امیدواریم مجلس به زودی قانون مالیات مشاغل را تصویب کند


به گزارش ایرنا از سازمان امور مالیاتی کشور، «داود منظور» در نشست تخصصی مشکلات و رویکردهای نظام مالیاتی که در دانشگاه امام صادق (ع) برگزار شد، با تشریح وضعیت مالیات در کشور، گفت: سازمان نظام مالیاتی کشور. کشور از سه رکن اصلی قانون گذاری، نظام اجرایی و مردمی شکل می گیرد و در هر سه حوزه نیازمند تغییراتی هستیم که سازمان برای دستیابی به آن تلاش می کند و تحول نظام مالیاتی بر اساس برنامه عملیاتی جدید.

وی با اشاره به روند شکل‌گیری قانون مالیات‌ها افزود: یکی از تغییرات اساسی در قانون مالیات‌های مستقیم در سال 1394 رخ داد و نظام مالیاتی موظف است با پر کردن بانک‌های اطلاعاتی خود از یک نظام کارشناسی به سمت یک نظام مالیاتی اطلاعات محور حرکت کند. “

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: با تشکیل سامانه جدید تسویه حساب از طریق دستگاه های کارتخوان و عملیات بانکی، اکنون بسته به شرایط حدود 90 درصد اطلاعات بنگاه های اقتصادی به سازمان بازرسی مالیاتی منتقل شده است.

وی گفت: بر اساس تجربه جهانی، وضعیت ایده آل این است که 95 درصد مالیات دهندگان کم ریسک باشند.

رئیس سازمان مالیاتی کشور با بیان اینکه 30 درصد مودیان کم خطر در سال 1399 شناسایی شدند، گفت: تلاش داریم این رقم را به 1400 رقم برسانیم و حدود 35 درصد مودیان کم خطر را شناسایی کنیم.

وی تصریح کرد: جرایم مالیاتی در برخی از کشورهای دنیا بالاتر از جرایم قضایی و خودکشی است زیرا خودکشی با خانواده صورت می گیرد و فرارهای مالیاتی به نظام اقتصادی کشور آسیب وارد کرده و حقوق عمومی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

معاون وزیر اقتصاد و دارایی با بیان اینکه نظام مالیاتی ناظر و تنظیم کننده اقتصاد است، گفت: نظام مالیاتی ناظر مهمی است که می تواند سلامت نظام اقتصادی را حفظ کند و فعالیت های بنگاه های اقتصادی را تنظیم کند و امور مالی را شناسایی کند. جنایتکاران

وی با بیان اینکه قانون گذاری در نظام مالیاتی وضعیت خوبی است، گفت: تصویب قانون مالیات مشاغل و مالیات بر درآمد کل علاوه بر تحقق عادلانه مالیاتی، نقش نظام مالیاتی را در بهبود کسب و کار افزایش می دهد. محیط و تنظیم حرکت منابع مالی». از فعالیت های سوداگرانه خودداری کنید.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای تصویب قانون مالیات بر مشاغل گفت: امیدواریم در چارچوب بحث های کارشناسی این قانون در جلسه علنی مجلس در آینده نزدیک مطرح و تصویب شود.

فقدان قانون مالیات بر درآمد و مالیات بر درآمد، مدیرعامل را مشکلات تقنینی نظام مالیاتی دانست و تاکید کرد: با تصویب این قوانین، پایه‌های نظام مالیاتی ریخته می‌شود و سازمان می‌تواند با اتکا به قانون، بهبود یابد. انصاف مالیاتی

معاون وزیر اقتصاد رکن دوم سازمان مالیاتی را یک نظام اجرایی عنوان کرد و گفت: نظام مالیاتی وابسته به نیروی کار است و سازمان امور مالیاتی در نظر دارد با برنامه هایی مانند جذب 3000 فناوری، شاخص های آموزشی مورد نیاز را ارتقا دهد. و متخصصان حسابرسی مالیاتی.” و پیاده سازی سیستم های هوشمند به صورت آنلاین برای دریافت و ارائه اطلاعات به کارشناسان مالیاتی و مودیان برای بهبود عملکرد.

وی گفت: مردم و مودیان رکن سوم و اصلی نظام مالیاتی هستند و دانشگاهیان، فرهیختگان، رسانه ها و فضای مجازی در این حوزه با آشنایی با نقش و توانمندی های خود می توانند به ارتقای فرهنگ مالیاتی کمک کنند. گفت.

وی با اشاره به تغییرات ایجاد شده در شورای عالی جامعه مشاوران رسمی مالیاتی تاکید کرد: جایگاه جامعه مشاوران رسمی مالیاتی باید ارتقا یابد تا کیفیت خدمات رسانی به مردم و مودیان بهبود یابد.

شایان ذکر است در این نشست تخصصی علی عسگری رئیس سابق سازمان امور مالیاتی، مهدی صادقی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع)، محمد مسیحی رئیس شورای عالی مالیاتی، محمد برزغری رئیس مرکز پایانه های معاملاتی و سامانه مودیان و علی مروی، مدرس دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.