استقرار اسکادران جنگنده F-22 آمریکایی در لهستان


به گزارش فارس، منابع رسانه ای از اعزام 12 فروند جنگنده اف 22 رپتور آمریکا به لهستان شنبه شب به وقت تهران برای پوشش هوایی در منطقه خبر دادند.

به گزارش پایگاه خبری هوانوردی، پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) اعلام کرد که بر اساس برنامه ناتو برای تقویت دفاع یکپارچه کشورهای عضو این ائتلاف، 12 جنگنده برتری هوایی اف-22 رپتور آمریکایی پایگاه خود در آلاسکا را ترک کرده و وارد آن شدند. به لهستان

پس از فرود این جنگنده ها در لهستان، ژنرال جیمز هکر فرمانده نیروی هوایی آمریکا در اروپا و آفریقا از این اسکادران بازدید کرد. او گفت که استقرار این جنگنده ها گام مهمی در حمایت از متحدان ناتو ما است. وی توانایی این جنگنده ها را در انجام نبرد هوایی و حمله به اهداف زمینی ذکر کرد.

قرار است در حمایت از جنگنده های F-22، 6 فروند جنگنده F-15 Eagle نیروی هوایی بریتانیا وارد لهستان شوند.

آمریکا مدت‌هاست به بهانه مقابله با روسیه و کمک به ناتو به رومانی، کشوری در شرق اروپا کمک نظامی کرده است. چندی پیش نیروی هوایی آمریکا در اوج درگیری روسیه و اوکراین، بمب افکن استراتژیک خود را بر فراز حریم هوایی رومانی به پرواز درآورد. ارتش آمریکا سپس اعلام کرد که برای تقویت امنیت منطقه در بحبوحه تنش های روسیه با اوکراین، جنگنده های F-16 خود را از آلمان به رومانی منتقل می کند.

چندی پیش، وزیر دفاع لهستان قراردادی به ارزش 4.6 میلیارد دلار امضا کرد که بر اساس آن نیروی هوایی لهستان 32 جت جنگنده F-35 را به همراه بسته آموزشی و لجستیکی از ایالات متحده خریداری می کند.

ورشو در نظر دارد جنگنده های سوخو22 و میگ 29 شوروی سابق را با جت های نسل پنجم جایگزین کند. برنامه ریزی شده است که تحویل در سال 2024 آغاز شود