افراد ناشناس چگونه نان می خورند؟


همشهری: بهبود یارانه آرد و نان که از اواسط اردیبهشت ماه در زنجان آغاز شده بود اکنون در نیمی از استان ها آغاز شده است و پیش بینی ها نشان می دهد که تا پایان تیرماه وسعت این طرح کل کشور را در بر می گیرد. به گفته محمد قربانی، معاون برنامه ریزی و اقتصاد وزیر در این زمینه، خرید نان تنها با کارت بانکی مرتبط با کد ملی در نانوایی ها امکان پذیر است و کارت دیگری برای خرید نان صادر نمی شود. روندی که اکنون پس از محرومیت از تحصیل، شغل، یارانه، بیمه درمانی، حساب بانکی، کمک ارائه دهندگان خدمات، گرفتن آب، برق، تلفن و سایر اقلام صورت می گیرد، در سفره افراد بی شناسنامه است. بر اساس آمارهای غیررسمی، حدود یک میلیون نفر گمنام در سراسر کشور وجود دارند که می توان با اجرای طرحی هوشمندانه یارانه آرد و نان، قدرت غالب خود را خریداری کرد.

سهمیه روزانه نان در سیستان و بلوچستان
سیستان و بلوچستان با آمار رسمی 55000 شناسنامه و تعداد زیادی آمار غیر رسمی رتبه اول را در این حوزه دارد. والدین این افراد افغانی بدون مدرک هستند. در همین راستا، دو هفته پیش با توزیع دستگاه های کارتخوان ویژه در نانوایی های سیستان و بلوچستان، فراخوانی برای ساکنان به ویژه افراد ناشناس آغاز شد. رحیمه درازخی یکی از اهالی روستای بامپشت شهرستان مرزی سراوان یکی از فقیرترین شهرستان های سیستان و بلوچستان در گفت و گو با همشهری با بیان اینکه نیمی از ساکنان این منطقه فاقد شناسنامه هستند، می گوید: ما از مرکز شهرستان فاصله داریم و داریم. ماشین نداشتیم، بنابراین همیشه ماهی یک بار به شهر می آمدیم و یک ماه نان می خریدیم. حالا نانوایی ها می گویند روزی 5 نان بیشتر نمی دهند و باید ماهی چند بار این مسیر طولانی را طی کنیم.

خرید با کارت همسایه
ساکنان ناشناس سیستان و بلوچستان عمدتاً در زاهدان، چابهار، دشتیاری، سراوان و هیرمند زندگی می کنند، در حالی که زرهتون یکی از ساکنان ناشناس سیرکان مرکز منطقه بامپشت است. او به دلیل بزرگی خانواده روزانه تا 10 قرص نان نقدی می خرید و چند روزی است که در محله زندگی می کند. زرخاتون به همشهری توضیح می دهد: کار من این است که هر روز به خانه همسایه بروم، پول نقد به او بدهم و کارت بانکی اش را بگیرم تا نان بخرم، اما تا کی می توانم کارت همسایه را بگیرم؟ نانوایی ها به همه روزی 5 قرص نان می دهند و همسایه بالاخره می تواند 2 قرص از جیره اش به من بدهد. خرید نان با دو برابر قیمت در بازار آزاد تصمیمی است که افراد ناشناس، خانواده های چند فرزند و کسانی که به هر دلیلی کارت بانکی ندارند، گرفته می شود.

سهمیه نداریم
بیش از 1600 نانوایی در سیستان و بلوچستان وجود دارد و بانک سپه پیش بینی کرده است تا پایان هفته تمامی این نانوایی ها به دستگاه کارتخوان اختصاصی مجهز شوند.
مدیر بازرسی و نظارت بر بازار کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه از ابتدای واگذاری طرح جهاد کشاورزی تاکنون بیش از 15 هزار و 3 بازدید از مراکز فروش و نانوایی ها انجام شده است، به همشهری گفت: بازرسان در دو شیفت فعالیت می کنند. ، صبح و عصر و با هرگونه تخلف برخورد خواهد کرد.منصور عدل با تاکید بر اینکه اجرای طرح پیشاهنگی با افزایش قیمت نان و محدودیت خرید همراه نیست، تاکید می کند: توزیع آرد و نان بر اساس جمعیت است. اما تاکنون هیچ اطلاعیه و برنامه‌ای در مورد هنجار نان به نانوایی‌ها داده نشده است و اگر نانوایی به ازای هر نفر در روز 5 قرص نان می‌دهد، با رضایت خریداران بوده است. یا نظر خودت وی گفت: مردم می توانند تخلفات در این زمینه را در سامانه 124 گزارش کنند. محرومیت

سیستان و بلوچستان، تهران، خراسان رضوی، قم و گلستان بیشترین تعداد افراد ناشناس را دارند و این افراد حتی در کردستان، کرمانشاه و کهگیلوی و بویراحمد زندگی می کنند. تقریبا تمامی این استان ها طرحی را برای ارتقای کیفیت نان راه اندازی کرده اند که امروز به مهمترین مشکل افراد گمنام تبدیل شده است.

مکث کنید
یافتن راه حل برای افراد ناشناس
مدیر بازرسی و نظارت بر بازار کشاورزی سیستان و بلوچستان به همشهری می‌گوید: در جلساتی که با متولیان وزارت کشور داشتیم درباره شناسنامه سؤال کردیم. متولیان به ما گفتند در حال حاضر وجه نقد تا صدور حکم رسمی مصرف می شود و تا آن زمان شناسنامه و افرادی که به هر دلیلی کارت بانکی ندارند تعیین تکلیف می شود. وی تاکید می‌کند: خرید نان حق همه شهروندان است و قبل از راه‌اندازی رسمی، قطعا یک طرح فکری برای افراد گمنام خواهد بود. وجود دارد و حتی خود نانواها نیز می توانند از مردم پول نقد بگیرند و کارت خود را در دستگاه وارد کنند تا راه حلی برای این مشکل بیابند.