اعلام محدودیت و ممنوعیت تردد موکب جاماندگان اربعین در تهران


به گزارش ایسنا، سردار حسین رحیمی در جلسه و طرح حرکتی پلیس راهپیمایی جاماندگان اربعین که صبح امروز در کلانتری تهران بزرگ برگزار شد، گفت: در روز اربعین و شنبه هفته آینده موکب جاماندگان اربعین برگزار می شود. گذر از میدان امام حسین به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در شهریری برگزار می شود. پلیس در این زمینه بیشترین مسئولیت را دارد و باید شرایط ترافیکی این راهپیمایی را تامین کند و در واقع کار راهپیمایی و پلیس خودرو حرف اول را می زند. بر این اساس پنج اردو در تهران درگیر خواهند شد.

وی ادامه داد: مسیر راهپیمایی توسط کمپ ها مسدود می شود. همچنین عناصر نامرئی اطلاع رسانی، آگاهی، راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی نیز در این کمپ ها حضور خواهند داشت و حتی هزاران همکار پلیس زن در این روز حضور و همکاری خواهند داشت.

محدودیت تردد شرکت کنندگان در راهپیمایی جاماندگان اربعین در تهران

رحیمی در خصوص محدودیت های ترافیکی در طول راهپیمایی نیز گفت: همکاران پلیس راهنمایی و رانندگی از نیمه شب در خیابان شهدا، میدان شوش و خیابان شوش، خیابان فداییان اسلام و معابر اصلی راهپیمایی حضور دارند و موظف به پاکسازی مسیر هستند. ابتدا پلیس راهنمایی و رانندگی باید جاده ها را پاکسازی کند تا دستگاه های امنیتی بتوانند کار خود را انجام دهند. این محدودیت از ساعت 24:00 روز 4 شهریور اعمال می شود.

وی تصریح کرد: قبل از شروع راهپیمایی پنج مسیر از میدان امام حسین، میدان جمهوری، میدان امامزاده حسن، خیابان باکر شهر به سمت معبد و خیابان ورامین به سمت معبد که همگی به خیابان فدائیان اسلام ختم می شود. مسیر پاکسازی خواهد شد فرماندهان انتظامی شرق و غرب نیز به ما کمک خواهند کرد تا مشکلی پیش نیاید. ضمناً در روز اربعین تا پایان مراسم، تیم امداد، پلیس پیشگیری، یگان ویژه و حتی کارکنان در حال انجام وظیفه خواهند بود.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادامه داد: با توجه به مسئولیت و ماموریتی که بر عهده پلیس گذاشته شده، مسئولیت ویژه کمیته حمل و نقل و ترافیک نیز بر عهده نیروی انتظامی و سردار حمیدی است و جلساتی با نهادهای ذیربط برگزار شد. انتقال راهپیمایان به نقاط مختلف تهران پس از پایان مراسم وظیفه بسیار مهمی است که ما کاملاً انتظار آن را داریم. با توجه به اینکه بیشتر خودروها به سمت مرز رفتند، شهرداری مسئولیت بزرگی بر عهده دارد. از ساعت یازده برنامه داریم تا خودروهای شرکتی و تاکسی های واحد راهپیمایان را به محل زندگی خود برگردانند.

رحیمی با بیان اینکه تمامی خیابان های عمود بر مسیر راهپیمایی نیز ممنوع است، گفت: با نصب بنرها اعلام می شود پارک در محورهای عمود و موازی آزاد می شود. موکب هایی که از روز چهارشنبه مستقر می شوند باید مجوزهای لازم را از ستاد بازمانده اربعین دریافت کنند. ضمناً نصب و استقرار این موکب ها نباید مانع و مانع ایجاد کند. در حال حاضر 1000 درخواست ثبت شده است. ضمناً هرگونه موتورسیکلت ایستاده در مسیر اصلی موکب توقیف خواهد شد.

وی با اشاره به آمادگی حداکثری پلیس برای مراسم اربعین گفت: بیش از 15 هزار نیروی انتظامی و بیش از 500 گشت در این مراسم پیش بینی شده است.

رئیس پلیس کلانشهرها با اشاره به فعالیت کمیته های مرتبط با ستاد اربعین جاما گفت: در همین راستا برگزار شد. این مذاکرات برای استفاده از حداکثر اتوبوس و مینی بوس انجام شد.

رحیمی همچنین در مورد پارکینگ ها نیز گفت: آنها نیز به خوبی برنامه ریزی شده بودند و بنرهای مناسب نصب می شود. پارکینگ ها نیز در مکان های مختلف در نظر گرفته شده است.