انتظار تدابیر موثرتری برای رفع گرانی‌ها داریم


به گزارش فارس، حجت‌الاسلام سید احمد خاتمی در خطبه‌های نماز عید سعید فطر در جمع هزاران نفر از عاشقان و منتظران امام زمان(عج) در مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه خوش‌ترین خبری که امروز به ما می‌دهند این است که روزه، قرائت قرآن و نمازهای شب خواندن های یک ماهه، نمره آورده و در امتحان الهی قبول شدیم، اظهار کرد: باید ببینیم اثری که از روزه باید در ما ایجاد می شده را توانستیم در یک ماه رمضان کسب کنیم یا خیر.

وی با اشاره به اینکه در روایات سه اثر برای روزه بیان شده، ابراز کرد: یک اثر روزه اخلاص است؛ حضرت زهرا(س) فرمودند خدا روزه را واجب کرد تا اخلاص در وجود انسان تثبیت شود. باید ببینیم بعد از یک ماه روزه گرفتن کارهایمان چه قدر خدایی شده و چه قدر ملاک اعمال و گفتارمان رضایت الهی است.

عضو خبرگان رهبری دومین اثر برای روایات را از کلام امام حسن عسکری(ع) رسیدگی به فقرا و محرومین عنوان کرد و گفت: اگر در خدماتی مانند تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی شرکت کردید و یا دیگر نیازهای نیازمندان را رفع کردید بدانید برکات روزه نصیبتان شده است.

خاتمی افزود: سومین اثر روزه این است که سپر آتش است، باید بررسی کنیم اعضا و جوارح ما خدایی شده یا نه، اگر از گناه پرهیز کنید روزه‌ای که گرفتید قبول بوده، روزه سپر از آتش است و فقط گناه و معصیت در آن شکاف ایجاد می‌کند.

وی در خطبه دوم نماز عید فطر در مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه هیچ مکتبی به اندازه اسلام از کارگر تجلیل نکرده است، ابراز کرد: پیامبر اکرم(ص) دست کارگر را می‌بوسید؛ ان شاءالله مسوولین وظیفه خود را در قبال این قشر تاثیرگذار انجام دهند.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: مناسبت دیگر روز معلم بود و از زیباترین جملات مقام معظم رهبری این است که معلمان افسران پیشرفت کشور هستند.

خاتمی ضمن تقدیر از مردم انقلابی کشور به ویژه مردم قم به خاطر شرکت در راهپیمایی باشکوه روز قدس، گفت: این راهپیمایی بعد از دوسال محدودیت‌های کرونایی، بسیار باشکوه برگزار شد و خانواده‌های زیادی با فرزندان خردسالشان در راهپیمایی شرکت و بار دیگر اعلام کردند پای آرمان های نظام ایستادند و نظام و امامشان را دوست دارند.

وی با تاکید بر اینکه بر خلاف گفته‌های دشمنان این نظام به بن‌بست نرسیده و نخواهد رسید، تصریح کرد: گرانی افسارگسیخته و رنج آور داشتیم و داریم، می‌دانیم رئیس جمهور با تمام توان برای کنترل این وضع تلاش می‌کنند ولی انتظار تدابیر موثرتری داریم. قول می‌دهم گرانی ها این گونه نخواهد ماند و با تدابیر مسوولان گرانی‌ها کنترل خواهد شد و این حق مردمی است که پای انقلاب ایستادند و خواهند ایستاد.

امام جمعه موقت تهران در پایان با بیان اینکه قصه افغانستان برای ما بسیار دردآور است، خاطرنشان کرد: مدام انفجار و آدم‌کشی در این کشور رخ می‌دهد و این در جایی است که اولین وظیفه یک حکومت تامین امنیت شهروندان است و عجیب است این ناامنی‌ها به جان نمازگزاران و مساجد افتاده است. حاکمان افغانستان باید به وظیفه خود عمل کنند چرا که وضعیت امروز به هیچ عنوان قابل تحمل نیست.