آیا ویتامین ها می توانند به بهبود سلامت افراد سیگاری کمک کنند؟

“بهترین راه برای ترک سیگار این است که فقط آن را ترک کنید – بدون هیچ “اگر”، “و” – ادیت زیتلر

مشخص شده است که ویتامین ها در افراد سیگاری سریعتر از افراد غیر سیگاری کاهش می یابد. مکمل های ویتامین سفارشی یکی از بهترین راه ها برای به حداقل رساندن اثرات مضر سیگار کشیدن بر سلامتی است.

مردم به دلایل مختلف سیگار می کشند. برخی فکر می کنند این کار جالب است، برخی برای مقابله با تنش و استرس این کار را انجام می دهند و برخی احساس می کنند که اعتماد به نفس آنها را افزایش می دهد. اما دلیل هر فرد برای سیگار کشیدن و هر صفت مثبتی که فکر می کند دارد، هرگز نباید از اثرات مضر دخانیات بر بدن انسان چشم پوشی کرد.

اثرات کمبود ویتامین بر سلامت افراد سیگاری

رادیکال های آزاد، مونوکسید کربن، نیکوتین، قطران و کادمیوم مواد سمی هستند که سیگار را برای سلامتی افراد خطرناک می کنند. این مواد می توانند باعث کمبود مکمل های زیر شوند:

ویتامین سی

مواد مضر موجود در سیگار ویتامین C را تجزیه کرده و با سرعت زیادی از بدن خارج می کند. در نتیجه، ویتامین C اغلب قبل از اینکه بتواند وظایف خود را انجام دهد از بین می رود. ویتامین C برای تولید کلاژن ضروری است که برای حفظ و بهبود سلامت پوست ضروری است. کمبود ویتامین C کافی در بدن به میزان قابل توجهی سطح کلاژن را کاهش می دهد که می تواند منجر به چین و چروک و رنگ پریدگی پوست شود.

ویتامین E

رادیکال‌های آزاد موجود در دود سیگار می‌توانند به بافت‌ها، اندام‌ها و سلول‌ها آسیب وارد کنند و در نتیجه بر سلامت افراد سیگاری تأثیر زیادی بگذارند. آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E با از بین بردن رادیکال های آزاد از بدن، از ایجاد آسیب در بدن جلوگیری می کنند. ویتامین E یکی از موثرترین آنتی اکسیدان های محلول در چربی است که می تواند از بدن در برابر تاثیر رادیکال های آزاد محافظت کند. از آنجایی که سیگار تولید رادیکال های آزاد را سرعت می بخشد، مکمل های ویتامین E اضافی برای مقابله با این رادیکال های آزاد اضافی مورد نیاز است. ویتامین E همچنین به جلوگیری از زخم دیواره شریانی که می تواند در اثر سیگار کشیدن ایجاد شود کمک می کند.

ویتامین B6

سیگار از تبدیل پروتئین ها به کربوهیدرات توسط ویتامین B6 (همچنین به عنوان پیریدوکسین) جلوگیری می کند.

ویتامین B12

مشخص شده است که افراد سیگاری دارای سطوح پایین ویتامین B12 (همچنین به عنوان کوبالامین) هستند که برای رشد و تکامل سلولی ضروری است.

مس

کادمیوم موجود در سیگار باعث کاهش سطح مس در بدن می شود. مس نقش مهمی در تجزیه هورمون های تیروئید و در حذف هورمون های اضافی از جریان خون دارد.

سلنیوم

کادمیوم همچنین باعث کمبود سلنیوم می شود. سلنیوم نقش اساسی در حذف فلزات سنگین مانند کادمیوم از بدن دارد.

منیزیم و کلسیم

منیزیم به تجزیه چربی هایی که می خوریم به اسیدهای چرب کمک می کند. کلسیم برای حفظ سلامت استخوان ها، دندان ها و ماهیچه های قلب ضروری است.

مکمل های ویتامین برای سلامت افراد سیگاری

از آنجایی که همه افراد ساختار ژنتیکی و متابولیکی یکسانی ندارند، اثرات سیگار کشیدن بر سلامت افراد متفاوت است. بنابراین، مکمل‌های ویتامینی یک‌اندازه راه‌حل ایده‌آلی برای همه مشکلات سلامتی افراد سیگاری نیستند. آنچه افراد سیگاری به آن نیاز دارند ویتامین های سفارشی برای افراد سیگاری است که شامل دوزهای توصیه شده کافی از ویتامین C، ویتامین E، ویتامین B6، ویتامین B12، مس، منیزیم، سلنیوم و کلسیم است. اگر به طور منظم سیگار می کشید، به شدت توصیه می شود که مواد مغذی و مواد معدنی از دست رفته مونوکسید کربن، نیکوتین، قطران و کادمیوم را جبران کنید. با مصرف ویتامین های سفارشی برای افراد سیگاری، می توانید بدن خود را از اثرات مضر دود سیگار محافظت کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر