ارائه قطعنامه ضدایرانی به شورای حکام آژانس


به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین روز چهارشنبه در توئیتی نوشت: شورای حکام آژانس بررسی «راست‌آزمایی هسته‌ای: توافق پادمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای با ایران» را آغاز کرده است. نماینده آلمان پیش نویس قطعنامه ای را در این زمینه ارائه کرد. مناسب بودن ارائه این پیش نویس در شرایط کنونی بسیار مشکوک است.

پیش نویس قطعنامه بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا علیه ایران در نشست روز سه شنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شد.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در وین آغاز شد. موضوعات اصلی این دور شامل ایران، اوکراین، مسائل پادمانی، اجرای پادمان ها در کره شمالی و همکاری های فنی بود.

رویترز هفته گذشته گزارش داد که ایالات متحده و سه گانه اروپایی پیش نویس قطعنامه ای را برای ارائه در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی آماده کرده اند و از ایران می خواهند که فورا به سؤالات مربوط به پادمان های آژانس پاسخ دهد.

به گزارش رویترز، پیش‌نویس قطعنامه از ایران می‌خواهد سؤالات باقی‌مانده درباره ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت هسته‌ای را برای آژانس روشن کند.

در پیش‌نویس قطعنامه آمده است: شورای حکام از ایران می‌خواهد در اسرع وقت به تعهدات قانونی خود عمل کند و به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای همکاری بیشتر برای شفاف‌سازی و حل و فصل مسائل پادمان باقی‌مانده، بدون تأخیر اقدام کند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته درباره قطعنامه احتمالی شورای حکام علیه ایران گفت: ما در مورد نتیجه این نشست پیش داوری نمی کنیم، اما بر اساس آنچه اتفاق می افتد واکنش نشان خواهیم داد.

خطیب زاده گفت: همانطور که امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه اعلام کرد ما به هیچ وجه نه این گزارش و نه اقدامات این سه کشور اروپایی با آمریکا برای اتخاذ قطعنامه علیه ایران را قبول نداریم. ما این اقدام را مغایر با دیپلماسی می دانیم، آنها در صدد ارائه قطعنامه هستند، ما این قطعنامه را سازنده نمی دانیم و معتقدیم این اقدامات بر همکاری کلی ما با آژانس و در مذاکرات تاثیر منفی می گذارد و حامیان این قطعنامه باید بدانند. نحوه ارائه این قطعنامه به نظر ما این قطعنامه رد می شود.