ارتباط بین منیزیم و کبد


رابطه منیزیم با کبد و همچنین نقش بالقوه آن در درمان بیماری جدید کبد را بررسی کنید.

رژیم غذایی ما نقش بزرگی در سلامت کلی ایفا می کند و زمانی که ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را به اندازه کافی دریافت نکنیم، ممکن است خود را در معرض خطر بیماری قرار دهیم. با توجه به استئاتوهپاتیت غیر الکلی (NASH)، نوعی بیماری کبد چرب که 1.7 میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد، جای تعجب نیست که محققان خواهان راه حل باشند.

رابطه بین منیزیم و کبد

منیزیم یک ماده مغذی مهم برای سلامتی ما است. بخشی از بسیاری از فرآیندهای مختلف است، مانند: (1)

 • تنظیم عملکرد عضلات و اعصاب
 • تنظیم سطح قند خون
 • تنظیم فشار خون
 • ساخت پروتئین، استخوان و DNA

کبد همچنین یک اندام مهم است که در آن در متابولیسم، پاسخ ایمنی، و تنظیم حمل و نقل و توزیع بسیاری از عناصر کمیاب – از جمله منیزیم، نقش دارد.

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری کبد دچار کمبود منیزیم هستند که می تواند وضعیت را بدتر کند. بر اساس یک مقاله (2) در سال 2019، هر 100 میلی گرم (میلی گرم) افزایش در مصرف منیزیم منجر به کاهش 49 درصدی مرگ و میر ناشی از همه بیماری های کبدی می شود.

این شامل:

آنچه تحقیق می گوید

طبق یک مطالعه اخیر در سال 2021 که در مجله Hepatology (3) منتشر شد، هم بیماران و هم موش‌های مبتلا به استئاتوهپاتیت غیرالکلی مقادیر بالایی از پروتئین سیکلین M4 (CNNM4) دارند. این پروتئین منیزیم را از کبد خارج می کند. مسئول عدم تعادل در سطوح منیزیم است که می تواند منجر به بیماری کبد شود.

مالو مارتینز شانتار، نویسنده اول این نشریه، در مصاحبه ای با NYU گفت: “این بیماران مکانیسم صادرات منیزیم تغییر یافته ای دارند که حساسیت کبد را به فرآیندهای التهابی، ایجاد فیبروز و رسوب چربی افزایش می دهد.” این مطالعه همچنین یک رویکرد درمانی جدید مبتنی بر فناوری GalNAc-siRNA را ارائه می‌کند که به طور خاص کبد را با تعدیل سطوح CNNM4 هدف قرار می‌دهد. مولکول CNNM4 از پلتفرم اختصاصی mRNAi GOLD Silence Therapeutics (GalNAc Oligonucleotide Discovery) ساخته شده است و به طور موثر در برابر بیماری کبد در مدل های پیش بالینی استئاتوهپاتیت محافظت می کند. “

برای اینکه کارها کمتر پیچیده شود، siRNA (RNA تداخلی کوتاه) دارویی است که توانایی درمان بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان و بیماری پارکینسون را نشان داده است. N-acetylgalactosamine (GalNAc) siRNA به طور خاص برای تحویل کبد توسعه داده شد. (5)

با این روش درمانی که استئاتوز CNNM4 را هدف قرار داده و کاهش می دهد، التهاب و فیبروز در مدل های NASH، استئاتوز، التهاب و فیبروز کاهش می یابد. نه تنها این، بلکه به تجمع مجدد منیزیم در کبد (در مقابل خون) و کاهش فشار روی شبکه آندوپلاسمی (یک سیستم انتقال مهم) کمک می کند.

در نهایت، این تحقیق تایید می کند که منیزیم برای سلامت کبد مهم است. دانیلا بوسیلا، یکی از نویسندگان این مطالعه، در همان مصاحبه گفت: «با بینش در مورد اینکه چگونه این ماده معدنی ضروری بر متابولیسم چربی در سطح سلولی تأثیر می گذارد، اهداف درمانی بالقوه برای این بیماری و سایر بیماری های کبدی آغاز می شود.

منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

وارد کردن منیزیم به رژیم غذایی نسبتاً آسان است، زیرا در بسیاری از غذاهای مختلف یافت می شود و در مکمل ها نیز موجود است.

مقدار مورد نیاز روزانه به سن و جنسیت شما بستگی دارد: (1)

 • مردان: 400 تا 420 میلی گرم
 • برای زنان: 310 تا 320 میلی گرم
 • برای زنان باردار: 350 – 360 میلی گرم

احتمالاً با خوردن غذاهایی مانند:

برخی از غذاهای حاوی منیزیم عبارتند از: مغزها، دانه ها و حبوبات.

 • حبوبات، مغزها، دانه ها، غلات کامل و سبزیجات برگ سبز
 • غلات صبحانه غنی شده و سایر غذاهای غنی شده
 • شیر، ماست و برخی دیگر از لبنیات

متأسفانه، بسیاری از رژیم‌های غذایی در ایالات متحده مقدار توصیه شده منیزیم را برآورده نمی‌کنند، به طوری که نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه (NHANES) بیان می‌کند که این تعداد به 79 درصد از بزرگسالان ایالات متحده می‌رسد. (4)

همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید، اما مکمل منیزیم ممکن است برای اطمینان از رسیدن به میزان مصرف روزانه مفید باشد. منیزیم همچنین اغلب در مولتی ویتامین ها و سایر مکمل ها یافت می شود. با توجه به مؤسسه ملی بهداشت (1)، اشکال آسان هضم منیزیم در مکمل ها عبارتند از:

 • آسپارتات منیزیم
 • سیترات منیزیم
 • لاکتات منیزیم
 • کلرید منیزیم

اگر به دنبال یک مکمل مولتی ویتامین هستید، به سراغ مولتی ویتامین بدون آهن نچرال ولنس که حاوی کلات منیزیم است، نگاه نکنید.

نتیجه

محققان در حال بررسی درمان بیماری کبد چرب غیرالکلی هستند و این مطالعه به تازگی پنجره ای ناشناخته را باز کرده است. تحقیقات بیشتری باید تکمیل شود تا اطمینان حاصل شود که این درمان در انسان‌ها و نه فقط حیوانات مؤثر است.

 1. دفتر مکمل های غذایی – منیزیم. (مخفف دوم). بازیابی شده در ۱ آوریل ۲۰۲۱ از https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-Consumer/
 2. لیو، ام، یانگ، اچ، و مائو، وای (2019). منیزیم و بیماری کبد.Annals of Translational Medicine, 7(20)، 578-578. doi: 10.21037/atm.2019.09.70
 3. Simón، J.، Goikoetxea-Usandizaga، N.، Serrano-Maciá، M.، Fernández-Ramos، D.، Sáenz de Urturi، D.، Gruskos، J. J.،. . . مارتینز شانتار، ام.ال. (2021). تجمع منیزیم UPON CYCLIN M4 باعث خاموش شدن پروتئین ناقل تری گلیسیرید میکروزومی می شود که نشاسته را بهبود می بخشد.مجله بیماری های کبدDoi: 10.1016/j.jhep.2021.01.043
 4. ارتباط، n. (2021، 02 مارس). پروتئینی که منیزیم را کنترل می کند به عنوان یک هدف درمانی برای بیماری کبد چرب غیر الکلی شناسایی شده است. بازیابی شده در ۱ آوریل ۲۰۲۱ از https://www.nyu.edu/about/news-publications/news/2021/march/magnesium-fatty-liver-disease.html
 5. Springer, A.D., & Dowdy, S.F. (2018). جفت گالناک – سیرنا: هموار کردن راه برای ارائه درمان های rnai.درمان های DNA، 28(3)، 109-118. doi: 10.1089/nat.2018.0736رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر