افزایش ورود ارز به اقتصاد


به گزارش همشهری آنلاین، بانک مرکزی اعلام کرد: تامین ارز حاصل از صادرات به 13.5 میلیارد دلار رسیده است که نسبت به ابتدای امسال 82 درصد رشد داشته است. این به معنای افزایش ورود ارز به کشور است که با توجه به سیاست جدید بانک مرکزی می تواند نقش مهمی در ایجاد قیمت تعادلی داشته باشد. در عین حال، مدیر کل بازار ارز نیز در خبر مهم دیگری از ایجاد نماد معاملاتی روبل در این بازار از امروز خبر داد.

آمارها نشان می دهد که برنامه بانک مرکزی برای افزایش عرضه در بازار ارز از طریق صادرات موفقیت آمیز بوده و در عین حال این موضوع بر بازار ارز نیز تاثیر مطلوبی داشته است. اخیرا بانک مرکزی اجازه فروش ارز صادراتی را با نرخ توافقی در مبادلات داد و در عین حال مقررات مربوط به تقاضای بازار در حوزه اسکناس را تسهیل کرد.

رویکرد اصلی بانک مرکزی این است که با ساماندهی و تعمیق بازار رسمی حواله و اسکناس، نرخ ارز را به حد تعادل برساند و در این میان با تقویت عرضه، نیازهای واقعی ارز را نیز تامین کند.

اما اجرای موفقیت آمیز این سیاست مستلزم افزایش صادرات غیرنفتی بود که آمارها نشان می دهد سیاست صادراتی نیز منجر به تحقق اهداف دولت شده است. بر اساس آمارهای موجود، در 2 ماهه نخست امسال صادرات با 37 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 8.5 میلیارد دلار رسید و اکنون همانطور که آخرین آمار نشان می دهد این رقم حتی از مرز هم رد شده است. 13.5 میلیارد دلار میلیارد دلاری که با افزایش عرضه ارز در سامانه همراه است.نیما باعث شده است که در روزهای اخیر بازار رسمی نقل و انتقالات و قبوض با انبوه ارز و تمامی نیازهای واقعی ارز مواجه شده است. با نرخی بسیار کمتر از نرخ بازار غیررسمی مبادله می شوند.

مهمتر اینکه برخی اخبار حاکی از رونق معاملات نرخ ارز است و این مشکل باعث افزایش عرضه ارز در شبکه مبادلاتی شد و از سوی دیگر این امر می تواند تاثیر مطلوبی بر بازار داشته باشد. بازار غیررسمی در روزهای اخیر دلار نوسانات مختلفی را در بازار غیررسمی تجربه کرده است اما این نوسانات دستخوش شوک های عمیقی نشده است.
تحلیلگران معتقدند تا زمانی که نیاز به ارزهای خرد از طریق سیاست های جدید بانک مرکزی تامین نشود، دلار آزاد نمی تواند با نوسانات شدید مواجه شود.

فروش ارز صادراتی به رکورد رسید
همزمان با انتشار آماری از افزایش عرضه ارز در سامانه نیمس توسط بانک مرکزی، بر اساس اطلاعات موجود، صادرکنندگان بیش از 167 میلیون دلار ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیمس فروخته اند که حتی بیش از تقاضای واردکنندگان است. پیش بینی می شود با ضوابطی که بانک مرکزی برای تسهیل عرضه اسکناس تدارک دیده است، در روزهای آتی حجم عرضه ارز در این سامانه بیش از تقاضای موجود در بازار غیررسمی منعکس شود. از طریق فروش ارز صادراتی با نرخ توافقی بین مبادلات.

دبیرکل کانون صرافی ها در این خصوص گفت: خوشبختانه با توجه به افزایش عرضه ارز صادرکنندگان با نرخ توافقی در صرافی های تحت نظارت بانک مرکزی در سراسر کشور، شاهد این بودیم که قیمت ها افزایش یافته است. تثبیت شده است.

کامران سلطانی زاده افزود: این روند نشان می دهد که مصوبه بانک مرکزی و ورود صرافی های سراسر کشور به چرخه عرضه و تقاضای ارز منجر به این شده است که مدیریت بازار در اختیار نهادهای رسمی باشد. فعالان غیر رسمی بازار به دلیل گرانی و هیاهو، دیگر نمی توانند نرخ ارز را کنترل کنند.

وی افزود: می توان گفت نهادهای رسمی موثر بر قیمت ارز، نرخ ارز را کنترل می کنند و با توجه به افزایش تعداد مبادلات رسمی در سراسر کشور که به عنوان کارگزار بانک مرکزی و خارجی فعالیت می کنند. در بازار مبادلات ارزی، این قیمت ها با مبادلات توافقی بین صرافی و ناشر تعیین می شود و ارز به درستی تعیین و با نرخ مناسب در تمامی صرافی های رسمی کشور به هموطنان عرضه می شود.

آغاز مبادله روبل از امروز
همزمان با افزایش عرضه ارز در سامانه نیما روز گذشته، مدیرعامل بازار ارز ایران از ایجاد نماد معاملاتی روبل در این بازار از امروز سه شنبه خبر داد. این خبر در حالی منتشر شد که قرار است ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه امروز عازم تهران شود. پیش از این اواسط تیرماه سال جاری رئیس کل بانک مرکزی در سفر به روسیه در دیدار با دو معاون نخست وزیر و رئیس کل بانک مرکزی تفاهم نامه های جدیدی در حوزه پولی و بانکی امضا کردند. در این تفاهم نامه امکان انجام عملیات تجاری با روبل و ریال به مبلغ 3 میلیارد دلار در سال فراهم شده است.

در یک قرارداد ارزی دوجانبه، تجارت با استفاده از ارزهای محلی انجام می شود. یعنی به جای استفاده از ارز واسطه مانند دلار و یورو، از واحد پول کشورهای مبدا و مقصد تجارت استفاده می شود و دلار یک واسطه تجاری نیست. به گفته تحلیلگران، این توافق می تواند تقاضای دلار را کاهش دهد و در نتیجه دلار در برابر ریال را در بازارهای داخلی کنترل کند.

علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی پس از بازگشت از روسیه، با اشاره به اراده سیاسی ایران و روسیه برای توسعه روابط اقتصادی، گفت: استفاده از ارزهای غیر دلاری و یورویی و دیگر مسائلی که تجار و فعالان اقتصادی از بسترهای جدید می‌آورند. از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی همچنین تاکید کرد: تجار، تجار و فعالان اقتصادی به زودی نتیجه تفاهم دوجانبه ایران و وارسیا را خواهند دید. مدیر عامل بازار ارز اکنون اندکی پس از سفر رئیس کل بانک مرکزی به روسیه گفت: با اضافه شدن نماد معاملاتی جدید و آغاز معاملات با روبل در بازار ارز، صادرکنندگان ایرانی می تواند از طریق بانک ها و کارگزاران سهام بازار ارز و همچنین دلار و یورو معامله کند، روبل را با نرخ توافقی در این بازار عرضه کند.

امیرخامونی تصریح کرد: بر این اساس متقاضیان اسکناس روبلی اعم از دانشجویی در چارچوب مقررات ارزی بانک مرکزی می توانند درخواست خود را در یکی از سرفصل های هزینه های ارزی رسمی (غیر تجاری) تعیین شده توسط بانک مرکزی ثبت کنند. . هامونی ادامه داد: جزئیات نحوه معامله با نماد معاملاتی روبل به زودی منتشر می شود.