ارتباط بین همه گیری کووید، الکل و بیماری کبد


اخیراً افزایش شدید موارد بیماری کبدی به عنوان یکی دیگر از تأثیرات بالقوه همه گیری کووید آشکار شده است.

پیامدهای این همه گیری بسیار زیاد بود. برخی از افراد به دلیل تعطیلی مشاغل شغل خود را از دست دادند. سلامت سایرین کاهش یافته است، تا حدی به لطف اثرات ماندگار ویروس در برخی از افراد، و آنها را به عنوان “تشنه از راه دور” توصیف می کنند. و صدها هزار نفر را که در اثر کووید-19 جان خود را از دست داده اند، فراموش نکنیم.

با این حال، اطلاعات جدید تأثیر احتمالی بیشتر این همه گیری را نشان می دهد. این افزایش شدید در موارد بیماری کبدی است.

مشکلات کبدی پس از یک بیماری همه گیر در حال افزایش است

در 14 مه 2021، ایستگاه خبری WTOP مستقر در واشنگتن دی سی داده های ارائه شده توسط دکتر Waihong Chung، محقق بخش گوارش در دانشکده پزشکی وارن آلپرت در دانشگاه براون را در خلاصه هفته بیماری گوارشی منتشر کرد.

این داده‌ها نشان داد که در حالی که تعداد مراجعات به پزشک برای مشکلات گوارشی، به طور کلی، 27 درصد در طول قرنطینه کاهش یافته است، ویزیت‌های دستگاه گوارش مربوط به الکل و بیماری‌های کبدی در همان بازه زمانی حدود 60 درصد افزایش یافته است. میزان بیمارانی که به تنهایی برای هپاتیت الکلی حاد به دنبال مراقبت بودند 53 درصد افزایش یافت. (1)

مطالعات تایید می کنند که مصرف الکل در طول همه گیری افزایش یافته است. به عنوان مثال، یکی متوجه شد که 60 درصد از 832 شرکت کننده، مصرف الکل خود را با مصرف بیشتر نوشیدنی، نوشیدن بیشتر یا هر دو افزایش دادند. (2) یک سوم از آنها اعتراف کردند که مشروب خواری کرده اند و 7٪ اعتراف کردند که مشروب خواری کرده اند. دلایل ذکر شده شامل احساس استرس، افزایش در دسترس بودن الکل و بی حوصلگی بود.

علائم آسیب احتمالی کبد

یکی از اولین نشانه هایی که نشان می دهد کبد شما ممکن است به درستی کار نکند این است که مایعات را به خصوص در شکم یا پاها در خود نگه می دارید. کلینیک کلیولند گزارش می دهد که این اتفاق در تقریباً نیمی از افرادی که سیروز دارند رخ می دهد، یعنی زمانی که بافت اسکار در کبد ایجاد می شود. (3)

سایر علائم آسیب احتمالی کبد عبارتند از:

  • زردی، که زمانی است که پوست و/یا سفیدی چشم شما زرد می شود.
  • خون در استفراغ یا مدفوع وای
  • احساس گیجی، مشکلات حافظه یا احساس بی حالی.

الکل چقدر به کبد آسیب می رساند؟

مقدار الکلی که برای آسیب رساندن به کبد لازم است.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که 90 میلی گرم الکل به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت مصرف می کنند، عملکرد طبیعی کبد دارند. با این حال، زمانی که این میزان به 125 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن افزایش یافت، با عملکرد کلیه افراد مبتلا به هپاتیت الکلی مزمن مطابقت داشت. علاوه بر این، به نظر می رسد مصرف 147 میلی گرم الکل به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در ساعت با عملکرد کلیه در سطح سیروز مرتبط باشد. (4)

برای مقاصد مقایسه، موسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم بیان می کند که یک نوشیدنی الکلی استاندارد حاوی 14 گرم الکل است. (5) این استاندارد شامل مصرف یک قوطی 12 اونس آبجو، 8 تا 9 اونس مشروب مالت، 5 اونس شراب، یا 1.5 اونس مایع الکل است.

