ابوالحسن بنیصدار ، اولین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب 1979 ، در 88 سالگی درگذشت.تهران ، ایران – ابوالحسن بنیصدار ، اولین رئیس جمهور ایران از زمان انقلاب اسلامی 1979 در 1979 ، که به اتهام سرپیچی از قدرت فزاینده رژیم از تهران گریخت ، روز شنبه درگذشت. او 88 سال داشت.

در دریایی از روحانیون شیعه سیاهپوش ، بانیسدار به خاطر لباس و پیشینه خود به سبک غربی آنقدر فرانسوی بود که فیلسوف ژان پل سارتر به او اطمینان داد که 15 سال زودتر اولین رئیس جمهور ایران خواهد بود.

این اختلافات تنها او را متمایز می کند زیرا ناسیونالیست ها با الهام از پدر روحانی و اعتقادات عمیق شیعه در صدد ایجاد اقتصادی به سبک سوسیالیستی در ایران بودند.

بانیصادار هرگز نمی تواند قدرت خود را بر دولت تحت رهبری خود محکم کند ، زیرا حوادث خارج از کنترل او ، مانند بحران گروگانگیری سفارت آمریکا و حمله عراق به ایران ، تنها پس از انقلاب است.

قدرت واقعی توسط رهبر معظم انقلاب آیت الله روح الله خمینی ، که بنیسیدار در تبعید در فرانسه خدمت می کرد و در جریان انقلاب به تهران بازگشت ، محکم شد. اما خمینی ، تنها پس از 16 ماه مسئولیت ، بنیسیدار را برکنار می کند ، از او فرار می کند و او را به پاریس باز می گرداند ، جایی که او ده ها سال در آنجا می ماند.

بانیسادر بعداً در مورد خمینی گفت: “من مانند کودکی بودم که پدرم را به تدریج الکلی می دید.” “این بار دارو قدرت داشت.”

خانواده بانیسادر روز شنبه در بیانیه ای اعلام کردند که وی پس از یک بیماری طولانی در بیمارستان پاریس درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *