اولین دیدار بایدن با همتای چینی خود


یک مقام ارشد دفاعی آمریکا گفت، لوید آستین، وزیر دفاع جو بایدن، هفته آینده برای اولین بار با همتای چینی خود در سنگاپور دیدار خواهد کرد.

هنوز تاریخی برای دیدار لوید آستین وزیر دفاع آمریکا (رئیس پنتاگون) و وی فنگ وزیر دفاع چین تعیین نشده است، اما قرار است دیدار آستین شنبه 11 ژوئن، یک روز قبل از وی فنگ برگزار شود. در کنفرانسی در Shangri.-La برای سخنرانی در سنگاپور.

به گزارش سی ان ان، وزرای دفاع آمریکا و چین تنها یک بار تلفنی صحبت کردند. در 20 آوریل، هر دو طرف حدود 45 دقیقه صحبت کردند. این اولین گفتگوی آنها در بیش از یک سال پس از ترک دولت ترامپ بود.

یکی دیگر از مقامات ارشد وزارت دفاع پس از این تماس تلفنی گفت: “اولین گفتگو بین وزارت دفاع آمریکا و چین به خوبی انجام شد.” موضوعات مختلف مورد بحث قرار گرفت.

آستین بارها چین را یک “چالش فزاینده” برای وزارت دفاع خوانده و گفته است که با وجود جنگ روسیه در اوکراین، منطقه هند و اقیانوس آرام برای ایالات متحده اولویت دارد.

وی در سخنرانی خود در کنفرانس شانگری لا آستین، بر اهمیت منطقه در برنامه ریزی برای آینده آمریکا و همکاری با متحدان و شرکای آمریکا برای تضمین آزادی منطقه تاکید کرد.

پیش از این، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در مورد سیاست دولت بایدن در قبال چین در دانشگاه جورج واشنگتن گفت که چین همچنان بزرگترین چالش نظم جهانی با وجود جنگ در اوکراین است.

وی تاکید کرد که ایالات متحده به دنبال یک “درگیری” یا “جنگ سرد” جدید با چین نیست، اما گفت که “دیدگاه” چین از نظم بین المللی با ارزش های جهانی که از بسیاری از پیشرفت های جهان حمایت کرده است، فاصله زیادی دارد. 75 سال گذشته

بلینکن گفت: «ما به دنبال درگیری جدید یا جنگ سرد نیستیم. برعکس، ما مصمم هستیم که از هر دو دوری کنیم. رقابت نیازی به تعارض ندارد. ما به دنبال آن نیستیم. ما سعی خواهیم کرد از این امر جلوگیری کنیم.

وی گفت: چین تنها کشوری است که می خواهد نظم بین المللی را تغییر دهد و از قدرت اقتصادی، دیپلماتیک، نظامی و فناوری برای این کار برخوردار است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر خود به شرق آسیا، استفاده کشورش از نیروی نظامی برای حمایت از تایوان علیه چین را رد نکرد، اما پس از پوشش گسترده رسانه ها و واکنش های شدید به ویژه از سوی پکن، مجبور به اظهار نظر شد.

به گزارش ایرنا، بایدن که اظهارات وی به سرعت توسط مقامات کاخ سفید تصحیح شد، گفت: سیاست ابهام استراتژیک در مورد تایوان تغییر نکرده است.

عملیات نظامی چین در اطراف تایوان پس از آن آغاز شد که جو بایدن به تغییر سیاست آمریکا در صورت تهاجم نظامی چین به تایوان اشاره کرد. اظهارات رئیس جمهور آمریکا در مورد پاسخ نظامی به چین در صورت حمله به تایوان، خشم چین را برانگیخت.