استفاده از ماسک در کشور به زیر 10 درصد رسیده است.


همشهری آنلاین – پروانه بندپی: طی چند روز گذشته، مسئولان از افزایش تعداد بیماران سرپایی و بستری مبتلا به کرونا در کشور خبر داده‌اند و تهران بالاترین آمار مرگ و میر هفتگی را در بین استان‌ها ثبت کرده است.

در حال حاضر تعداد شهرهای آبی کاهش یافته در حالی که تعداد شهرهای زرد از 91 شهر به 105 شهر رسیده است. البته هنوز هیچ یک از شهرهای کشور در وضعیت قرمز یا نارنجی قرار ندارند، اما به گفته خود مسئولان و کارشناسان، بیم آن می رود که نقشه تاج کشور دوباره مانند زمستان سال گذشته قرمز-نارنجی شود و تعداد کشته شدگان نیز وجود داشته باشد. همچنین عدد دو رقمی بیان خواهد شد.

تعداد مرگ و میرها در هفته های اخیر چندین بار به صفر رسیده است، اما کارشناسان بهداشت می گویند این موضوع دور از امید است و نباید فریب خورد و عادی شد. زیرا تعداد صفر موارد کرونا وقتی خوشحال می شود که این تعداد برای چند روز متوالی تکرار شود. اینطور نیست که آمار یک روز صفر باشد، اما روز بعد در حال افزایش و نوسان است. علاوه بر این، کنترل ویروس کرونا به معنای کاهش موارد ابتلا و بستری شدن در بیمارستان است، اما در روزهای اخیر این مشکل در کشور ما تشدید شده و طبق اعلام وزارت بهداشت، تعداد بستری‌ها سه برابر شده است. به این ترتیب در هفته اول تیرماه امسال تعداد بیماران بستری با روند صعودی به 311 نفر رسید. در حالی که در هفته قبل این رقم 242 نفر بود.

استفاده از ماسک در کشور به زیر 10 درصد رسید

دکتر حمید سوری، اپیدمیولوژیست و رئیس کمیته ملی اپیدمیولوژی ویروس کرونا در گفت و گو با همشهری آنلاین گفت: عادی سازی و عادی سازی آن از سوی مسئولان و رسانه ها باعث شده تا میزان استفاده از ماسک در کشور به زیر 10 درصد برسد. تاکنون هنوز کرونا به پایان نرسیده است و احتمال شیوع و افزایش تعداد بستری‌ها و فوتی‌ها در کشور وجود دارد، این موضوع را نمی‌توان نادیده گرفت.

استفاده از ماسک در کشور به زیر 10 درصد رسیده است.  هشدار افزایش کرونا در ایران ممکن است دو برابر شود

دکتر سوری می گوید: ما حتی نمی دانیم کدام نوع (سویه) در کشور ما غالب است. با این حال، برخی از کشورها گزارش می دهند که BA5 نوع غالب است.

وی تصریح کرد: از چند هفته قبل هشدارهایی درباره بیماری کرونا داده شده بود، اما متاسفانه واکنشی که انتظار داشتیم انجام نشد و وضعیت عادی به جامعه بازگشت. متأسفانه پس از کاهش مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان در هفته‌های اخیر، گفته می‌شود که این همه‌گیری یا همه‌گیری پایان یافته است. در این میان بسیاری از مردم بر این عقیده بودند که دیگر نیازی به رعایت پروتکل ها نیست. اکنون افراد زیادی را در جامعه می بینید که دیگر ماسک نمی زنند.

این اپیدمیولوژیست می گوید: با وجود اینکه بارها درباره احتمال بدتر شدن وضعیت کرونا در کشور به وی هشدار داده شده بود، توجه چندانی به این موضوع نشده است. تا زمانی که عفونت های رو به رشد از آمریکای جنوبی به منطقه ما و آسیای غربی سرایت کرد. اکنون تقریباً در اکثر کشورهای غرب آسیا از جمله ایران روند افزایش آنها آغاز شده است.

ما نمی دانیم در حال حاضر کدام نوع در کشور ما غالب است / تعداد آزمایشات در کشور بسیار کاهش یافته است

یکی از اعضای ستاد ملی ویروس کرونا در ادامه گفت: از آنجایی که در کشورمان تشخیص بیماری فعال نداریم، دقیقاً نمی دانیم در حال حاضر چند نفر از افراد جامعه به ویروس کرونا مثبت شده و از این بیماری رنج می برند یا دارند. علائم خفیف داشته باشد، لازم نیست فردی که به آن مبتلا می شود بدون علامت یا مبتلا به علائم خفیف باشد. نفر دوم ممکن است در بیمارستان بستری شود یا حتی به دلیل شدت بیماری فوت کند. بنابراین، ماهیت گسترش عفونت مهم است، زیرا می تواند تعداد بستری شدن در بیمارستان و تعداد مرگ و میر را افزایش دهد. با افزایش تعداد عفونت ها، میزان بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر نیز افزایش می یابد.

