اتصال 1300 کیلومتر به شبکه ریلی کشور تا پایان دولت سیزدهم


به گزارش خبرگزاری فارس از نطنز، خیرالله خادمی مدیرکل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از کارگاه های عمرانی بادرود گفت: در حال ساخت 3300 کیلومتر هستیم. راه آهن و برنامه ما این است که تا پایان دولت سیزدهم حداقل 1300 کیلومتر راه آهن به بهره برداری برسانیم که تقریباً دو برابر میانگین ساخت است.

وی افزود: در حال حاضر شش پروژه بزرگ در دست اجراست که یکی از آنها پروژه ارتباط چابهار – زاهدان است که ترانزیت کالا را تسهیل می کند. این پروژه 630 کیلومتری حدود 60 درصد پیشرفت داشته و زیرساخت های پروژه به حدود 75 درصد رسیده است. درصد پیشرفت فیزیکی به بهره برداری می رسد که بخشی از کریدور شرق کشور است.

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل وزارت راه و شهرسازی تصریح کرد: یکی دیگر از پروژه‌های ریلی کشور، راه‌آهن رشت – خزر به طول 38 کیلومتر است که در حال انجام است و امسال تکمیل می‌شود. .

خادمی گفت: پروژه راه آهن بستان آباد – تبریز به طول 40 کیلومتر امسال به بهره برداری می رسد که پیشرفت فیزیکی آن بالای 90 درصد است، پروژه ها سرشماری شده و تا پایان سال 560 کیلومتر به شبکه ریلی اضافه می شود. .

وی از احداث 151 کیلومتر خط ریلی سنندج خبر داد و گفت: راه آهن همدان به سنندج به این صورت است که اتصال استان کردستان به شبکه ریلی با پیشرفت 88 درصدی در حال پیشرفت است و تا پایان سال به بهره برداری می رسد. و در مجموع 560 کیلومتر از خطوط راه آهن جدید به بهره برداری خواهد رسید.

باند دوم جاده بادرود – کاشان اواسط تابستان به بهره برداری می رسد

علیرضا صلواتی مجری طرح های زیربنایی استان اصفهان نیز گفت: از 53 کیلومتر پروژه دو برابر شدن جاده بادرود – کاشان حدود 46 کیلومتر اجرا شده و هفت کیلومتر آن باقی مانده است.

وی افزود: سال گذشته عملیات اجرایی این پروژه آغاز شد و با پیشرفت فیزیکی 90 درصدی، تا دو ماه آینده زیر بارگذاری خواهد بود. قرارداد اولیه 33 میلیارد تومان بود که حدود 50 میلیارد تومان آن هزینه می شود. در این پروژه به ظرفیت کامل برسد.

یکی از پیمانکاران پروژه های زیربنایی استان اصفهان گفت: باند دوم جاده نطنز – کاشان در حال توسعه و تقاطع های قطعه شهید احدی روشن در حال انجام است و پروژه آسفالت میدان ترگل بادرود نیز در آینده نزدیک آغاز می شود.