آیا ورزشکاران و افرادی که به طور منظم ورزش می کنند نیازهای مکمل و تغذیه ای بیشتری دارند؟

اگر هر زمانی را در کنار تخته های وزنه برداری یا مکمل های آنلاین بگذرانید، فردی را خواهید دید که ادعا می کند “افراد فعال نسبت به افراد کم تحرک نیازهای تغذیه ای بیشتری دارند.”

این فکر به این صورت است: همه ما می دانیم که بیشتر غذاها، ویتامین ها و غیره یک RDA (مقدار روزانه توصیه شده) برای آنها تنظیم شده است. هدف (در حالت ایده آل) این است که هر روز 100٪ از همه چیزهایی را که نیاز دارید به دست آورید.

به عنوان مثال، طبق وب سایت آنها، FDA به بزرگسالان توصیه می کند روزانه 60 میلی گرم ویتامین C دریافت کنند. به عبارت دیگر، 60 میلی گرم 100٪ از ویتامین C RDA است.

با این حال، برخی افراد استدلال می کنند که RDA فقط برای جلوگیری از داشتن مشکلات سلامتی افراد کم تحرک ایجاد شده است. آنها می گویند دستورالعمل ویتامین C برای جلوگیری از اسکوربوت (بیماری ناشی از کمبود ویتامین C، رایج در بین ملوانان در گذشته) ایجاد شده است.

حال اگر فردی که خیلی فعال نیست، که بیشتر روز را در محل کار یا خانه می گذراند، فقط به 60 میلی گرم ویتامین C نیاز دارد، چگونه فردی را بشناسیم که مانند یک کارگر ساختمانی یا یک دونده مسافتی فعال است، یا وزنه بردار، به بیشتر نیاز ندارد؟

واقعاً مطالعات زیادی در مورد این نوع چیزها انجام نشده است.

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است، با این حال، دوزهای بالا به طور کلی بی خطر هستند. یکی از نشانه های مصرف بیش از حد اسهال است.

برخی از ویتامین ها و مواد معدنی دارای حد بالایی تحمل هستند. حد بالایی مقداری است که می توانید قبل از شروع تجربه عوارض جانبی منفی مصرف کنید. بیایید به عنوان مثال به ویتامین A نگاه کنیم:

RDA برای ویتامین A 900 میکروگرم است کوچکگرم، نباید با میلی گرم که میلی گرم است اشتباه گرفته شود. این بدان معناست که یک فرد عادی احتمالاً به این مقدار نیاز دارد تا سالم باشد. با این حال، حد بالایی 2800 میکروگرم (میکروگرم) در روز است. این بدان معنی است که شما می خواهید میزان مصرف روزانه خود را زیر 2800 نگه دارید یا ممکن است عوارض جانبی را تجربه کنید.

در واقع، برخی از منابع غذایی نباید مصرف شوند زیرا حاوی سطوح بسیار بالایی از ویتامین A هستند. به عنوان مثال، جگر خرس قطبی، و همچنین جگر فوک، شیر دریایی و جگر هاسکی. مصرف این غذاها باعث ایجاد هیپرویتامینوز A می شود که می تواند کشنده باشد. به یاد داشته باشید، حد بالایی برای مصرف انسان حدود 2800 میکروگرم در روز است. جگر خرس قطبی حاوی حدود 9000 میکروگرم در هر گرم است.

بنابراین واضح است که از این مثال ها، مصرف ویتامین های خاص در مقادیر زیاد خطرناک تر است.

در حالی که ممکن است مصرف مقادیر بالاتر از RDA ویتامین C مفید باشد (و در واقع، برخی از مکمل‌های ویتامین C به این روش فروخته می‌شوند)، به احتمال زیاد مصرف چنین دوزهای بالای سایر ویتامین‌ها، مانند ویتامین A، خطرناک است.

ممکن است این ایده که افراد فعال به ویتامین و مواد مغذی بیشتری نسبت به افراد کم تحرک نیاز دارند، حقیقت داشته باشد.

یک باور رایج در بین بدنسازان و وزنه برداران این است که فردی که به طور فعال ورزش می کند و تلاش می کند عضله به دست آورد، باید حداقل 1 گرم پروتئین به ازای هر پوند از وزن بدن خود در روز مصرف کند. بنابراین منظور این است که فردی که در حال حاضر 150 پوند وزن دارد اما سعی می کند عضله به دست آورد و به طور مناسب ورزش کند، باید حداقل 150 گرم پروتئین در روز بخورد (در طول روز پخش شود، نه یکباره).

اما RDA پروتئین فقط 50 گرم است.

در حالی که مطالعات زیادی برای بررسی نیازهای پروتئینی بدنسازان وجود ندارد، شواهد حکایتی زیادی برای حمایت از این ایده وجود دارد که نیازهای پروتئینی آنها بیشتر است. بسیاری از ورزشکاران می گویند که با خوردن بیشتر از RDA پروتئین پیشرفت بهتری دارند. و منطقی هم هست. عضله از پروتئین ساخته شده است و یک بدنساز عضله بیشتری نسبت به یک فرد کم تحرک دارد، بنابراین احتمالاً برای کمک به حفظ آن عضله به پروتئین بیشتری نیاز دارد.

مانند هر چیز دیگری، اهداف تناسب اندام و تغذیه خود را با پزشک یا متخصص تغذیه مجاز در میان بگذارید. و به یاد داشته باشید که فقط به این دلیل که چیزی را آنلاین می‌خوانید به این معنی نیست که درست است.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر