اقدام سوئد برای سلب حقوق حمید نوری در قانون اساسی


به گزارش ایرنا، حمید نوری در تاریخ 18 نوامبر 2018 (9 نوامبر 2019) در فرودگاه استکهلم بازداشت شد. دادستانی او را به دست داشتن در حوادث ادعایی 34 سال پیش در ایران متهم کرد و شاکیان این پرونده عمدتاً اعضای گروهک منافقین هستند که از گروه های تروریستی شناخته شده در ایران و جهان هستند.

مروری بر اتفاقات سه سال گذشته حمید نوری در سوئد از جمله دستگیری، بازداشت و محاکمه، همگی نمونه هایی از نقض حقوق بشر در این کشور اروپایی است.

به نظر می رسد پرونده سیاسی و جعلی علیه نوری ابزار فشار بر جمهوری اسلامی ایران است. یکی از نشانه های بارز سیاسی بودن این پرونده برگزاری چندین جلسه دادگاه در شهر دورس آلبانی و در اردوگاه گروهک تروریستی منافقین است.
در 13 اردیبهشت 1391 جلسات این دادگاه صوری به پایان رسید و گفته می شود به زودی حکم این متهم ایرانی اعلام می شود.

در کنار وکلای نوری که مدعی تضییع حقوق متهم در تحقیقات بودند، نوری دختر و همسر حمید نیز اعلام کردند که دادگاه سوئد نوری را از حقوق اولیه متهم محروم کرده است. همانطور که پسر نوری نیز گفت که پدرش به مدت 25 ماه اجازه ملاقات با اعضای خانواده اش را نداشته است.

از آنجایی که دولت سوئد عضو کنوانسیون‌های حقوق بشر در زمینه‌های شکنجه، محاکمه عادلانه و بازداشت غیرارادی است، شواهد زیادی وجود دارد که در مورد حمید نوری، دولت سوئد تعهدات خود را طبق این کنوانسیون‌های حقوق بشر و اقدامات انجام شده نقض کرده است. دادگاه این کشور قابل پیگرد قانونی است.

شواهد موجود حاکی از شکنجه سبک است. ضرب و شتم متهم، سلول انفرادی طولانی مدت و جلوگیری از تماس با اعضای خانواده نمونه هایی از شکنجه و نقض مسئولیت بین المللی دولت سوئد است.

استانداردهای سازمان ملل در برابر سلول انفرادی، مگر در موارد استثنایی که نباید بیش از دو هفته متوالی طول بکشد. اما حمید نوری چند ماهی است که در سلول انفرادی به سر می برد.

فقدان دادرسی عادلانه، عدم دسترسی متهم به وکیل در مراحل اولیه دادرسی، حضور شهود قلابی در دادگاه، فقدان مدارک قانونی و قانونی کافی برای دستگیری و محاکمه – همه اینها گواه است. به نقض حق دادرسی عادلانه حمید نوری.

دستگیری یک شهروند ایرانی بدون ارائه مدارک قانونی کافی غیرقانونی است و از مصادیق دستگیری های خودسرانه و مصداق عینی نقض حقوق بشر است. از دیگر موارد نقض حقوق بشر در این پرونده می توان به محرومیت متهم از حق سلامت در دوران بازداشت اشاره کرد. به خصوص که بیشتر دوران بازداشت نوری مصادف با اوج شیوع ویروس کرونا بود. بر اساس ادعاها و گزارش های موجود، حمید نوری از دسترسی به امکانات پزشکی ضروری در زندان محروم شده است.

صرف نظر از حکم این دادگاه نمایشی علیه حمید نوری، محاکمه در این پرونده مصداق نقض حقوق بشر و مغایر با کنوانسیون های بین المللی است و ممکن است با شکایت قضایی جمهوری اسلامی ایران همراه باشد. اگر دولت سوئد از ادامه این نمایش ساختگی و حمایت از تروریست های مارکدار جلوگیری نکند و همانطور که وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با همتای سوئدی خود تاکید کرد، حمید نوری را آزاد نکند.