افغان ها از مداحی پویانفر در کابل استقبال می کنند


به گزارش فارس، یتیم خانه جامعه چنداول در بخش شیعیان شهر کابل، پایتخت افغانستان قرار دارد. این تکیه در سال 1317 در زمان محمد نادرشاه توسط سید احمد کابلی معروف به میرعلی احمد خوجت از علمای شیعه افغانستان تأسیس شد. میرعلی احمد حجت برای ساخت حسینیه خانه ای خرید و نام آن را خانه حمایت جامعه گذاشت. گفته می شود که این مکان در چنداول محل مخفی عزاداری شیعیان بوده است.

در کنار این ستون، مسجد قاضی شهاب قرار داشت که توسط میرخجت نیز مرمت شد. پسوند چنداوالا علاوه بر محل عزاداری، مسجد و مدرسه نیز محسوب می شد. اولین نماز جماعت شیعیان با دست دراز (بدون تکتوف) و اولین اذان شیعیان در تاریخ افغانستان در این مکان برگزار شد.

عزاداری محرم در افغانستان

در کابل هر ساله با فرارسیدن ماه محرم، امام حسین (ع) در تکیه ها، حسینیه ها و مساجد این شهر جلسات یادبود برگزار می کند. مسجد و تکخانه از مراکز مهم اجتماعات مذهبی شیعیان است که در آن مراسم مختلف مذهبی از جمله عزاداری ماه محرم برگزار می شود. اهل سنت نیز رحلت حسینی را گرامی می دارند. به ویژه در شب دهم در روز عاشورا و شب یازدهم در اماکن مذهبی از جمله مسجد شاه دوشمشیر، شهدای صالحین و جابر انصار مجالس نعت، مداحی، ختم و ختم قرآن برگزار می کنند. . همچنین برخی از آنها با حضور در پناهگاه های شیعیان ابراز همدردی می کنند.

حضور اولین مده ایرانی در عزاداری افغانستان

در مدت اقامت اتباع خارجی در افغانستان، هیچگاه این مکان برای حضور خوانندگان ایرانی در مجالس ترحیم افغانستان مهیا نشد و امسال برای اولین بار پس از سالها محمدحسین پویانفر فرصت حضور در دعوت جوانان شیعه افغانستان را پیدا کرد.

روضة الحسین خلأ قیام است

محمدحسین پویانفر مداح سرشناس کشورمان به دعوت جمعی از جوانان و شیعیان افغانستانی در خردادماه سال جاری به کابل رفت و با باشندگان این کشور دیدار و با آنان دیدار و گفتگو کرد. او در آن زمان درباره این سفر نوشت: «چند روز پیش به دعوت برخی از شیعیان افغانستان به کابل رفتم. برخی از دوستانم به دلایل امنیتی امتناع کردند، اما من قبول کردم! بی شک مردم افغانستان نزدیک ترین پیوندهای فرهنگی و مذهبی را با ما دارند. در روزگار ما شورش ها برای تقسیم دو ملت برادر ایجاد شده است. روضات الحسین، جادوی این قیام هاست. حضور در مجالس مذهبی و تماشای ارادت خالصانه برادران افغان و مرثیه سرایی که شاید زمزمه شما باشد از لذت بخش ترین لحظات خدمتم بود.»


دعوت از یک دیوانه ایرانی برای خواندن مرثیه در کابل

این سفر به تأخیر افتاد تا اینکه محمدحسین پویانفر از سوی مردم کابل و شیعیان و جوانان آن دیار برای زیارت دهه دوم محرم و نوحه خوانی در دارالایتام جامعه چنداول دعوت شد. پس از پایان دهه اول محرم و دیدارهای پرشور و سختی که در دهه اول در هیئت های آیت الله حکشناس داشت، هیئت ریحان النبی (سلام الله علیها) و هیئت الزهرا (س) پویانفر بلافاصله در روزهای 12 و 13 محرم برای شرکت در مجالس عزاداری عازم افغانستان شد.این مکان عزاداری عمومی است. هر شب تجمعات با شرکت 4 تا 5 هزار نفر از مردم عزادار افغانستان برگزار می شد.

محبت امام حسین مردم را به هم پیوند می دهد

مجالس عزاداری این خانه حمایت که در این دو شب بخش هایی از آن به صورت زنده از رسانه ملی پخش شد، با استقبال بسیار خوب جوانان و شیعیان افغانستان مواجه شد و استقبال فوق العاده ای از مرثیه های پویانفر داشتند. پویانفر در این جلسات به نوحه خوانی های مختلف پرداخت و همگی با استقبال شیعیان افغانستانی مواجه شد و در کنار وی این نوحه ها را خواندند. یکی از نوحه هایی که در شب اول این عزاداری بسیار مورد استقبال قرار گرفت، نوحه «زلم به سر مریسد و یار» در مورد امام زمان (عج) بود که عزاداران افغانستانی یکصدا به نوحه سرایی و همصدایی پرداختند. بخشی از شعر این نوحه به شرح زیر است:

ظلم به پایان می رسد دوست من
دوست من از او خبری گرفتم

می آید و به دیوار معبد تکیه می دهد
به چشم ترم می آید و می رود

می رود، می رود
متی ترنا و نارک یا ابن الحسن روحی فدک

در شب دوم این مراسم، شب چهاردهم محرم، جمعیت زیادی گرد هم آمدند و محمدحسین پویانفر به مرثیه خوانی پرداخت. در آن شب مرثیه معروف خود «عزیزم حسین» را خواند که عزاداران افغان با او همراهی کردند و او را حفظ کردند. در بخشی از این نوحه که به سفر حسینی به اربعین اشاره شده است، افغان ها اشک می ریزند و بر سینه می کوبند. شعر این نوحه بدین شرح است:

بال و پر باش، تاج من باش
مرا به خاطر بسپار، شب جمعه در معبد باش
اذن مادرم برای کربلا را در نظر بگیرید
در راهپیمایی اربعین منتظرم باشید
به من پشت نکن حسین عفا، حسین عفا، حسین
شرمنده دلم ای حسین عفا یا حسین عفا یا حسین
روی قلبم بنویس دوستت دارم
هیچکس مثل تو نیست، دوست دارم، دوست دارم، دوست دارم

اتحاد و برادری حول محور اهل بیت(ع)

این حضور فرصت بسیار خوبی برای تقویت برادری ایرانیان و افغانها بود. فرصتی که بر محور عشق به اهل بیت(ع) شکل گرفته است. در نوحه های پویانفر معلوم بود که نوحه ها و زحمات او بر برادران افغان تأثیر خوبی داشته است. بنابراین بیشتر اشعار او را حفظ می کردند و حتی در آن شب ها اغلب از او می خواستند که مثلاً نوحه «از دور درود بر تو» بخواند. پویانفر شب گذشته و در پایان این دو شب سوگواری با انتشار تصویری از این مراسم در فضای مجازی نوشت: از هتل اسپیناس سعادت آباد … تا کوچه دروازه غار! از برج های نیاوران… تا کارتن خواب های مولوی! از دعای خوانندگان شب … تا خیلی ها! همه روی شما حساب می کنند! دل عشق… تو عشق همه هستی!

آرزو می کنم روزی بتوانی ارادت این بزرگواران را از نزدیک ببینی. مردم کابل حرفی ندارند. خیلی خوشحالم که … می توانم در کنار این عزیزان خدمت کنم.»

سال گذشته در روزهای آغازین صفر، محمود کریمی، سیدمجد بنی فاطمه و میشم مطیعی به دعوت مسئولین حسین العاشور بصره در این شهر در مراسم قرائت این شهر حضور یافتند که در ایجاد و نمایش آن بسیار موثر بود. اتحاد دو کشور ایران و عراق