت آباد» در شهرستان زاهدان به ترتیب 108 و 43 میلی متر باران بارید. شهرستان زهک از توابع شهرستان سیستان در شمال استان سیستان و بلوچستان با 33 میلی‌متر بارندگی، پنج برابر بارش‌های تابستانی این شهرستان در 27 سال گذشته است.

این بارندگی ها نیز خسارات زیادی به بار آورد. علیرضا شهرکی مدیرکل مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه بر اساس برآوردهای اولیه، سیل اخیر در استان 20 هزار و 680 میلیارد ریال خسارت وارد کرده است، تاکید کرد: سیل اخیر به میزان 5 هزار و 900 میلیارد ریال، 8 هزار نفر را به بخش کشاورزی وارد کرده است. همچنین 500 میلیارد ریال به زیرساخت های راه، 4 هزار و 500 میلیارد ریال به شهرداری ها، 10 هزار و 500 میلیارد ریال به منابع طبیعی، 25 میلیارد ریال به زیرساخت های برق، 800 میلیارد ریال به آب و 850 میلیارد ریال به سایر بخش ها خسارت وارد شد.

در چنین شرایطی به نظر می رسد تامین این حجم عظیم آب با چند مرحله بارندگی شدید در استان خشک سیستان و بلوچستان همراه است که طبق آمارهای رسمی «بیش از 90 درصد مساحت آن تحت تأثیر قرار گرفته است. در اثر خشکسالی.” در صورت بهره برداری مناسب از طریق طرح های آبخیزداری و استفاده صحیح از آب جمع آوری شده از صدها می تواند نقطه عطفی برای برون رفت از بحران کم آبی باشد. از یک سو به دلیل ناقص بودن شبکه سدهای پایین دست و از سوی دیگر به دلیل خروج بیشتر این آب از کشور و یا سرازیر شدن به دریا آنطور که باید محقق نمی شود.

سرازیر شدن 140 میلیون مترمکعب آب به سدها / سد سرادان از کناره ها خارج شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه حجم ورودی به سدهای استان با توجه به فعالیت سامانه بارشی «مونسون» 140 میلیون مترمکعب بوده است، گفت: حجم فعلی سدهای استان. استان در استان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 28 درصد کاهش داشته است.

محمدامین بارانی با اشاره به اینکه حجم آب مخازن سدهای سیستان و بلوچستان 29 درصد کل مخازن است، افزود: سد «مشکید» شهرستان سراوان با ظرفیت 67 میلیون مترمکعب در حال حاضر حجم آب مخزن این سد 42.45 میلیون مترمکعب است که نسبت به سال قبل کاهشی نداشته است. سد نیکشهر حیرآباد با ظرفیت 27.3 میلیون مترمکعب و حجم آب قابل دسترس 17.49 میلیون مترمکعب نسبت به سال آبی گذشته هفت درصد کاهش داشته است. سد پیشین سرباز با ظرفیت 175 میلیون مترمکعب هم اکنون 128 میلیون و 100 هزار مترمکعب آبگیری دارد که نسبت به سال قبل 6 درصد افزایش نشان می دهد.

وی ادامه داد: از کل ظرفیت سد شی کلک شهرستان چابهار که 10.8 میلیون مترمکعب است، 10.70 میلیون مترمکعب آب برداشت و ذخیره شد که نسبت به سال قبل 73 درصد افزایش داشته است. همچنین مخزن سد زیردان شهرستان چابهار با ظرفیت 2077 میلیون مترمکعب در حال حاضر 172 میلیون و 450 هزار مترمکعب است که نسبت به سال آبی گذشته هفت درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان افزود: تکمیل و ذخیره‌سازی منابع آبی حاصل از بارندگی‌های اخیر در استان در سد سرادان در بخش بلوچستان واقع در جنوب استان به پایان رسید. سد سرادان بر روی رودخانه کنارو در شهرستان ایرانشهر به ارتفاع 22.5 متر ساخته شده و حجم مخزن این سد خاکی 3.9 میلیون مترمکعب است و سالانه 12 میلیون مترمکعب را می تواند ذخیره کند.

کنترل سیلاب در استان های خشکی مانند سیستان و بلوچستان در اولویت است.

نماینده مردم زاهدان در شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم، با بیان اینکه بیش از 90 درصد جغرافیای سیستان و بلوچستان درگیر خشکسالی است و این خشکسالی در سال های اخیر همواره دامنگیر استان بوده است، اظهار داشت: بدون شک در چنین شرایطی مدیریت منابع آبی موجود به ویژه سیلاب هایی که پس از بارندگی به استان نفوذ می کنند در اولویت قرار دارد.

حسینعلی شهریاری با اشاره به اینکه متأسفانه پس از هر مرحله از کار سامانه بارشی در استان شاهد خروج میلیون ها مترمکعب آب از کشورهای همسایه هستیم، افزود: متأسفانه بخش قابل توجهی از سیلاب در استان است. همچنین در جنوب به دریای عمان می ریزد و کاملاً ویران شده است.

سیل به دلیل سوء مدیریت کشور را ترک می کند

وی با اشاره به اینکه بیشتر سیلاب های شهرستان زاهدان از طریق منطقه لار از کشور خارج می شود، ادامه داد: در این راستا استفاده از طرح های آبخیزداری و طرح کنترل دقیق و کارشناسی آب های سطحی ضروری است که البته در این حوزه در سال های گذشته، گروهی از کارشناسان به منطقه لارسکی اعزام و طرح پیشنهادی مربوطه تدوین شد، اما متأسفانه این امر مورد توجه مسئولان اجرایی قرار نگرفت.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بارندگی بی سابقه سامانه موسمی در روزهای اخیر فرصت ویژه ای بود که برای تامین منابع آبی استان به درستی استفاده نشد، گفت: خسارت سیل در استان بوده است. را به حداقل ممکن رساند.

طرح هایی برای مطالعه استفاده از آب های سطحی باید تدوین شود

حسین مدرس حیابانی در گفت وگو با تسنیم درباره شرایط حاکم بر جنوب استان سیستان و بلوچستان پس از بارندگی های اخیر اظهار داشت: ظرفیت شبکه مجازی و صدا و سیما و با توجه به حجم بارندگی ها می توان گفت کمترین خسارت را داشتیم. .

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به خشکسالی و اقلیم خشک سیستان و بلوچستان، بارندگی های اخیر در بلوچستان جان تازه ای به استان دمیده و حجم عظیمی از این آب در پشت سدها جمع شده است اما به استثنای یک سد، سدها هنوز سرریز نشده اند.

وی تصریح کرد: در شرایط خشکسالی و کم آبی در استان و آب این بارندگی ها شیرین است، وزارتخانه های نهادهای ذیربط باید برنامه های درسی مناسب را با در نظر گرفتن ابعاد مختلف آموزش و راهکارهای استفاده و ذخیره سازی صادر کنند. این فاضلاب و همچنین مراحل پیگیری لازم برای دریافت وام. طرح های بهره وری از این آب های سطحی باید در سطح ملی اجرا شود.

حال با توجه به توجه دولت به معضل کم آبی و خشکسالی در سیستان و بلوچستان و از سوی دیگر بارندگی های شدید که هر از چند گاهی باعث سیلاب های شدید و ویرانگر در این استان می شود باید دید. برای اعطای وام برای جبران خسارات ناشی از وقوع سیل در زیرساخت ها، اقدام جدی برای تامین اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری در این منطقه کم بهره برداری کشور در دستور کار قرار دارد؟