ایران به دنبال تضمین های قوی تر از آمریکا است


به گزارش ایرنا، این رسانه آمریکایی به نقل از یک مقام ارشد غربی نوشت: مذاکرات در وین فرصتی برای توافق بر سر نکات نهایی برای احیای توافق هسته ای است.

این مقام غربی که نامش فاش نشده است، گفت که توافق باید تا پایان این هفته حاصل شود.

به گفته این مقام غربی، در صورت حصول توافق، وزرای خارجه کشورهای شرکت کننده به وین خواهند رفت.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز چهارشنبه گفت: تیم مذاکره کننده ایرانی به رهبری علی باقری مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست لغو تحریم های ظالمانه علیه کشورمان به وین سفر می کند. برای گفتگو با هماهنگی اتحادیه اروپا، ایده های مطرح شده از سوی طرفین از جمله ایده های ارائه شده از سوی ایران که در هفته جاری به طرف مقابل ارائه شده است، باید مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران ساعاتی پیش در توئیتی نوشت: آمریکا باید قدر فرصتی را که سخاوت اعضای برجام فراهم کرده است بداند. توپ در کنار آنهاست تا بلوغ نشان دهند و مسئولانه عمل کنند.

میخائیل اولیانوف، سفیر و نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و رئیس هیئت این کشور در مذاکرات لغو تحریم‌ها، روز چهارشنبه در توییتی نوشت: نمایندگان روسیه آماده مذاکرات سازنده برای نهایی کردن توافق بر سر الحاق مجدد همه طرف‌ها هستند. به برجام

انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در توییتی اعلام کرد که برای مذاکره بر سر برجام راهی وین شده است.

مورا در این پیام نوشت: برای مشورت در مورد اجرای کامل برجام بر اساس متن ارائه شده توسط هماهنگ کننده مذاکرات در 20 ژوئیه به وین می روم.

توئیت مورا در حالی منتشر شد که اخیرا حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان گفت: جوزپ بورل پیش نویس نظرات طرف های مختلف مذاکره را تهیه و به عنوان پیشنهاد اتحادیه اروپا به همه طرف ها ارائه کرد. هماهنگ کننده اتحادیه و در حال بررسی این پیشنهاد در پایتخت ها هستیم.

پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و آلمان در سال 2015 با ایران به توافق هسته ای دست یافتند، اما ایالات متحده در سال 2018 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و تحریم ها علیه ایران دوباره اعمال شد.

در عین حال، واشنگتن بارها تمایل خود را برای احیای برجام اعلام کرده است، اما افراط‌هایی داشت که با چارچوب اصلی برجام مغایرت داشت و جمهوری اسلامی ایران قاطعانه با زیاده‌روی‌های واشنگتن مخالفت کرد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش گفت که واشنگتن و متحدانش طرحی را برای بازگشت به برجام آماده کرده اند تا از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری کنند.

در آستانه دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها در وین، رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، با تاکید بر آمادگی واشنگتن برای توافق، به دنبال ایجاد فضایی برای فشار بر ایران در این دور از مذاکرات و روز چهارشنبه محلی است. زمان قبل از عزیمت به وین در حساب توییتر خود نوشت: «آماده شدن برای سفر به وین بر اساس متن جوزپ بورل (مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا).

نماینده آمریکا گفت: انتظارات ما محدود است، اما آمریکا از تلاش های اتحادیه اروپا استقبال می کند و آماده است با حسن نیت برای رسیدن به توافق کار کند.

رابرت مالی در ادامه پیش بینی های آمریکا گفت: به زودی مشخص خواهد شد که آیا ایران آماده مذاکره در این راه است یا خیر.

مقامات و رسانه‌های آمریکایی و غربی همچنان سرزنش می‌کنند و اصرار دارند ایران را عامل تاخیر در دستیابی به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات نشان دهند. این در شرایطی است که جمهوری اسلامی ایران خواسته های خود را با رویکردی واقع بینانه در راستای الزامات توافقنامه 1994 و در راستای تجربه به دست آمده از اقدامات طرف های غربی تنظیم کرده است.

تحلیلگران و کارشناسان بین المللی از جمله دلایل عدم تمایل دولت بایدن به بازگشت به برجام اشاره می کنند و در ماه های اخیر علیرغم شعار رویکرد دیپلماتیک به ایران، این دور از مذاکرات پس از وقفه پنج ماهه آزمون دیگری است. برای اینکه دولت بایدن حسن نیت خود را نشان دهد.