استراتژی اسرائیل علیه ایران شکست خورد


به گزارش فارس، رژیم صهیونیستی چند ماه پیش از استراتژی جدید خود علیه ایران با عنوان «مرگ با هزار زخم» رونمایی کرد.

شورای آتلانتیک در این گزارش به بررسی استراتژی رژیم صهیونیستی علیه ایران پرداخته است.

اسرائیل در هفته های اخیر حملات خود را به ایران افزایش داده است. برخلاف کابینه قبلی اسرائیل که بر خرابکاری در برنامه هسته‌ای ایران و کشتن دانشمندان هسته‌ای تمرکز داشت، به نظر می‌رسد این استراتژی (در کابینه فعلی اسرائیل) توسط دانشمندان و افسران دیگری که در برنامه موشکی و پهپادی ایران و همچنین برنامه موشکی و پهپادی ایران دخیل بودند، توسعه داده شده است. اعضا. . لشکر قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز هدف قرار گرفته است.

در این گزارش آمده است: «نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل به استراتژی «مرگ با هزار زخم» پایبند بود و به نظر می‌رسید که حملات (اخیر) (از جمله اقدام 22 مه) را تأیید می‌کند.» در طی آن سرهنگ حسن بود. صیاد هدی توسط سپاه قدس کشته شد.

اندیشکده شورای آتلانتیک در گزارشی اعلام کرد: این حادثه و سایر کشتارها و خرابکاری های اخیر به اسرائیل نسبت داده می شود.

نفتالی بنت در 7 ژوئن (17 ژوئن) در نشست کمیته دفاع و روابط خارجی کنست به این رویدادها اشاره کرد و گفت: «سرزمین گسترش یافت و بدون هیچ آسیبی بیرون آمد، تمام شده است. ما در همه جا و همیشه کار می کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

اظهارات بنت مورد انتقاد نیروهای ارشد نظامی اسرائیل قرار گرفت. این اعضا بر این باورند که چنین اظهاراتی تنها تمایل ایران به انتقام از اسرائیل را افزایش می دهد.

مقامات سابق اسرائیل می گویند خروج ترامپ یک اشتباه بود

در این گزارش آمده است: «به نظر می رسد نکته برجسته این دستاورد این است که دولت باید متقاعد شود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان های تروریستی خارجی آمریکا باقی خواهد ماند. این موضوع که از حمایت گسترده در اسرائیل برخوردار شد، بازگشت ایران به توافق هسته ای 2015 را بسیار دشوار کرد، در حالی که بسیاری از مقامات سابق اسرائیل معتقد بودند که خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک یک اشتباه بوده است».

شورای آتلانتیک می نویسد: «اگر از منظر یک ناظر عادی به آن نگاه کنیم، به نظر می رسد که اسرائیل با ضربه زدن و سردرگمی مقامات ارشد ایرانی موفق می شود».

آیا استراتژی اسرائیل علیه ایران موفقیت آمیز بود؟

اما واقعیت برنامه هسته ای ایران در 15 خرداد در جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی مشخص شد و با وجود تلاش اسرائیل برای حذف برنامه هسته ای ایران، عمق پیشرفت ایران مشخص شد. . تهران به غنی‌سازی ده‌ها کیلوگرم اورانیوم 60 درصد، نصب سانتریفیوژهای پیشرفته IR6 در تأسیسات زیرزمینی فردو و تولید فلز اورانیوم ادامه می‌دهد. همه این اقدامات بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ممنوع بود، در حالی که اسرائیل به شدت با برجام مخالف بود و زمانی که دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده بود، کابینه اسرائیل برای اخراج ایالات متحده لابی کرد (توافق ترامپ 2018). تا زمانی که ایران این توافق را نقض نکند، بیرون آمد.

تحریم ها و تهدیدها برنامه هسته ای ایران را متوقف نکرد و رفتار آن را تغییر نداد

در این گزارش آمده است: «در پرتو این تحولات، اسرائیل موضع مشکوک «غنی‌سازی صفر» خود را در قبال ایران حفظ کرده و در عین حال بر یک برنامه جایگزین غیرواقعی تکیه کرده است. ادامه تحریم‌های اقتصادی، عملیات‌های مخفیانه مختلف و تهدید به بمباران تأسیسات هسته‌ای ایران نه برنامه هسته‌ای این کشور را متوقف کرده و نه جلوی اجرای آن را نگرفته است و در موفقیت آمیز بودن آن در آینده تردیدی وجود ندارد.

