افزایش حقوق اردوغان جنجال برانگیخته است


به گزارش فارس، این جنجال به دلیل اظهارات اوزگور اوزل، نایب رئیس فراکسیون حزب جمهوری خواه خلق در پارلمان درباره دستور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور برای افزایش حقوق وی به وجود آمد.

گزگور زلزل، نماینده ارشد پارلمان ترکیه، یکی از اعضای حزب حاکم ترکیه، رقیب سرسخت حزب عدالت و توسعه، در توییتی از دستور ویژه رجب طیب اردوغان، رهبر این حزب برای افزایش قابل توجه حقوق خود خبر داد.

نایب رئیس فراکسیون حزب جمهوری خواه خلق در پارلمان ترکیه در توییتر خود نوشت: «(رجب) طیب اردوغان از بودجه اضافی که با امضای خود به رئیس مجلس ارائه شد، حقوق خود را به ۱۴۱ هزار و ۴۵۳ لیر افزایش داد. دستمزدها در ژانویه 40.4 درصد افزایش یافت.

این سیاستمدار حزب جمهوری خواه خلق (RPK) در ادامه پیام خود به وضعیت بد اقتصادی کشور اشاره کرد و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را به سخره گرفت.

آیا بحران اقتصادی روی رئیس جمهور تأثیر می گذارد، اما حداقل دستمزد را تحت تأثیر قرار نمی دهد؟ اوزل نوشت. حداقل دستمزد 4253 لیر اعلام می شود؟

اظهار نظر توئیتری این سیاستمدار ترک در حالی منتشر می شود که برخی نظرسنجی ها نشان می دهد که جوانان ترکیه تمایلی به رای دادن به اردوغان ندارند.

بر اساس نظرسنجی جدید موسسه تحقیقاتی یونیلم ترکیه، 57.5 درصد از افرادی که برای اولین بار در ترکیه رای می دهند می گویند که هرگز به رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در انتخابات 2023 رای نمی دهند.

موسسه آمار ترکیه اخیرا اعلام کرده است که نرخ بیکاری ترکیه در ماه آوریل نسبت به ماه مارس به 11.3 درصد رسیده است. به گفته این موسسه، نرخ بیکاری در میان جوانان 15 تا 24 ساله از 20.8 درصد به 20 درصد کاهش یافته است.

پیش از این، یک نظرسنجی گالوپ نگرانی فزاینده جمعیت ترکیه در مورد بدتر شدن کیفیت زندگی را نشان می داد. بر اساس این نظرسنجی، تعداد شهروندان ترکیه که از تورم بالا و وضعیت اقتصادی کشورشان «رنج هستند» به رکورد 39 درصد رسیده است.