اگر مردم همکاری کنند تابستان امسال خاموشی نخواهیم داشت.


به گزارش خبرگزاري دانشجو، علي اكبر محرابيان گفت: بر اساس برنامه ريزي شده در دولت قرار بود 6 هزار مگاوات به ظرفيت نيروگاه كشور اضافه شود كه تاكنون بخشي از اين ميزان وارد مدار شده است. “

وی با بیان اینکه 6000 مگاوات تا پایان دوره یکساله دولت تکمیل می شود، افزود: با توجه به افزایش 6000 مگاواتی مصرف و پیش بینی مصرفی که داریم، همچنان عدم تعادل قابل توجهی وجود دارد که البته این عدم تعادل کمتر از سال گذشته.” اما با توجه به رشد سالانه مصرف همچنان با عدم تعادل مواجه هستیم.

وزیر نیرو ادامه داد: برای مدیریت برق در حوزه های صنعتی، کشاورزی و مسکونی برنامه مشخص و منسجمی داریم که در جلسه ای با استانداران مورد بررسی دقیق قرار گرفت.

محرابیان خاطرنشان کرد: بر اساس مصوبه هیأت وزیران، ادارات موظفند در ساعات کاری 30 درصد و در ساعات غیرکاری 60 درصد مصرف برق را کاهش دهند.
وزیر نیرو در این خصوص به طرح تغییر ساعت کار ادارات اشاره کرد و افزود: در تیر و مرداد ساعت کار ادارات تغییر می کند و احتمالاً روز کاری به صبح زود منتقل می شود. از طرفی ادارات زودتر بسته می شوند و خانواده ها فرصت خوبی برای استفاده از وقت شما خواهند داشت.

محرابیان گفت: در عین حال هزینه های بخش اداری و ساعات پیک مصرف به شدت کاهش می یابد و می توانیم از برق صرفه جویی شده برای سایر هزینه ها از جمله بخش خانگی استفاده کنیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه طرح ریاضتی برای همه دستگاه‌ها ابلاغ شده است، افزود: همه دستگاه‌ها مجهز به سامانه‌های کنترل هوشمند هستند، بنابراین نظارت بر آنها دقیقا از هفته آینده آغاز می‌شود و گزارش‌های آن به صورت مستمر ارائه می‌شود.

به گفته محرابیان، در بخش صنعت با وزارت صمت و مشارکت خود صنایع برنامه مشخصی پیش‌بینی شده است و اگرچه حد پیش‌بینی شده نسبت به سال گذشته بسیار کمتر است، اما ویژگی این طرح صحت و قوام بودن آن است. .

وی گفت: در تاسیسات بزرگ صنعتی سعی شده است تا قطعی برق با تعطیلات تابستانی و بازسازی های اساسی هماهنگ شود تا به عملکرد آنها آسیبی وارد نشود. به روز دیگری از هفته موکول کنید تا مصرف برق در ساعات مختلف روز تنظیم شود. یک هفته.

وزیر نیرو همچنین از برنامه‌های افست تولید صنعت خبر داد و گفت: پیش‌بینی کردیم اگر در ماه‌های آینده محدودیت‌هایی برای صنایع ایجاد شود و با برق مازادی که به آنها می‌دهیم، بتوانند به برنامه‌های تولیدی خود برسند. محدود در تابستان در ماه های آینده با تامین برق اضافی این محدودیت را جبران خواهیم کرد.

محرابیان افزود: توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر مصرف برق صنعتی نه تنها محدود نیست، بلکه بنگاه های صنعتی نسبت به سال گذشته 10 درصد بیشتر از برق مصرف می کنند و البته این باعث خوشحالی و افتخار ما است زیرا مصرف برق صنعتی بیشتر است. یعنی اشتغال و رشد اقتصادی و صادرات بیشتر است.

وزیر نیرو همچنین گفت: صنایع بزرگ در حال حاضر در حال ترویج ساخت نیروگاه های خود هستند و در حالی که 5400 مگاوات پروژه آنها آغاز شده و در حال اجراست، مابقی نیروگاه های صنعتی نیز در مرحله اخذ مجوز زمین و تحت. ساخت و ساز.

محرابیان در ادامه به مصرف برق در بخش خانگی اشاره کرد و تاکید کرد: من نمی گویم مردم برق مصرف نکنند، اما از آنها می خواهیم که مصرف خود را کاهش دهند، مثلاً کولر را در ساعات غیرضروری روشن نکنند. اگر دارای تهویه مطبوع در دمای راحت از 24 تا 25 درجه تنظیم شده باشند.

وزیر نیرو افزود: تلاش ما بر این است که با کمترین محدودیت و مشکلات صرفه جویی در هزینه، این مدت را پشت سر بگذاریم.

گفت: می پرسند تابستان امسال خاموشی داریم؟ پاسخ این است که اگر مردم همکاری کنند، مشکلات به حداقل می رسد، امیدواریم مثل همیشه شاهد همکاری مردم باشیم.

وزیر نیرو درباره تفاوت افراد مقتصد با دیگران نیز تصریح کرد: باید گفت برای این افراد که علاوه بر انجام تعهدات شرعی و اخلاقی، مصرف را کاهش می دهند، پاداش صرفه جویی 500 تومانی در هر کیلووات ساعت است. پیش بینی شده است که در واقع پنج برابر بیشتر از قیمت خرید است.

محرابیان ادامه داد: این پاداش در شهرهای معمولی می تواند منجر به قبض رایگان و اعطای وام به مشترکان شود و در شهرهای گرمسیری که نرخ آن بیشتر است می تواند ماهیانه بین 500 تا 600 هزار تومان برای مشترکان درآمد داشته باشد.

وی افزود: البته طبق قانون موظفیم هزینه های بالای مشترکان را محدود کنیم. قول می دهم با اجرای مصوبه هیئت وزیران مبنی بر آوردن برق غیریارانه ای مازاد بر مدل مشترکان پرمصرف از بهمن ماه تعداد این مشترکان کاهش یافته است، اما قانون جاری است و حکم می کند که ما این هزینه ها را با قیمت های پلکانی بالاتر از استاندارد دریافت کنید و اگر هزینه ها مدل خیلی بالاتر باشد، عرضه برق را برای مشترکین پرتقاضا محدود می کنیم.

محرابیان در عین حال روند افزایشی تقاضای برق را عنوان کرد و گفت: از بهمن ماه که دولت این قانون را تصویب کرد، شاهد افزایش 10 درصدی مصرف بودیم اما دغدغه اصلی ما فصل گرم سال است. “

وزیر نیرو در ادامه این گفتگو گفت: همچنین می خواهم بگویم هیچ کشوری ظرفیت نیروگاه های خود را برای روزهای پیک مصرف طراحی نمی کند، در همه کشورها مصرف در پیک تقاضای برق تنظیم می شود، برخی کشورها عرضه برق را محدود می کنند، اما بیشتر اوقات تامین برق به گونه ای تنظیم می شود که تولید و خود مصرف کنندگان در ساعات اوج مصرف برق مصرف نمی کنند و مصرف در این زمان توجیه اقتصادی برای آنها ندارد.

وزیر نیرو تاکید کرد: عدم تعادل ما یک عدم تعادل بزرگ است که در گذشته از دولت به ارث رسیده است. تلاش ما بر این است که این عدم تعادل را اصلاح کنیم و حرکت جهادی باید ادامه پیدا کند تا زمانی که دیگر عدم تعادل در تامین برق کشور نداشته باشیم. “