همسایگان عرب تهران در خلیج فارس از بیرون راندن ایران می ترسند

شورای آتلانتیک در گزارشی اعلام کرد: مفهوم «فشار حداکثری» که در دوره ترامپ مطرح شد، دیگر در دنیایی که کمبود نفت و تمایل به دور زدن تحریم‌ها وجود دارد، کارایی ندارد. درآمدهای نفتی ایران تحت رژیم تحریم های کنونی گویای این واقعیت است. دولت بایدن نیز نمی خواهد فشار را به دلیل افزایش قیمت سوخت افزایش دهد. همسایگان عرب ایران در سراسر خلیج فارس نیز از منزوی کردن ایران می‌ترسند و به نظر می‌رسد تمایلی به اعمال تحریم‌ها علیه ایران ندارند، که باعث شد دولت ترامپ آشکارا از امارات به دلیل نادیده گرفتن خروج ایران از تحریم‌ها انتقاد کند.

سال 2003 آخرین باری بود که ایران تهدید نظامی واقعی آمریکا را احساس کرد.

در این گزارش آمده است: «این تصور که تهدید نظامی واقعی علیه برنامه هسته ای ایران وجود دارد نیز اشتباه است. آخرین باری که ایران احساس خطر واقعی کرد در سال 2003 بود، زمانی که ده ها هزار نیروی آمریکایی به عراق حمله کردند. نیروهای آمریکایی نیز در افغانستان بودند و تهران می ترسید که کشور بعدی باشد. با توجه به دیگر بحران‌های جدی‌تر و همچنین تمایل ایالات متحده برای کاهش حضور نظامی خود در خاورمیانه، این نوع تهدیدها را نمی‌توان جدی گرفت.

اسراییل تنها به موفقیت تاکتیکی و نه استراتژیک در برابر ایران دست یافته است.

در گزارش شورای آتلانتیک آمده است: «بنابراین، در حالی که اسرائیل همچنان به موفقیت‌های تاکتیکی قابل توجه خود می‌بالد، از نظر استراتژیک هدف خود را برای جلوگیری از داشتن برنامه هسته‌ای پیشرفته از دست داده است».

دانش هسته ای در ذهن تعداد بی شماری از دانشمندان هسته ای ایران وجود دارد و قابل نابودی نیست

در این گزارش آمده است: «اسرائیل هنوز ذهنیت یک دهه پیش را حفظ کرده است، در حالی که جهان، به‌ویژه برنامه هسته‌ای ایران تغییر کرده است». در واقع، سیاست اسرائیل هنوز بر این ایده استوار است که می توان ایران را از توان هسته ای خود محروم کرد و برنامه هسته ای ایران آن چیزی نیست که ده سال پیش بود. ایران موانع فنی قابل توجهی به ویژه در زمینه غنی سازی و تولید سانتریفیوژ را پشت سر گذاشته است. دانش در ایران گسترش یافته است و تعداد بیشماری از دانشمندان هسته ای در ذهن آنها وجود دارد – بسیار بیشتر از آن که بتوان از بین برد.

حتی اگر فردا تأسیسات هسته ای ایران ناپدید شوند، چند ماه دیگر بازسازی خواهند شد

این گزارش می‌گوید: «بدتر از آن، حتی اگر تأسیسات هسته‌ای ایران به‌طور معجزه‌آسایی فردا ناپدید شوند، ایران می‌تواند ظرف چند ماه آنها را بازسازی کند زیرا دانش فنی در کشور دارد». در نهایت، استراتژی هزاران اسرائیلی مجروح در موسوم به «جنگ بین جنگ‌ها» در مسائل منطقه‌ای نیز اعمال شد. اما حملات اسرائیل در سوریه و لبنان تغییری در وضعیت ایران نداشته و حزب الله لبنان را تضعیف نکرده است.

اسرائیل تسلیم انتقام جویانه ایران شد

در گزارش شورای آتلانتیک آمده است: «در حالی که ایران چالشی برای جامعه بین‌الملل است، اسرائیل در خط مقدم جنگ علیه ایران آمده است و از سوی ایران انتقام گرفته شده است». با توجه به این حقایق، اسرائیل به پیروزی بسیار گران قیمتی بر ایران دست می یابد. در بهترین حالت، حملات اسرائیل برنامه ایران را متوقف می کند و در بدترین حالت، ایران را تشویق می کند که سریعتر عمل کند. اسرائیل نیاز به محاسبه مجدد و اعمال استراتژی دارد که با وضعیت فعلی برنامه هسته ای ایران همخوانی داشته باشد و تأثیر بیشتری بر افکار عمومی داشته باشد».

در این گزارش آمده است: «در نتیجه، اسرائیل در حالی که استراتژی‌اش علیه ایران شکست می‌خورد، دستاوردهای تاکتیکی دارد. شکاف فزاینده ای بین اظهارات مقامات ارشد اسرائیلی و واقعیت های میدانی وجود دارد. باید قبل از اینکه دیر شود، با در نظر گرفتن وضعیت برنامه هسته ای ایران، یک سیاست متعادل را دنبال کرد. مقامات اسرائیلی باید در نظر داشته باشند که سوق دادن ایران به گوشه ای و ایجاد توازن مجدد در بازدارندگی بین کشورها می تواند با واکنش خشونت آمیز تهران همراه باشد که می تواند به تقابل منطقه ای منجر شود.