دکتر سوری علت افزایش روند کرونا در کشور در روزهای اخیر را اینگونه بیان می کند: مسافرت ها کنترل نشده، مرزها و مبادی ورودی به کشور رعایت نمی شود، تعداد آزمایشات به حداقل ممکن کاهش یافته است. همه اینها منجر به تشدید بیماری می شود. ما حتی نمی دانیم که اکنون کدام نوع در کشور ما غالب است. اگرچه در برخی کشورها گزارش شده است که BA5 نوع غالب است یا خواهد بود. البته کشور ما نیز از دنیا مستثنی نیست و احتمال رواج نسخه جدید BA5 در کشور وجود دارد.

رئیس کمیته ملی اپیدمیولوژی کرونا تاکید کرد: تا زمانی که تعداد آزمایشات کم باشد نمی‌توانیم موارد شیوع احتمالی در کشور را مشخص کنیم. زمانی که منشا شیوع به خوبی و به سرعت توسط تیم های واکنش سریع شناسایی و کنترل نشود، این بیماری به سرعت در سراسر کشور گسترش می یابد و علاوه بر بار زندگی که بر دوش مردم می گذارد، هزینه های هنگفتی نیز برای جامعه به همراه خواهد داشت. . بنابراین، در صورت عدم پاسخگویی سریع و موثر، تجربه غم انگیز سال 2018 و سال گذشته می تواند در هفته های آینده در کشور تکرار شود.

دکتر سوری می گوید: اگر آمار مرگ و میر و شدت بیماری در کشور کم است به این دلیل نیست که برای مبارزه با بیماری تلاش ویژه ای کرده ایم. دلیل آن خود ویروس است که از شدت و کشندگی آن کاسته است. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بیشتر و بیشتر شاهد انواع بسیار بیماری زا نباشیم. بنابراین آموزش و هوشیاری مسئولان بهداشتی در مبارزه با این بیماری ضروری است.

یکی از کارکنان ستاد ملی مبارزه با کرونا می گوید: مسیرها مشخص و مشخص است. ما می دانیم که باید به مردم هشدارهای لازم را بدهیم، می دانیم که رعایت پروتکل ها باید تقویت شود. اکنون استفاده از ماسک در کشور به زیر 10 درصد رسیده است. می دانیم که پایه های کشور باید تحت کنترل باشد، می دانیم که باید تعداد آزمایشات را افزایش دهیم. اکنون کشور ما از نظر تعداد آزمایش به ازای هر میلیون نفر در رتبه 120 جهان قرار دارد که بسیار پایین است.

دکتر سوری تاکید می کند: ما باید همین الان یک مطالعه اپیدمیولوژیک انجام دهیم و ببینیم واقعاً سطح مصونیت جامعه ما چقدر است، آیا واقعاً تزریق دوز بعدی واکسن ضروری است که دقیقاً باید دوز بعدی به چه کسی تزریق شود؟ دعوت از تعداد زیادی از افراد برای واکسیناسیون غیرممکن است. یا در مورد کودکان، ما هنوز عوارض جانبی واکسیناسیون را نمی دانیم. علاوه بر این، هیچ یک از واکسن های موجود در سبد واکسن کشورمان تاکنون تاییدیه علمی بین المللی را دریافت نکرده است. کودکان نمی توانند با واکسن های تایید نشده در معرض خطر باشند.

وی ادامه می دهد: عادی شدن و بی توجهی به شرایط است که در جامعه دیده می شود. ما الان با مشکل حج، عتبات، اربعین و… مواجه هستیم و اگر مراقب نباشیم و بیماری را جدی نگیریم، این زنگ خطری برای همه ما خواهد بود. اکنون تنها امید ما این است که خود ویروس آتش بس یکجانبه خود را حفظ کند و جهش وحشتناکی که جان بسیاری از مردم را به خطر می اندازد پیدا نکند. وضعیت فعلی شرایطی نیست که مسائل در اتاق های بسته حل شود. عدم شفافیت باعث سردرگمی و سردرگمی مردم می شود. نظام سلامت باید مردم را در جریان قرار دهد و توصیه های لازم را به مردم بدهد.

احتمال دو رقمی بودن تعداد کشته ها را نمی توان رد کرد.

