امیدوارم بتوانیم با ایران گفتگو کنیم / هنوز جا برای دیپلماسی وجود دارد


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات اخیر ایران به معنای فعالیت‌های نظارتی بیشتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس توافق هسته‌ای 2015 است یا خیر؟ قبول کرد، تمام کرد، گفت نه تنها، بلکه تا حد زیادی.

گروسی درباره اهمیت احیای توافق هسته ای گفت: ما ابزارهایی برای بررسی فعالیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران داریم.[هسته‌ای] ما ایران را در برخی از حوزه های مرتبط با برجام داریم، مانند دوربین ها و سایر سامانه های آنلاین که به عنوان مثال به ما امکان نظارت بر اورانیوم غنی شده را می دهند. بنابراین وقتی ایران این دسترسی ها را محدود می کند و برجام باید [توافق هسته‌ای] احیا کنید، شرکای توافق به چارچوبی برای کار کردن نیاز دارند، آنها باید بدانند ایران چه چیزهایی دارد و چه چیزهایی لازم نیست برای راستی آزمایی بخواهد. اگر این را نداشتند از نظر فنی امکان توافق وجود نداشت و یا بدون اتکا به هیچ اطلاعاتی امکان توافق وجود داشت و من فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که می گوییم این یک موضوع جدی است و عواقبی دارد.

وی با بیان اینکه اگر آژانس نتواند همچنان در جریان فعالیت‌های هسته‌ای ایران قرار بگیرد، نمی‌تواند بر فعالیت‌های شورای آژانس نظارت و کنترل کند، توضیح داد: ما نمی‌توانیم بر اساس اطلاعات دقیق این کار را انجام دهیم و من نمی‌توانم این کار را انجام دهیم. فکر کنید که شکی دستاوردهای زیادی داشته است، بنابراین غیرممکن است. اما امیدوارم راهی برای این کار وجود داشته باشد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: باید با ایران پای میز مذاکره بنشینیم. [و صحبت کنیم]، باید خیلی زود این کار را انجام دهیم تا دوباره وضعیت را بررسی کنیم. آنها می دانند که مدیر عامل آژانس برای این کار آماده است. به آنها بستگی دارد.

گروسی در پاسخ به این سوال که آیا این موضوع با توجه به اظهارات اخیر یکی از مقامات وزارت خارجه ایران مبنی بر اینکه ایران شفاف ترین و صلح آمیزترین برنامه هسته ای را دارد، صحت دارد، گفت: ممکن است ایران کشوری باشد که بیشترین بازرسی ها از برنامه هسته ای خود را داشته باشد. درست است. اما این متناسب با فعالیتی که دارند و همچنین کارکرد برجام قبلی و همچنین تا حدودی نتیجه ضبط های قبلی است. ما اکنون فرصتی برای بررسی آنها نداریم، اما این یک تاریخ پرفراز و نشیب است که در آن مواقعی وجود داشت که آنها به تعهدات خود عمل نکردند. در گذشته است. ما می خواهیم به آینده نگاه کنیم. در حال حاضر با مشکل مواجه هستیم. مشکلی که در حال حاضر با آن روبرو هستیم این است که به اطلاعاتی نیاز داریم، همین. [اطلاعات را] به ما نمی دهند.

وی افزود: مشکل واضح است. مشکل این است که ایران به برخی از سوالات آژانس پاسخ نداده است، و اینکه ایران اکنون به جای توسعه همکاری ها را کاهش می دهد. این برعکس راه درست است. در حالی که این یک گام بزرگ در جهت اشتباه است، اما هنوز فضا برای دیپلماسی وجود دارد، جا برای نشستن و حل این موضوع وجود دارد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه آیا به نظر خود سفر اخیرش به فلسطین اشغالی باعث شد ایران دوربین‌های نظارتی فوق‌العاده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در تاسیسات هسته‌ای ایران ببندد، گفت: من وارد چنین تحلیلی نخواهم شد. اگر من بر اساس واکنش شخص ثالث به کاری که انجام می دهم با طرف دیگری مذاکره می کردم، نمی توانستم وظایف خود را به عنوان مدیر عامل یک سازمان بین المللی انجام دهم. من فکر می کنم دیدگاه ها مشروعیت دارند. آنچه اهمیت دارد این است که من به عنوان مدیرکل برای سایر کشورها از جمله ایران چه می کنم و ایران برای انجام تعهدات و تعهدات قانونی خود چه می کند. این چیزی است که مهم است. اگر تصمیمات جدی و کلان سیاسی را بر اساس سفرها، نظرات و اظهارات شروع کنیم [دیگران]آن وقت ما در دردسر بزرگی هستیم.

