احتمال تغییر مکان مذاکرات ایران و عربستان


به گزارش فارس، فالح الفیاض، رئیس الحشد الشعبی عراق امشب (چهارشنبه) در گفت و گو با شبکه المیادین به موضوعات مختلفی از جمله میانجی گری عراق در مذاکرات ایران و عربستان پرداخت.

بر اساس گزارش المیادین، فالح الفیاض ابتدا اظهار داشت: «الحشد الشعبی عاملی مثبت در حفاظت از عراق و گروهی بوده است که از بدو تأسیس با مردم همراه بوده است. الحشد الشعبی در هر جنگ سیاسی داخلی، ضامن و ضامن مردم و حاکمیت کشور خواهد بود.

رئیس سازمان بسیج مردمی عراق افزود: برخی از طرف های خارجی از تروریسم حمایت می کنند. خطر داعش کاهش یافته است و این گروه دیگر امنیت و صلح غیرنظامی را تهدید نمی کند. با توجه به وجود مرجعیت دینی و بلوغ احزاب، اختلافات داخلی بین احزاب شیعه را بعید می دانم.

وی همچنین گفت: الحشد الشعبی خواستار گفتگوی سیاسی بین گروه های مختلف است و از ثبات و حاکمیت عراق حمایت می کند. این سازمان به یکی از طرفین درگیری های سیاسی تبدیل نخواهد شد. با این حال، در مورد مسائل عمده، به ویژه در مورد امتناع از عادی سازی روابط، او نظر خود را خواهد داشت.

فالح الفیاض افزود: تظاهرات یک امر قانونی است. اما اتفاقی که در محدوده سبز مانند ورودی مجلس رخ داد، تخلف غیرقابل قبولی بود. الحشد الشعبی دارای پایگاه علمی متشکل از کارشناسانی است که تولید سلاح را آغاز کرده اند.

وی ادامه داد: میانجیگری عراق بین ایران و عربستان باید فضا را تلطیف کند. اما وقتی مسائل مهمی مطرح شود، جلسات در جای دیگری برگزار می‌شود.»

رئیس الحشد الشعبی در بخشی دیگر از بیانیه خود به حمله اخیر ترکیه به شمال عراق اشاره کرد و گفت: ترکیه در رفتار خود منافع عراق را در نظر نمی گیرد. در تعامل بغداد و اربیل با آنکارا تفاوت هایی وجود دارد. قبل از سرزنش ترکیه، باید برای تحقیق در مورد آنچه در دهوک اتفاق افتاده دعوت می شد. هیچ دولت عراقی به ارتش ترکیه اجازه ورود به این کشور را نداده است».

منابع عراقی بعدازظهر چهارشنبه هفته گذشته گفتند که در جریان حمله نظامیان ترکیه در شمال عراق، گلوله توپ به تفرجگاهی در استان دهوک اصابت کرد و 9 گردشگر کشته شدند.

اگرچه مقامات بغداد اصرار دارند که این حمله توسط نیروهای ترکیه انجام شده و آنها مسئول کشته و زخمی شدن غیرنظامیان عراقی هستند، اما ترکیه می گوید که نیروهای این کشور به غیرنظامیان حمله نکرده اند.

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق شامگاه چهارشنبه در مصاحبه با شبکه السومریه گفت: اگر مشکلی بین دولت ترکیه و حزب کارگران وجود داشته باشد، نمی توان این مشکل را به خاک عراق کشاند. برخی از کارشناسان نظامی عراق ثابت کرده اند که این حمله از خاک ترکیه انجام شده است.

با این حال، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه پنجشنبه گذشته گفت: «طبق اطلاعاتی که از نیروی هوایی دریافت کردیم، هیچ حمله ای به غیرنظامیان صورت نگرفته است. [در دهوک عراق] ما آن را نداشتیم.»

وزارت خارجه ترکیه در بیانیه ای ادعای مقامات عراقی را رد کرد و این حمله را به عناصر گروه پ ک ک نسبت داد.

پس از این حمله، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در بیانیه ای با انتساب این عملیات به ترکیه تاکید کرد: عراق حق کامل پاسخگویی به این تجاوزات را برای خود محفوظ می دارد و تمام اقدامات لازم را برای حفاظت از مردم این کشور و تحمیل عواقب انجام خواهد داد. او تنش دائمی نسبت به متجاوز خواهد داشت.