انتقاد رهبری وزیر از «دوقطبی شدن» در حوزه حجاب و عفاف


به گزارش خبرگزاری فارس، محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این نکته افزود: نگاه ما به حجاب، عفاف و پوشش یک نگاه تاریخی است. و مبتنی بر هویت ملی ایرانی اسلامی است.

وزیر فرهنگ، فعالیت های دولت در حوزه مد و لباس را بر اساس مسیر تاریخی و فرهنگی ایران اسلامی دانست و ادامه داد: هنرمندان بسیاری از نقاط مختلف کشور با تولیدات فاخر و بومی در این جشنواره شرکت کرده اند. و به خوبی نشان می دهد که این مرز متراکم و تاریخ پرافتخار آن همواره بستری برای پرورش هنرمندان فداکار بوده است.

وی تصریح کرد: نهضت انقلاب اسلامی سیر تکاملی مردم ایران در همه عرصه ها به ویژه در عرصه غنی فرهنگ و هنر این سرزمین است و در صورت توجه و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی، رئیس جمهور محترم و عالی ترین شوراهای فرهنگی برای حفظ میراث فرهنگی و هنری کشور به دلیل موقعیت بالای تاریخی و تمدنی آن.

رئیس شورای هنری ارتقاء در عرصه مد و لباس را رویکرد قدرت مردمی دانست و گفت: در این حوزه وظیفه و رویکرد اصلی دولت انقلابی را کمک رسانی می دانیم، از این رو به ارتقای عرصه مد و لباس می پردازیم. تولید انبوه کالاهای لوکس توسط هنرمندان و فراهم آوردن بستری برای انتشار این آثار در نمایشگاه های مختلف، جهت ارائه به عموم مردم جهت گسترش عرضه این آثار.

یکی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی به ارائه گزارش برپایی این رویداد در جلسه هیات دولت اشاره کرد و افزود: گزارش آماده سازی این رویداد به رئیس جمهور محترم تقدیم شد و ایشان نیز و تمامی اعضای هیات دولت از رویکرد مثبت وزارت فرهنگ به موضوع پوشش اسلامی ایرانی بسیار قدردانی کردند.

وی تاکید کرد: نگاه فرهنگی دولت به حوزه پوشاک مردم محور است و همه سلایق فرهنگی را زیر چتر حمایتی خود قرار می دهد چرا که تمام تلاش خود را برای خدمت به هنرمندان حوزه پوشاک به کار خواهیم بست تا بتوانیم دست به دست هم دهیم و وفاق اجتماعی را ایجاد کنیم. که امروز در کشور وجود دارد با جایگاه رفیع فرهنگ اصیل و باشکوه ایران اسلامی همراه باشیم.

وزیر فرهنگ ایجاد بستر برای فروش کالاهای لوکس را در دستور کار کارگروه مد و لباس دانست و بیان کرد: در تمامی نمایشگاه ها و جشنواره های مد و لباس فروش کالاهای لوکس در دستور کار قرار دارد. ; اتفاقی که در نمایشگاه بین المللی قرآن رخ داد با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان برای خرید پوشاک ایرانی و اسلامی مواجه شد، همچنین این روند در اقصی نقاط کشور مورد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهد گرفت چرا که نیازمند ارائه هستیم. پتانسیل غنی کشور در زمینه پوشاک.

اسماعیلی عفاف و حجاب را ویژگی مشترک همه مردم ایران دانست و گفت: زنان، مردان، دختران و پسران ایرانی با هر گرایش فکری، سلیقه، گویش و قومیتی که باشند به عفاف و حجاب به عنوان یک ویژگی مشترک تاریخی می بالند، چرا که این موضوع هویت فرهنگی ایران عزیز است و اساس تحولات در حوزه عفاف و حجاب باید فرصت های عظیم فرهنگی و هنری کشور را برجسته کند.

وی به پیشینه دیرینه صنعت نساجی و پوشاک در کشور اشاره کرد و با بیان اینکه حجاب و عفاف کاملاً یک مقوله هنری است، افزود: این جشنواره و نمایشگاه نشان می دهد که هنر عفاف و حجاب در ایران یک هنر دیرینه است و در بسیاری از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی، به جا مانده از گذشته، جذابیت هنری به لباس نشان داده شده است.

یادآور می شود، مراسم افتتاحیه یازدهمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر و معرفی سامانه سیما ظهر امروز شنبه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برج میلاد تهران، نمایندگان مردم در برج میلاد تهران برگزار شد. از نمایندگان مجلس، فراکسیون های فرهنگی، اجتماعی و صنعتی و همچنین نمایندگان سبک پوشاک و مد کشور و عموم مردم دعوت می شود در این جشنواره حضور یابند و از آخرین دستاوردها، آثار و تحولات هنر صنعت پوشاک بازدید کنند. و سبک پوشش ایرانی اسلامی.
همچنین با توجه به اینکه در سال های گذشته برج میلاد یکی از مراکز برگزاری جشنواره های فرهنگی و هنری محسوب می شد، پراکندگی حضور در این جشنواره به گونه ای است که طبقه دوم شامل سعدی، بستان و… محل برگزاری بازدیدکنندگان است. به بخش های رقابتی و غیر رقابتی و جشنواره گالری.