انتقاد 15 معلم به دلیل برابری نکردن حقوق اساتید


15 تن از اساتید دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در اعتراض به توییت مشاور وزیر و مدیرکل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به این توئیت پاسخ دادند و از فعالیت های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به شدت انتقاد کردند. . … خوب نمی خوانند.

به گزارش دریافتی انصاف نیوز، در این بیانیه آمده است:

بر اساس بند دوم بند «هـ» تبصره 2 قانون بودجه سال 1400، به منظور برقراری عدالت اجتماعی در آموزش عالی، حقوق هیات علمی وزارت علوم باید معادل حقوق کارکنان غیر بالینی باشد. وزارت بهداشت. اما صحت این یکسان سازی که با فروش اموال مازاد دولتی پیش بینی شده بود هرگز محقق نشد و حقوق اساتید به طور کامل جذب نشد. اما با تصویب مجدد یکسان سازی حقوق اساتید در بند الحاقی تبصره 12 قانون بودجه سال 1401 مقرر شد اعتبارات آن در بودجه وزارت علوم و مراکز آموزشی و علمی پیش بینی شود اما ، علیرغم یک قانون صریح، دو گروه در داخل و خارج از مینائوکا اجازه اجرای کامل این قانون را به نفع اساتید دانشگاه ندادند!

گروه اول از مدیران ارشد سازمان برنامه و بودجه کشور که به جای حل مشکل، تامین اعتبار و اجرای قانون، به شفاف سازی موضوع پرداختند و علناً از اجرای آن خودداری کردند و با قانون مصوب مجلس مخالفت کردند و گروه دوم نیز برابری کردند. حقوق کارکنان آموزشی را غیرقانونی لغو کردند. اگر این قانون به تصویب مجلس و تصویب شورای نگهبان رسید و هیات علمی کشور برای تصویب آن در مجلس تلاش زیادی کردند و جلسات منظمی با نمایندگان داشتند، مسئولان سابق وزارت علوم این کار را نمی کنند. همه چیز برای رسیدن به این تلاش ها ممکن است. آنها این کار را نکردند. که خوشبختانه در مجلس نیز تصویب شد.

نویسندگان بیانیه برخی از مدیران ارشد وزارت علوم مانند معاونت مدیریت و دارایی و مدیرکل فعلی دستگاه های این وزارتخانه را در دسته دوم قرار می دهند: آنها خود را خارج از قانون مصوب مجلس می دانند! بیش از یک سال است که می خواهند با سطح بندی اساتید مخالفت کنند! هر چند در کمال تعجب معلم دانشگاه هم هستن (البته تازه استخدام شده و قراردادی هم گرفته اند)! البته در رابطه با اتفاقات ماه های اخیر که مانع از یکسان سازی حقوق اساتید دانشگاه ها شده است، به نظر می رسد مجموعه فعلی وزارت علوم به شدت با یکسان سازی حقوق اساتید مخالف است. کارکنان با هزینه هیئت علمی کشور، خود را بالاتر از معیشت خود قرار دادند. در این شرایط دیگر اعضای هیات علمی کشور به مدیران ارشد وزارت علوم برای پیگیری این موضوع از سمت وزارت علوم اعتماد ندارند و انتشار برخی از این گونه اخبار مطمئنا جنجال جدیدی را به دنبال خواهد داشت.

نویسندگان با استناد به توئیت های قدیمی و جدید مدیرکل مینائوکا در فضای مجازی مبنی بر عدم اعتقاد وی به اجرای قانون یکسان سازی حقوق اساتید و اصرار بر این مخالفت، چنین رویکردی را «برعکس» خواندند. -پروفسور» و از وزیر خواست که با او برخورد کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: به شدت از وزیر علوم انتقاد می کنیم که مدیران ضعیف و ناکارآمدی را که رزومه مدیریتی قوی ندارند، مانند معاونت اداری، مالی و مدیر کل دفتر وزارتی و همچنین انتخاب و استخدام می کند. دیگر رهبران که رزومه مدیریتی ندارند.» اظهار نظرها را نوعی شیرینی برای وزیر علوم و رقصی خوب برای سازمان بودجه برنامه و نادیده گرفتن درخواست هیات علمی کشور می دانیم. ما معتقدیم انتصاب مدیرکل دفتر وزارت علوم که فرزند ارشد یکی از اساتید سابق دانشگاه شیراز است به دلیل سمت پدرش بوده که دستیار فعلی وزیر علوم نیز بوده است. دانشگاه شیراز. دانشگاه. سمتی که باید توسط فردی با تجربه و با سابقه به عنوان رئیس یک دانشگاه به دست آید و این کرسی همواره مورد حمایت بزرگانی بوده است که همواره شرایط وزارت علوم و جایگاه آن را با دقت بیشتری می شناسند.

در ادامه این متن آمده است: متأسفانه وزیر محترم علوم در محاصره افرادی قرار گرفته اند که به جایگاه کادر آموزشی دانشگاه اعتقادی ندارند و نقش خود را در رشد و توسعه علمی کشور ناچیز می دانند. . عمدا به دنبال مهاجرت اساتید مجرب و نخبه هستند و لذا قصدشان این است که دانشگاه ها و پژوهشگاه ها را از حضور اساتید مجرب در سال تولید علم و اشتغال زایی محروم کنند! انقلاب از مسئولان خواست تا وزارتخانه‌های علوم، دانشگاه‌ها و اساتید به تداوم حرکت پرشتاب علمی کشور اهتمام جدی داشته باشند و افزود: علمی که مانع حرکت علمی شد به هیچ وجه نباید تکرار شود.

با انتقاد از وزیر علوم به خاطر این رانت به رفقا و همکاران، می دانیم که حضور این افراد در دفتر وزیر علوم می تواند اساتید را ناامید کند. با وجود چنین مدیرانی متاسفانه در وزارت علوم هیچ گونه حمایتی از حقوق کادر آموزشی صورت نمی گیرد و این امر در میان مدت باعث ناامیدی اساتید خواهد شد.

اسامی امضاکنندگان برای انصاف نیوز محفوظ است.

انتهای پیام/