ارزیابی ما از مذاکرات دوحه مثبت است


به گزارش فارس، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر در حال مذاکره برای لغو تحریم ها پس از پایان دوحه شب گذشته (چهارشنبه) است. در این مذاکرات آخرین وضعیت مذاکرات در دوحه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش فارس، مذاکرات دوحه برای بررسی اختلافات باقی مانده در وین شب گذشته (چهارشنبه) پس از دو روز به پایان رسید.

* وزیر امور خارجه قطر: روند مذاکرات سازنده و مثبت بود

وزیر امور خارجه قطر که میزبان این دور از مذاکرات غیرمستقیم سه جانبه ایران و آمریکا با تسهیل اتحادیه اروپا بود، روند مذاکرات را سازنده و مثبت توصیف کرد.

وی با اشاره به دیدارهای جداگانه خود با هیأت های مذاکره کننده گفت: قطر با درک اهمیت این مرحله از مذاکرات، از هیچ تلاشی برای ادامه مذاکرات تا حصول نتایج مطلوب جمهوری اسلامی ایران و بازگشت همه طرف ها به کشور دریغ نخواهد کرد. تعهدات آنها.”

* ارزیابی مثبت ایران از مذاکرات دوحه

امیرعبداللهیان همچنین از میزبانی قطر تشکر کرد و گفت: مرحله اخیر مذاکرات در دوحه را مثبت ارزیابی می کنیم.

وی گفت: ما برای دستیابی به یک توافق خوب، قوی و پایدار جدی هستیم و اگر آمریکا واقع بین باشد، می توان به توافق رسید.

امیرعبداللهیان همچنین اظهار داشت: (علی باقری) مذاکره کننده ارشد ما همیشه پیشتاز و در مسیر رسیدن به توافق قابل قبول است و مصمم هستیم که مذاکرات را تا رسیدن به توافقی مبتنی بر واقع بینی ادامه دهیم.

مذاکرات روز سه شنبه با دیدار دوجانبه علی باقری و انریکه مورا در دوحه پایتخت قطر آغاز شد و باقری در روزهای سه شنبه و چهارشنبه با مورا دیدار کرد.

مذاکرات در دوحه پس از سه ماه و نیم وقفه از دور هشتم مذاکرات در وین و توافق اخیر در تهران پس از سفر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای از سرگیری مذاکرات برای رفع تحریم ها، از سر گرفته شده است.

سعید خطیب زاده سخنگوی سابق وزارت امور خارجه درباره این مذاکرات گفت: کاری که ما در مذاکرات انجام می دهیم مربوط به بعد هسته ای نیست، زیرا بعد هسته ای یک بار خلاصه شد و فقط مربوط به آن اختلافاتی است که بعد از لغو برجام باقی مانده است. تحریم ها.” آنچه در حال انجام است تنها چند موضوع در حوزه لغو تحریم ها باقی مانده است، بنابراین چیزی به توافقات انجام شده در وین اضافه نخواهد شد و چیزی کم نخواهد شد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه پس از دو روز مذاکره گفت: ایران نیز نظر و پیشنهادات عملیاتی خود را در مورد سایر موضوعات برجام و طرف مقابل اعلام کرده و مورا در تماس خواهد بود.