اظهارات تکان دهنده نماینده مجلس درباره «جمعه سیاه» زاهدان


هانه ملت نوشت: معین الدین سعیدی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 17 آبان) شورای اسلامی شهر با محکومیت اقدام تروریستی حضرت شاه چراغ (ع) ناقض حقوق بشر در غرب گفت: از سیستان صحبت می کنم. و بلوچستان استان، سرزمین کوچکترین شهید جنگ تحمیلی که اهل دیار نیکشهر بود.

نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و کسرکند در شورای اسلامی افزود: منطقه ای که به دلیل عقب ماندگی تاریخی با وجود خدمات بی نظیر نظام در تمامی شاخص های توسعه انسانی، محروم ترین منطقه کشور است. .

وی رتبه استان سیستان و بلوچستان را از نظر دسترسی به آب شرب، اجرای طرح هادی، تخت های بیمارستانی، سرانه امکانات ورزشی، دسترسی به پزشک، شاخص آخرین راه های روستایی کشور برشمرد و ادامه داد: اما همیشه با وجود این چالش ها تعبیر مقام معظم رهبری این تنگه احد نظام و این گنج پنهان مرزبانان کشور بودند و تمام نقشه های دشمن برای لشکر را خنثی می کردند.

سعیدی تصریح کرد: اما این روزها وضعیت اهالی استان خوب نیست، روز جمعه سیاه زاهدان 8 مهر 1401 اتفاقات وحشتناکی رخ داد که دل همه دلسوزان کشور را جریحه دار کرد. از یک سو شهادت تعدادی از بهترین مدافعان امنیت و تخریب اموال دولتی و مهمتر از آن جان باختن تعداد زیادی از نمازگزاران بی دفاع در بازگشت از مصلی زاهدان پس از اقامه نماز جمعه، کسانی که هیچ نقشی نداشتند. در شورش ها و حمله به آنها یک پاسگاه پلیس نبود.

تعداد کشته ها و مجروحان حادثه هولناک زاهدان با هیچ اعتراضی قابل مقایسه نیست.

این نماینده مردم در مجلس خطاب به نمایندگان مجلس گفت: آقایان عزیز تعداد کشته ها و مجروحان حادثه هولناک زاهدان با هیچ اعتراضی در سال های اخیر قابل مقایسه نیست. با توجه به ظرافت شرایط کشور، تمامی نمایندگان مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان منحصراً در چارچوب اهرم های قانونی برای حل این موضوع عمل کردند و حتی یک مصاحبه هم برای جلوگیری از آتش سوزی انجام ندادند.

وی افزود: جلسات متعددی با رئیس جمهور، رئیس انقلاب مجلس، وزیر کشور، وزیر اطلاعات و اعضای کمیسیون امنیت ملی داشته ایم و امروز از مردم می خواهیم آرامش خود را حفظ کنند و بهانه نیاورند. به دشمنان.”

آیت الله مهامی و مولوی عبدالحمید بیانات آرامش بخش و وحدت بخش داشتند

سعیدی تاکید کرد: پس از این حادثه تلخ، آیت‌الله مهامی و شیخ‌الاسلام مولوی عبدالحمید در بیانیه‌های آرامش‌بخش و وحدت‌بخش ضمن تاکید بر رعایت حقوق مردم، از آنان خواستند از حضور در خیابان‌ها خودداری کنند. به گفته آقا، ساکنان این استان اعم از سنی و شیعه، سیستانی و بلوچ هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند و کسانی که این وحدت را نمی بینند یا سنی آمریکایی هستند یا شیعه انگلیسی.

وی افزود: اما یادمان باشد تعداد زیادی از مردم کبد خود را از دست دادند و بسیاری از کشته شدگان با جان بر دوش از موزلی برمی گشتند و در حمله به کلانتری شرکت نداشتند. آیا نباید آنها را شهید دانست؟ آیا نباید به خانواده آنها دلداری داد؟

عاملان فاجعه زاهدان با هر لباس و ژستی باید مجازات شوند

سعیدی افزود: از رئیس جمهور خواسته ایم که همانطور که از نیویورک در تماس با پدر مرحوم امینی سخاوتمندانه کردند، به خانواده های قربانیان زاهدانی دلداری دهد که تا این لحظه آنطور که باید این اتفاق نیفتاده است. عزیزان نظام نباید تاوان بی تدبیری چند دلال را بدهد. کسانی که فاجعه زاهدان را رقم زدند در هر لباس و جایگاهی که باشند باید مجازات شوند.

یکی از اعضای مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان گفت: تلخی این ضایعه از خود او نیست. عده ای به جای التیام، نمک بر زخم مردم پاشیده اند و الفاظ مزاحم و تفرقه افکنانه به کار برده اند». به گواه تاریخ مردم سیستان و بلوچستان نه تجزیه طلب هستند و نه تجزیه طلب. برو تعابیر حضرت آقا را در مورد اهالی این استان ببین، ما از اسلام و ایران عقب نشینی نمی کنیم، حتی اگر به قیمت جانمان تمام شود.

آیا یکی از نیروهای قدرتمند انقلابی، ولایی و سنی بلوچ نباید بعد از 43 سال در شورای تامین استان باشد؟

وی تاکید کرد: در دشمنی دشمنان شکی نیست، اما چقدر بی تدبیری ما این چالش ها را تشدید می کند. آیا بعد از 43 سال یکی از نیروهای قدرتمند انقلابی و اهل سنت بلوچ نباید در شورای تامین استان باشد؟

سعیدی گفت: دولت و مجلس عزیز با کاهش سهم سوخت، با کاهش ظرفیت دانشگاه فرهنگ، با حذف استان از مزایای قانونی جوانان جمعیت، با نادیده گرفتن توانمندی های منحصر به فرد نیروی انسانی توانمند استان ، پاسخ مناسبی به اعتماد مردم نداده ایم.

وی خطاب به رئیس جمهور گفت: تا دیر نشده برنامه ریزی کنید! اما دشمنان این ملت نیز باید بدانند که مردم استان با متحد ماندن آینده بهتری را برای فرزندان خود رقم خواهند زد. «کسی که ایرانیان و ایران را مسخره می کند/ شک ندارد مغزش در سرش نیست، روحش در بدنش است»

انتهای پیام