این اپیدمیولوژیست می افزاید: متأسفانه اطلاعاتی در مورد بیماری ها و اپیدمی ها نداریم تا بتوانیم تحلیل عمیق تری انجام دهیم. تحلیل های ما اکنون در محیطی تاریک و مبهم انجام می شود و طبیعتا در چنین شرایطی احتمال خطا در تحلیل شرایط افزایش می یابد. این احتمال دو رقمی بودن تلفات را رد نمی کند. در شرایط اپیدمی حتی اگر احتمال افزایش آمار کم باشد، مسئولان باید این احتمال کم را جدی بگیرند.

زمان پایان همه گیری کرونا

رئیس کمیته اپیدمیولوژیک کشور ادامه می دهد: در نوع رایج که نمی دانیم در کشور ما چیست، از هر هزار مبتلا، یک نفر فوت می کند. وقتی فراوانی آلودگی زیاد شود، اگر هزار نفر مبتلا شوند، یک مرگ داریم، اگر ۲ هزار نفر مبتلا شوند، ۲ فوتی داریم. بنابراین هر چه موارد عفونت بیشتر شود، تعداد بستری ها و مرگ و میرها بیشتر می شود. به عنوان مثال، در دوران دلتا، از هر 100 نفر یک نفر جان خود را از دست داد. مرگ و میر بالا بود، تعداد مرگ و میرها نیز بالا بود.

دکتر سوری می گوید: در این شرایط چگونه و چه زمانی می توانیم بیماری را کنترل کنیم؟ وقتی اول از همه می دانیم چه کسی بیمار است و چه کسی بیمار نیست؟ این نیاز به تشخیص فعال دارد. الان جلسات ستاد ملی مبارزه با ولیعهد به صورت جدی برگزار نمی شود و زندگی عادی که گفتم در خود ستاد معرفی شده است.

یکی از کارمندان ستاد ملی کرونا می‌گوید: «در چنین شرایطی، زمان پایان همه‌گیری ویروس کرونا به طور کلی مشخص نیست. برای پایان دادن به یک اپیدمی و یک بیماری همه گیر، ابتدا باید بتوانیم بیماری را کنترل کنیم. این بدان معنی است که همه موارد عفونت را ردیابی کنید و ببینید یک فرد کجا و از چه کسی آلوده شده است. در کشور ما هنوز به مرحله کنترل نرسیده ایم. سپس باید وارد مرحله حذفی شویم. یعنی اپیدمی در جامعه به حدی می رسد که امکان انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر کمتر از یک نفر می شود. در مرحله سوم باید به ریشه کنی برسیم. در این مرحله باید بتوانیم به آلودگی به صفر در جامعه برسیم. خاموشی زمانی است که دو دوره (28 روز) از بیماری بگذرد و مورد جدیدی از عفونت ثبت نشود. البته به شرطی که جلوی شیوع بیماری ها را نگیریم و روی آنتن نگوییم موردی نبوده است.

وی تاکید می کند که اکنون عملاً تحت کنترل کرونا هستیم و کنترل خاصی روی آن نداریم. ممکن است مانند سال گذشته به 700 مرگ روزانه برسیم. ممکن است به این شرایط دست یابیم. اما حتی اگر این احتمال بسیار کم و بعید باشد، به هیچ وجه نباید آن را نادیده گرفت.

آیا افراد به دوز تقویت کننده نیاز دارند یا خیر؟

رئیس کمیته ملی اپیدمیولوژی کرونا با بیان اینکه آیا نیازی به تجویز دوز یادبود برای مردم وجود دارد یا خیر، می‌گوید: تا زمانی که میزان مصونیت بدن خود را در برابر این ویروس ندانیم، متوجه نمی‌شویم که آیا لازم است یا خیر. دوز تقویت کننده یا یادآوری دوز واکسن کرونا. زیرا ما از میزان ایمنی بدن خود اطلاعی نداریم. اگر ایمنی بالایی دارید، لازم نیست هر 6 ماه یکبار واکسن کرونا بزنید. این وزارت بهداشت است که باید وارد شود و بگوید مثلاً در گروه سنی 30 تا 40 سال مصونیت بالاست و بنابراین این گروه برای واکسیناسیون اولویت دارد یا خیر.

دکتر سوری می گوید: معمولاً 4-6 ماه پس از آخرین نوبت واکسن باید نوبت بعدی تزریق شود. اما عاقلانه تر است که ابتدا سطح ایمنی بدن را اندازه گیری کنیم تا بفهمیم آیا به دوز دیگری از واکسن نیاز داریم یا خیر. اما همه کسانی که نمی توانند و نمی خواهند بروند (میزان مصونیت را بیابند). مسئولیت این اندازه گیری ها بر عهده بخش سلامت است.