مدت زمان مصرف الکل نیز مهم است. یک فرد مبتلا به هپاتیت الکلی مزمن به طور متوسط ​​11.9 سال از الکل استفاده می کند. افراد مبتلا به سیروز میانگین مدت مصرف الکل 17.1 سال دارند. (4)

علائم بیماری کبد الکلی

برخی از اولین علائم بیماری کبدی الکلی شامل درد شکمی، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، و کمبود اشتها – بر خلاف حشرات یا آنفولانزا است.

با پیشرفت بیماری، ممکن است علائم دیگری را مشاهده کنید، مانند:

  • زردی
  • تورم در شکم یا پاها
  • تب
  • خارش پوست
  • کاهش وزن
  • تحلیل رفتن عضلات

وجود خون در استفراغ یا مدفوع، کبودی به راحتی و افزایش واکنش به نوشیدن و مواد مخدر نیز می‌تواند نشانه‌ای از پیشرفت بیماری کبدی الکلی باشد.

نوشیدن الکل با بیماری کبد

یکی از سوالاتی که برخی از مردم می پرسند این است که آیا در صورت ابتلا به بیماری کبدی می توانید الکل مصرف کنید؟ در صورت تشخیص این بیماری دلایل قوی برای خودداری از نوشیدن الکل وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد که اگر کبد چرب الکلی دارید، ترک الکل می تواند این مشکل را در عرض دو تا شش هفته به طور کامل حل کند. (6) همین تحقیق همچنین نشان می‌دهد که پیش‌آگهی بیمار پس از سیروز الکلی بر اساس پرهیز از الکل است.

بنابراین، اگر بیماری یا نارسایی کبدی برای شما تشخیص داده شده است، توصیه می شود از مصرف الکل کاملاً خودداری کنید. همچنین ممکن است مصرف مکمل‌هایی که عملکرد بهتر کبد را پشتیبانی می‌کنند، مفید باشد، مانند پشتیبانی بالینی کبد از Natural Wellness یا UltraThistle.

(1) اخبار WTOP. (2021، 14 مه). مطالعه: سوء مصرف الکل ممکن است در پس تأثیر همه گیری این بیماری بر بیماری های گوارشی و کبد باشد. بازیابی شده در 21 مه 2021 از https://wtop.com/health-fitness/2021/05/brown-university-researchers-believe-alcohol-use-may-be-behind-the-pandemics-impact-on-gastro بیماری های روده و کبد

(2) Grossman، E، Benjamin-Neelon، S، Sonnenschein، S. (2020، دسامبر). مصرف الکل در طول همه گیری COVID-19: یک نظرسنجی مقطعی از بزرگسالان در ایالات متحده. مجله بین المللی تحقیقات محیطی و بهداشت عمومی. doi: 10.3390/ijerph17249189

(3) کلینیک کلیولند. (20 فوریه 2019). 4 نشانه که نشان می دهد کبد شما مشکل دارد + نکاتی برای محافظت از آن. بازیابی شده در 21 مه 2021 از https://health.clevelandclinic.org/4-signs-your-liver-is-in-trouble-and-tips-to-protect-it/

[4)مان،آر،سمارت،آر،جوفوني،ر(2003)وبائياتمرضالكبدالكحوليأبحاث الكحول والصحة. https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/arh27-3/209-219.htm

(5) المعهد الوطني لتعاطي الكحول وإدمانه. (اختصار الثاني). ما هو المشروب القياسي؟ تم الاسترجاع في 21 مايو 2021 من https://www.niaaa.nih.gov/alcohols-effects-health/overview-alcohol-consumption/what-standard-drink

(6) Saberi، B، Dadabhai، A، Jang، YY، Gurakar، A، Mezey، E. (2016 ، 28 يونيو). الإدارة الحالية لالتهاب الكبد الكحولي والعلاجات المستقبلية. مجلة أمراض الكبد السريرية والمتعددة. دوى: 10.14218 / JCTH.2016.00006رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/
رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر