اثرات افزایش سطح تستوسترون چیست؟


بدن انسان یکی از بهترین موجودات اطراف ما بوده است، درست است؟ مکانیسم های پیچیده زیادی در هر ثانیه در بدن ما رخ می دهد و این مکانیسم ها به ما کمک می کنند تا خودمان باشیم و کارهای امروزی را انجام دهیم. درک تمام عملکردهای بدن انسان آسان نیست، و اگر به دنیای هورمون هایی که در داخل بدن وجود دارد شیرجه بزنیم – مطمئناً پیچیده است! انواع مختلفی از هورمون ها در بدن ما وجود دارد که نقش های متفاوتی را ایفا می کنند.

تستوسترون

در دنیای هورمون ها، تستوسترون بسیار مهم است، زیرا یک هورمون آنابولیک در نظر گرفته می شود که به تنظیم رشد استخوان ها، ماهیچه ها و اندام های تناسلی ما کمک می کند. بسیاری از ما فکر می کنیم که این هورمون خاص برای مردان و رشد آنها ضروری تر از زنان است. وجود تستوسترون در بدن مردان و زنان بسیار حیاتی است. تنها تفاوت این است که در مردان، تستوسترون در مقایسه با سطوح پایین‌تر در زنان، در مقادیر بیشتری است.

این هورمون خاص، تستوسترون، شناخته شده است که در دوران بلوغ رشد و افزایش می یابد و پس از اتمام بلوغ اولیه شروع به کاهش می کند. وضعیتی به نام هیپوگنادیسم وجود دارد که در آن سطوح بسیار پایین این هورمون خاص وجود دارد و مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند. گفته می شود که اگر فردی رستوران های کمتری داشته باشد، توده عضلانی او پیشرفت می کند، این امر منجر به کاهش سطح میل جنسی در بدن می شود و همچنین خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را به دنبال دارد. در میان عملکردهای مختلفی که در بدن اتفاق می افتد، این تستوسترون است که تولید گلبول های قرمز را تحریک می کند و فراموش نکنید که این گلبول های قرمز هستند که اکسیژن اندام ها و ماهیچه های مختلف بدن را تامین می کنند. البته وجود تعداد زیاد گلبول های قرمز خطرات بالقوه خود را دارد، اما مقادیر ناکافی گلبول های قرمز می تواند منجر به نارسایی اندام ها و سایر مشکلات سلامتی شود.

درمان‌های مختلفی وجود دارد که به افزایش تولید تستوسترون در بدن کمک می‌کند، که جایگزینی طبیعی هورمون بیشترین پتانسیل را دارد.

بیایید نقش تستوسترون را در قسمت های مختلف بدن درک کنیم. ادامه مطلب

سیستم تناسلی

پس از بارداری، تستوسترون به تشکیل اندام های تناسلی مردانه کمک می کند. در دوران بلوغ، زمانی که تولید تستوسترون همیشه بالاست، آلت تناسلی و بیضه ها شروع به رشد می کنند. بیضه ها مسئول تولید هورمون تستوسترون و اطمینان از ذخیره تازه اسپرم در هر روز هستند. مشخص شده است که مردانی که مقادیر کافی از این هورمون خاص را ندارند طعمه مشکل اختلال نعوظ هستند.

سیستم عصبی مرکزی

بدن ما سیستم خاص خود را برای کنترل تستوسترون دارد. سیستم او پیام ها را از طریق هورمون ها و مواد شیمیایی که در جریان خون ترشح می شوند ارسال می کند. در داخل مغز، هیپوتالاموس به غده هیپوفیز سیگنال می دهد که چقدر تستوسترون مورد نیاز است و سپس غده هیپوفیز این اطلاعات را به بیضه ها می فرستد. تستوسترون در رفتاری که شامل تسلط و پرخاشگری است، نقش حیاتی دارد. رقابت را تحریک می کند و عزت نفس را افزایش می دهد. درست مانند اینکه فعالیت جنسی چگونه بر سطح تستوسترون تأثیر می گذارد، به طور مشابه اگر فردی در فعالیت هایی شرکت کند که ماهیت رقابتی دارند، این سطوح هورمونی نیز وجود دارند که تمایل به بالا یا پایین رفتن دارند.

سطح پایین تستوسترون منجر به از دست دادن اعتماد به نفس و عدم انگیزه برای انجام هیچ کاری می شود. می تواند مرد را بداخلاق کند، باعث اختلال در خواب و سطح انرژی پایین شود.

جنسیت

همه ما می دانیم که در دوران بلوغ، سطح تستوسترون افزایش می یابد و این منجر به رشد سالم آلت تناسلی، موهای ناحیه تناسلی و بیضه ها می شود. این مرحله ای است که صدای مرد عمیق تر می شود و ماهیچه ها و موهای بدن شروع به رشد می کنند. همراه با همه این تغییرات میل جنسی نیز به وجود می آید.

به یاد داشته باشید که آن را از دست بدهید یا از آن به عنوان یک نظریه استفاده کنید؟ کمی حقیقت در آن نهفته است! مردی با سطح پایین تستوسترون میل به رابطه جنسی را از دست می دهد. فعالیت و تحریک جنسی باعث افزایش سطح تستوسترون می شود.

مو و پوست

وقتی مرد از دوران کودکی به بزرگسالی گذر می کند، تستوسترون رشد مو را در قسمت های مختلف بدن مرد – صورت، زیر بغل و اطراف نواحی تناسلی تحریک می کند. همچنین ممکن است روی سینه، پاها و بازوها رشد کند. مردی که سطح تستوسترونش کاهش یافته است شروع به ریزش موهای بدن می کند. درمانی به نام درمان جایگزینی تستوسترون وجود دارد، با این حال، عوارض جانبی بالقوه ای دارد – بزرگ شدن سینه و آکنه! استفاده از چسب های تستوسترون نیز می تواند باعث تحریک پوست شود.

سیستم گردش خون

این هورمون از طریق جریان خون در سراسر بدن حرکت می کند. تنها راه برای اطلاع از سطح این هورمون اندازه گیری آن از طریق آزمایش خون است. گفته می شود که تستوسترون به منظور تولید گلبول های قرمز خون به مغز استخوان می رود و در نتیجه تاثیر بسیار مثبتی بر حیاتی ترین اندام بدن یعنی قلب می گذارد. برخی از مطالعات همچنین می گویند که بررسی چگونگی تأثیر تستوسترون بر بدن ما می تواند به ما کمک کند تا بیشتر در مورد فشار خون، کلسترول و توانایی بدن در تجزیه لخته ها بدانیم.

ماهیچه ها، استخوان ها و چربی ها

تستوسترون یکی از عوامل متعددی است که نقش مستقیمی در رشد قدرت و توده عضلانی دارد. این هورمون خاص می تواند انتقال دهنده های عصبی را که رشد بافت را تشویق می کنند افزایش دهد. این هورمون همچنین با گیرنده های هسته ای DNA که باعث سنتز پروتئین می شود، تعامل می کند.

همچنین تراکم استخوان را با اعلام به مغز استخوان برای تولید گلبول های قرمز بیشتر افزایش می دهد. مردانی که سطوح پایینی از این هورمون خاص دارند، بیشتر از شکستگی رنج می برند.

تستوسترون همچنین با سوزاندن چربی موثرتر در متابولیسم چربی نقش دارد. گفته می شود که اگر سطح تستوسترون مرد کاهش یابد، بلافاصله چربی بدن او افزایش می یابد.

با گنجاندن غذاهای غنی از مواد مغذی مانند ماهی های چرب، سبزیجات با برگ تیره، آووکادو، محصولات کاکائو و غیره، می توان تولید تستوسترون را به طور طبیعی افزایش داد!

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر