ایران باید خواسته های نامربوط برجام را کنار بگذارد


وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «دیروز ما به اکثریت اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) پیوستیم و از مأموریت حیاتی آژانس برای تامین امنیت مواد هسته‌ای برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های هسته‌ای حمایت کردیم. ایالت آنتونی بلینکن روز پنجشنبه گفت. به رویترز ایران باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و اطلاعات فنی را در پاسخ به پرسش‌های آژانس ارائه دهد – تنها راه حذف این مسائل پادمانی از دستور کار شورای حکام.

وی ادامه داد: این قطعنامه زیربنای مسئولیت های آژانس بین المللی انرژی اتمی و تعهدات ایران ذیل معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای است نه برنامه جامع اقدام مشترک. ایالات متحده همچنان متعهد به اجرای کامل تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل متحد است. ما آماده هستیم تا بر اساس توافقاتی که در ماه های اخیر با متحدان اروپایی خود در وین به دست آمده، توافقی را منعقد کنیم. این توافق از ماه مارس در دسترس است، اما تنها در صورتی می‌توانیم مذاکرات را تکمیل و اجرا کنیم که ایران از خواسته‌های اضافی خود که مربوط به برجام نیست چشم‌پوشی کند.

متأسفانه ایران به اقدامات شورای حکام برای رسیدگی به عدم همکاری و شفافیت که منجر به گزارش منفی و نگرانی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد، پاسخ نداد و در عوض خطر تحریکات هسته‌ای بیشتر را ایجاد کرد. بلینکن نتیجه گرفت. کاهش بیشتر شفافیت چنین اقداماتی سازنده نیستند و تلاش های ما را برای بازگشت به اجرای کامل پیچیده می کنند. تنها نتیجه چنین مسیری، تعمیق بحران هسته ای و رشد روزافزون سیاسی و اقتصادی ایران است. ما به فشار بر ایران برای انتخاب دیپلماسی و کاهش تنش ادامه خواهیم داد.

شورای حکام صبح پنجشنبه قطعنامه پیشنهادی آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا علیه ایران را تصویب کرد. 30 کشور رای موافق، دو کشور (چین و روسیه) رای مخالف و سه کشور (هند، لیبی و پاکستان) رای ممتنع دادند.

پیش نویس قطعنامه بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا علیه ایران در نشست روز سه شنبه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شد.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این اقدام با صدور بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه ارائه شده توسط آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست امروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را محکوم می کند. بر اساس بیانیه مشترک در 5 مارس 2022، ایران حسن نیت خود را در تعامل با آژانس با ارائه اطلاعات فنی دقیق نشان داد و انتظار می رفت که آژانس با مستقل بودن، رویکرد بی طرفانه و حرفه ای، اقدامات سازنده و واقع بینانه در جهت عادی انجام دهد. ایجاد موضوعات پادمانی که آژانس اذعان می کند که به عدم اشاعه مرتبط نیستند. به نظر می رسد برخی فراموش کرده اند که همه مسائل گذشته یک بار برای همیشه توسط شورای حکام در 15 دسامبر 2015 بسته شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران در سال های اخیر همواره همکاری سازنده ای با آژانس داشته است و بخش قابل توجهی از بازرسی های آژانس در ایران موید این است که کشورمان در حال حاضر یکی از شفاف ترین برنامه های صلح است. در میان کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی تصویب قطعنامه بر اساس گزارش شتابزده و نامتوازن مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و بر اساس اطلاعات نادرست و ساختگی رژیم صهیونیستی تنها به تضعیف روند همکاری و تعامل جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منجر خواهد شد. همانطور که قبلاً اعلام شده بود، جمهوری اسلامی ایران در واکنش به رویکرد غیرسازنده آژانس و پذیرش قطعنامه فوق، گام‌های عملی از جمله نصب سانتریفیوژهای مدرن و غیرفعال کردن اتاق‌های اضافی برداشته است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود نوشت: آمریکا و سه کشور اروپایی نیت های کوته فکری دارند در تلاش برای پیشبرد قطعنامه ای که نتیجه اشتباه محاسباتی و اطلاعات نادرست علیه کشور است با شفاف ترین روش ها. برنامه صلح آمیز هسته ای در جهان، آنها از اختیارات آژانس فراتر رفتند. بانیان این قطعنامه مسئول مستقیم عواقب آن هستند. پاسخ ایران قاطع و متناسب است.