ارزیابی بلومبرگ از واکنش اتحادیه اروپا به پیشنهادات ایران


پایگاه خبری بلومبرگ به نقل از یک مقام آگاه با تلاش‌های دیپلماتیک برای لغو تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرد که اتحادیه اروپا واکنش ایران به نقشه راه پیشنهادی اتحادیه اروپا برای ازسرگیری اجرای کامل برجام را «سازنده» می‌داند.

به گزارش بلومبرگ، این اولین نشانه مثبتی است که مواضع ارائه شده از سوی ایران به اتحادیه اروپا در شامگاه دوشنبه باعث بن بست مذاکرات نخواهد شد.

این مقام به نقل از بلومبرگ که به دلیل حساسیت هویتی خواست نامش فاش نشود، گفت که البته پاسخ ایران همچنان نیاز به بررسی دارد و سایر طرف های توافق هسته ای از جمله آمریکا، چین و روسیه همچنان در حال حاضر هستند. در حال ارزیابی است.

پس از اتمام دور جدید مذاکرات، مقامات ایالات متحده و اتحادیه اروپا گفتند که به همه طرف ها “متن نهایی” ارائه شده است که قابل تغییر نیست و یا باید پذیرفته شود یا مذاکرات شکست خورده اعلام شود. این ادعا از سوی یک مقام وزارت امور خارجه ایران تکذیب و اعلام شد: با توجه به ادامه بحث در مورد چند موضوع مهم، هنوز در مرحله ای نیستیم که بتوانیم درباره نهایی کردن متن توافق در وین صحبت کنیم.

ساعاتی پیش نبیله ماسرعلی، سخنگوی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا گفت: «شب گذشته پاسخی از ایران دریافت کردیم. در حال بررسی و رایزنی با سایر طرف‌های برجام و آمریکا برای ادامه مسیر هستیم.»

نماینده اتحادیه اروپا ادامه داد: می خواهم تاکید کنم که این پاسخ تنها شب گذشته دریافت شد. در طول مسیر، همه طرف ها باید آن را مطالعه کنند و ایالات متحده نیز باید آن را مطالعه کند.»