امارات با گزینه پیشنهادی سازمان ملل به عنوان نماینده در لیبی مخالف است


به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، برخی منابع دیپلماتیک اعلام کردند که امارات در نشست روز دوشنبه شورای امنیت، پیشنهاد آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل برای انتصاب صبری بوچدام، وزیر امور خارجه سابق الجزایر را به عنوان فرستاده این کشور به لیبی رد کرد.

یک منبع گفت که در نشستی درباره وضعیت لیبی، چندین کشور به ویژه فرانسه و غنا تاکید کردند که این سمت که از نوامبر خالی است، باید در اسرع وقت تعیین شود.

شورای امنیت درخواست کرد که علاوه بر بازرسی‌های جاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در لیبی، بر پایبندی این آژانس به «اقدامات مورد نیاز شورای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» نظارت کند.

مدت اقامت هیئت سازمان ملل در لیبی در 31 ژوئیه به پایان می رسد.

پس از تلاش‌های ناموفق مکرر برای تعیین نماینده سازمان ملل در لیبی، گوترش هفته گذشته از پنج عضو دائم شورای امنیت دعوت کرد تا با بوکادام به‌عنوان فرستاده جدید موافقت کنند، اما این دیپلمات که نخواست نامش فاش شود، در نشستی گفت: دوشنبه تنها امارات با انتصاب وزیر خارجه سابق الجزایر مخالفت کرد.

امارات متحده عربی که یکی از اعضای غیردائم شورای امنیت است، در حال حاضر نماینده گروه عرب در شورا است.

برخی دیگر از دیپلمات ها گفتند، امارات در نشست روز دوشنبه توضیح داد که برخی از کشورهای عربی و برخی از احزاب لیبیایی با انتصاب بوکادام به عنوان فرستاده در لیبی مخالفت کردند.

دیپلمات ها نام کشورها یا احزابی را که به گفته امارات با انتصاب این مقام سابق الجزایری مخالف هستند، نگفتند.

تنها یکی از دیپلمات ها گفت که “نگرانی هایی در منطقه در مورد تعیین بوکادام وجود دارد، به خصوص که الجزایر با لیبی هم مرز است.”

این دیپلمات تاکید کرد: اگر شورای امنیت به سمت انتصاب بوکدام حرکت کند، این دیپلمات الجزایری با ماموریت غیرممکنی روبرو خواهد شد.

به گفته این دیپلمات لیبیایی، نماینده بعدی سازمان ملل در 11 سال گذشته نهمین نماینده در این سمت خواهد بود.