از چه سنی نباید به کودک آب داد؟


به گزارش بهداشت نیوز، برخی از اشتباهات دوران کودکی که از زمان های قدیم رایج بوده، می تواند بر سلامت کودک تاثیر منفی بگذارد. کارشناسان به والدین توصیه می کنند که به نوزادان زیر شش ماه آب ندهند. سالم ترین غذا تا پایان شش ماهگی شیر مادر یا مخلوط شیرخشک و آب جوشیده است.

نوشیدن آب زیاد می تواند کالری مورد نیاز کودک برای رشد را کاهش دهد و از شر آنها خلاص شود. بنابراین، کودک وزن کم می کند، گفته می شود که این وضعیت باعث افزایش سطح بیلی روبین *﴿ بیلی روبین در خون می شود.

نوشیدن بیش از حد آب نیز می تواند باعث مسمومیت در نوزادان (از بدو تولد تا پایان شش ماهگی)، سوء تغذیه، تشنج و حتی مرگ شود.

محققان دانشگاه جانز هاپکینز می گویند به نوزاد تا شش ماهگی نباید آب داده شود زیرا کلیه های او هنوز به درستی کار نمی کنند و احتمال دفع سدیم با آب اضافی وجود دارد.

کارشناسان دریافته اند که استفاده از شیر مادر یا شیرخشک حل شده در آب جوش می تواند آبرسانی کامل بدن نوزاد را تامین کند و قوای جسمانی او را تقویت کند.

نوشیدن بیش از حد آب باعث تورم اندام ها به خصوص مغز نوزاد می شود که می تواند منجر به تشنج، کما و حتی مرگ مغزی شود. اندام های کوچک بدن نوزاد برای ادامه رشد نیاز مبرمی به کالری دریافتی از شیر مادر یا شیر خشک دارند، تحقیقات نشان می دهد که نوزادان باید هر 2 تا 4 ساعت یک بار با شیر مادر تغذیه شوند.

ارزیابی میزان رشد کودک، انجام واکسیناسیون های دوره ای، درمان بیماری های احتمالی و پیشگیری از سوء تغذیه یا چاقی در کودک پس از تولد، مسائل مهمی است که باید به آن توجه شود. کودک باید تحت نظر متخصص اطفال باشد تا رژیم غذایی صحیح او مشخص شود.

تحقیقات نشان می دهد که حدود 88 درصد از شیر مادر را آب تشکیل می دهد، بنابراین مادران تنها به دلیل شیردهی نیازی به نگرانی در مورد کم آبی ندارند.

شیر مادر بهترین گزینه برای شیردهی نوزاد است و باید حداقل شش ماه طول بکشد، اما برخی از مادران شیر کافی برای تغذیه نوزاد خود ندارند یا داروهایی مصرف می‌کنند که می‌توانند از طریق شیر وارد نوزاد شوند، بنابراین باید از شیر خشک خودداری شود. برای غذا دادن به کودک برای تغذیه کودک خشک بشیر نوع و مارک محصول باید با متخصص اطفال توافق شود و درصد آب و شیر به دقت رعایت شود و از همه مهمتر شیشه و سایر ملزومات را تمیز و ضدعفونی کرده و قبل از آن در آب جوش بجوشانید. تغذیه کودک که از میکروب ها و باکتری های کشنده در بدن کودک جلوگیری می کند.

هنگامی که نوزاد دوازده ماهه است، مصرف روزانه شیر مادر کاهش می یابد و به کودک غذای کمکی داده می شود. بنابراین، زمانی که مصرف شیر کاهش یابد، انواع غذاها مصرف شود و فعالیت افزایش یابد، نیاز کودک به آب به طور طبیعی افزایش می یابد.

بهترین محصولات آبیاری:
– از فنجان دسته دار استفاده کنید.
– به کودک خود یاد دهید که فنجان را در دست بگیرد.
سپس فنجان را به اندازه ای بالا کج کنید تا آب به طور مداوم جریان داشته باشد.
– باید این کار را به طور مرتب انجام دهید تا زمانی که کودک بتواند بدون کمک فنجان را نگه دارد.

بیلی روبین: بیلی روبین یک رنگدانه صفراوی زرد است که در نتیجه تجزیه و تجزیه طبیعی هموگلوبین ایجاد می شود و عامل زردی ادرار و مدفوع قهوه ای رنگ است.