استقرار سلاح های سنگین یونانی در جزیره مورد مناقشه با ترکیه


به گزارش فارس، رسانه های ترکیه روز چهارشنبه گزارش دادند که یونان جزیره کیچی (پسریموس) در هشت کیلومتری جنوب غربی شبه جزیره بدروم در دریای اژه را نظامی کرده و نیروهای یونانی در آن مستقر شده اند.

جزیره کیچی بین جزایر یونانی کوس و کالیمنوس، نزدیکترین جزیره به شهر توریستی بدروم در ترکیه واقع شده است.

به گفته گارسل توکمائولو، تحلیلگر نظامی و امنیتی ترکیه، کیچیچ به دلیل نزدیکی به سرزمین اصلی ترکیه، بر اساس ماده 12 معاهده لوزان 1923، جزیره ای در ترکیه بود.

بر اساس این گزارش، ویدئویی منتشر شده که نشان می دهد نیروهای یونانی و سلاح های سنگین در این جزیره مستقر هستند. این فیلم به وضوح سکوی هلی کوپتر، چهار خانه پیش ساخته، برج های مراقبت، فرستنده ها، مخازن آب و پنل های خورشیدی را نشان می دهد.

سربازان یونانی نیز در استتار در اطراف سازه های سنگی یا پناهگاه ها دیده می شوند. در اینجا می توانید واحدهای توپخانه یونان را ببینید.

توکما اوغلو گفت که یونان می خواهد با استقرار نیروها و تسلیحات سنگین بر جزیره مسلط شود که نقض آشکار قوانین بین المللی است. نباید هیچ سلاحی در جزیره وجود داشته باشد، چیزی که معاهده لوزان می خواهد.

وی ادامه داد: «ساختن تأسیسات در محل مناسب نزدیک ترکیه، قرار دادن پرچم یونان در محلی که ماهیگیران و قایق‌های ترکیه می‌بینند، در واقع اقدامی تحریک‌آمیز است».

طبق قوانین بین المللی، این جزیره باید خالی از سکنه و غیرنظامی باقی بماند، اما اخیراً نخست وزیر یونان، کیریاکوس میتسوتاکیس، با بازدید از این جزیره خبرساز شد. میتسوتاکیس عکسی از پرچم یونان در این جزیره را در حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشت.

ترکیه از ابتدا به سیاست یونان مبنی بر نقض وضعیت مدنی جزایر از دهه 1960 و نظامی کردن جزایر اعتراض داشت. آنکارا از طریق مجاری دیپلماتیک اعتراض کرد و خواستار پایان دادن به تخلفات شد. این موضوع در دهه 1970 در دستور کار سازمان ملل متحد و ناتو قرار گرفت. آخرین اقدام دیپلماتیک ترکیه ارسال نامه ای به سازمان ملل در ژوئیه 2021 بود که در آن بیان می کرد که نظامی شدن جزایر تهدیدی جدی برای “امنیت ترکیه” است.

* ترکیه به برتری هوایی نیاز دارد

اردوغان کاراکوس، تحلیلگر نظامی بازنشسته ترکیه و سرهنگ ترکیه نیز برآورد کرد که هرگونه رویارویی با یونان به یک “جنگ تمام عیار” بین دو کشور تبدیل خواهد شد. وی در مصاحبه ای بر اهمیت «برتری هوایی» ترکیه در هرگونه رویارویی نظامی احتمالی با یونان تاکید کرد.

کاراکوش در یک برنامه تلویزیونی به بحران سال 1996 در جزایر صخره ای ایمیا اشاره کرد و در آنجا اعلام کرد که فرماندهی ارتش ترکیه برای یک جنگ تمام عیار با یونان آماده است. وی مدعی شد که در آن زمان نیروی هوایی ترکیه 12 ساعت در حال جنگ بود. سپس پس از دو روز ناوگان آماده شد و سرانجام پس از هفت روز ارتش ترکیه آماده جنگ با یونان شد.

این تحلیلگر نظامی چندین بار در این برنامه تاکید کرد که مردم ترکیه بدانند که اگر جنگی با یونان رخ دهد، جنگی تمام عیار خواهد بود.

* برای نیروهای مسلح یونان آماده شوید

در روزهای اخیر رسانه ها از آمادگی نیروهای مسلح یونان خبر دادند. منابع ارشد در وزارت دفاع یونان گفتند، بر اساس اطلاعات نظامی جمع‌آوری‌شده، ممکن است تهدیدی از سوی ترکیه وجود داشته باشد، زیرا دو متحد ناتو برای حقوق حفاری نفت و گاز در بخش‌های مورد مناقشه دریای اژه و دریای مدیترانه رقابت می‌کنند.

در همین حال، هالوسی آکار وزیر دفاع ترکیه اخیرا با نیکوس پاناگیوتوپولوس همتای یونانی خود دیدار کرد. وزرای دفاع ترکیه و یونان در حاشیه نشست وزیران دفاع ناتو در بروکسل با تشدید تنش ها بین دو کشور در هفته های اخیر دیدار کردند.