آیا مگس های سفید امسال به پایتخت می روند؟


گروه فارس، چند سالی بود که در شهر تهران در فصل گرم سال حضور آهو دم سفید یا پشه سفید مشاهده می شد.

به گفته برخی کارشناسان، این حشرات خطری برای شهروندان ندارند. در سال های گذشته شاهد حضور این حشره ناخوانده در سطح شهر نبودیم.

بلوک های سفید باعث ایجاد مزاحمت فیزیکی برای شهروندان در پاساژها، پارک ها و سایر اماکن عمومی و خصوصی می شود.

غلامرضا پدری، رئیس اداره پایش محیط زیست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران می گوید: از تابستان 93 فعالیت گونه های منقار سفید بر روی درختان توت در شهر تهران آغاز شده است. حشره کوچکی که با حضور انبوه و ناخوانده خود علاوه بر آسیب هایی که به عنوان حشره گیاهخوار می تواند به فضاهای سبز شهر وارد کند، باعث ایجاد نوعی اختلال فیزیکی در معابر، پارک ها و سایر اماکن عمومی و خصوصی شده است. برای شهروندان

وی ادامه داد: مگس سفید حشره کوچکی به طول یک تا سه میلی متر با گستره پراکندگی وسیع است که در اکثر مناطق جغرافیایی دیده می شود. این حشرات متعلق به راسته Hemiptera، زیر راسته Sternorrhyncha، خانواده Aleyrodoidea و خانواده Aleyrodidae هستند.

وی افزود: تا به امروز حدود 1100 گونه مگس سفید از بیش از 160 جنس در سراسر جهان شناسایی و توصیف شده است. مگس‌های سفید یکی از خطرناک‌ترین حشرات هستند که محصولات کشاورزی و گلخانه‌ها را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهند و اهمیت آن‌ها به‌عنوان یک آفت اقتصادی دائماً در حال افزایش است.

مگس های سفید عسل چسبنده ترشح می کنند که محیط خوبی برای رشد قارچ های دوده ای است.

پدیدار در تشریح خسارت این گونه گفت: این حشرات از دو جهت به گیاه آسیب می رسانند. در روش اول که آسیب مستقیم است، با تغذیه از شیره گیاه، گیاه میزبان را ضعیف می کنند. در روش دوم مگس های سفید نیز به طور غیر مستقیم به گیاه میزبان آسیب می رسانند. این حشرات عسل چسبنده ترشح می کنند که محل پرورش قارچ های دوده ای یا فوماژین (Capnodium spp) است که به نوبه خود فتوسنتز را مختل می کند.علاوه بر این، مگس های سفید با انتقال بیماری های ویروسی به گیاه میزبان به بیماری های ویروسی آسیب می رسانند.

وی گفت: هیچ یک از مگس های سفید شناسایی و ثبت شده در دنیا ناقل بیماری انسانی نیستند و بیماری را از فردی به فرد دیگر منتقل نمی کنند. بنابراین از این نظر ضرری برای انسان ندارد. تنها در صورتی که جمعیت حشرات بالغ بیش از حد زیاد باشد و در هوا پرواز کنند باعث ایجاد مزاحمت برای اهالی شهر می شود و در صورت ورود به مجاری تنفسی ممکن است مقداری تحریک مجاری تنفسی ایجاد شود.

به گفته این مقام مسئول، مگس سفید توت از تیره آلوروکلاوا است. این گونه‌ها عمدتاً از هندوستان هستند و بر اساس تعداد کمی از نمونه‌ها توصیف شده‌اند، خصوصیات مورفولوژیکی تشخیصی هر یک از آنها در نمونه‌های جمع‌آوری‌شده در تهران از ارقام مختلف توت قابل مشاهده است. ظاهراً این تفاوت ظاهری در صفات مورفولوژیکی نشان دهنده تفاوت های میانی نیست و با تفاوت های درون گونه ای همراه است.

وی بیان کرد: علل شیوع مگس سفید توت تغییر اقلیم و شرایط مساعد آب و هوایی برای فعالیت این آفت و وجود گیاه میزبان (درخت توت) که در تمام نقاط تهران وجود دارد و همچنین کم کاری یا کم کاری دشمنان طبیعی و موثر در فضای سبز شهر تهران که برخی از آنها با سمپاشی عمومی علیه سایر آفات فضای سبز شهری ریشه کن شده اند نیز یکی از عوامل شیوع این بیماری است.

پدیدار ادامه داد: از جمله دشمنان طبیعی این آفت می توان به کفشدوزک ها (Clitostethus arcuatus)، زنبورهای پارازیتوئید (Encarsia sp) و … اشاره کرد که با رهاسازی در فضای سبز و در فصول مختلف جمعیت این آفت را کنترل می کنند. سرعت بالای تکثیر و تکثیر این گونه در برخی موارد منجر به تولد 12 نسل در سال شده است.مگس سفید دارای مراحل زندگی تخم، سه مرحله پوره (نوزاد)، شفیره و حشره بالغ است.بر اساس مطالعات سفیدبالک، شهر مسلط تهران، شش یا هفت نسل در سال دارد.

ظهور مجدد برتری طلبان سفیدپوست در پایتخت اشتباه است

در پی انتشار این خبر، روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد که خبر زنده شدن مجدد مگس سفید در پایتخت ناشی از برداشت نادرست برخی سایت های خبری و کانال است و درست نیست.

بر اساس این گزارش، برخی سایت‌ها و کانال‌های خبری با تفسیر نادرست از سوالات مطرح شده در مصاحبه‌های مبنی بر شیوع مگس سفید در فصل گرم سال اخیر، آن را برای سال جاری تعمیم داده و موجب نگرانی پایتخت شده است.

امسال هنوز شاهد حضور بلوک های سفید نبودیم

برای اطلاع از این موضوع به سراغ مهدی پیرخادی، رئیس کمیسیون خدمات شهری و محیط زیست شورای شهر تهران رفتیم. وی در این باره به خبرنگار فارس گفت: امسال شاهد حضور بلوک های سرخپوش نبودیم و گزارشی در این خصوص دریافت نکردیم.

وی ادامه داد: در سال های گذشته شاهد حضور این حشرات در فصل گرما بودیم اما امسال گزارشی از حضور این حشرات در شهرستان نداشتیم.

بر اساس این گزارش، از سال 1372 جمعیت سفید بالک در تهران افزایش چشمگیری داشته است که مهمترین دلایل آن تغییر اقلیم، توانایی آفت در تولیدمثل، یافتن میزبان مناسب و توانایی استقرار بر روی آن، کاهش یا عدم وجود آن است. حشرات مفید بوده است. اقداماتی برای کاهش این حشره در سطح شهر انجام شده و امسال هنوز شاهد حضور مگس سفید در تهران نبوده ایم.