گروسی گفت: ارزیابی من سیاسی نیست، بلکه فنی است و توضیح داد که دو تا سه هفته دیگر برایش باقی مانده است و اگر این زمان بگذرد، ضربه مهلکی به توافق هسته ای وارد می کند. تخمین من بر اساس مدت زمانی است که می توانیم بدون دسترسی به این اطلاعات خاص بگذرانیم. به عبارت دیگر، این دوره زمانی است که می‌توانیم بدون دید خود پیش برویم، هرچند سانتریفیوژها کار می‌کنند و تولید آب سنگین و ساخت سانتریفیوژ ادامه دارد. ما تقریباً می‌توانیم آنچه اتفاق افتاده را بازسازی کنیم، اما این تخمین‌ها را فقط برای مدت کوتاهی می‌توان انجام داد. نمی توان ماه ها بدون دسترسی و اطلاعات رفت و بعد گفت که احتمالا چنین مبلغی وجود دارد. ما می توانیم در عرض سه تا چهار هفته با این مشکل مقابله کنیم. بنابراین، این یک ارزیابی فنی توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا منظور شما این است که اگر آژانس فعالیت های راستی آزمایی خود را انجام ندهد، نگران این است که ظرف دو تا سه هفته آینده چه اتفاقی برای برنامه هسته ای ایران می افتد، گفت: من از این بابت نگران خواهم بود. آنچه دارند و ندارند تأیید نمی کنند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر در حال گفتگو با مقامات ایرانی است و آیا قصد سفر به ایران را دارد، گفت: امیدوارم بتوانیم این کار را انجام دهیم.

به گزارش ایسنا، اظهارات گروسی پس از آن بیان شد که اخیرا سازمان انرژی اتمی با انتشار ویدئویی از خاموش شدن تعداد قابل توجهی از دوربین های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد. این ویدیو نشان می دهد که چگونه اپراتورها برق دوربین های سوپر دوربین را خاموش می کنند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه قطعنامه های آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا علیه ایران را تصویب کرد.

30 کشور رای موافق، 2 کشور (چین و روسیه) رای مخالف و 3 کشور (هند، لیبی و پاکستان) رای ممتنع دادند.

در پیش‌نویس قطعنامه آمده است: شورای حکام از ایران می‌خواهد در اسرع وقت به تعهدات قانونی خود عمل کند و به پیشنهاد مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای همکاری بیشتر برای شفاف‌سازی و حل و فصل مسائل پادمان باقی‌مانده، بدون تأخیر اقدام کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه گفت: تصمیم گرفته شد برخی از همکاری‌هایی که فراتر از پادمان است که جزو تعهدات ما نبوده و با حسن نیت انجام شده است، متوقف شود، مثلاً ضبط برخی اقدامات دوربین های آژانس بین المللی انرژی اتمی و دستگاه های اندازه گیری غنی سازی. نمایندگی اینترنتی و نمایندگی فلومتر در ایران.

کمالوندی گفت: امروز دستور توقف عملکرد این دوربین ها به آنها داده شده است، البته در گذشته نباید اطلاعات این دوربین ها به آنها مخابره می شد مگر اینکه شرایط ایران پذیرفته می شد. این اثر بر اساس قانون اقدامات راهبردی برای رفع تحریم ها و حفظ منافع مردم ایران است.