ایران جزو 6 کشور برتر مبارزه با ویروس کرونا/برنامه وزارت بهداشت برای تحکیم نظام سلامت


به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در مراسم بزرگداشت روز پزشک گفت: چنین مناسبتی دلیلی برای تشکر از همکاران است. همانطور که می دانید اسلام علم پزشکی و پزشک را در نظر گرفته است.

ایران؛ قوی ترین بخش مراقبت های بهداشتی را در منطقه دارد.

وی افزود: سابقه پزشکی ما یک تاریخ بسیار افتخار آمیز است. علم پزشکی در کشور ما علمی عمیق و کهن است. امروز بدون شک ما قوی ترین بخش بهداشت و درمان را در منطقه داریم که به ویژه بعد از انقلاب رشد کرده است و توانسته ایم نه تنها نیازهای جامعه خود، بلکه کشورهای منطقه را که به آن می آیند پاسخ دهیم. کشور ما برای نیازهای پزشکی آنها. ما این را مدیون ادغام آموزش، مراقبت های بهداشتی و درمان در کشور هستیم.

مدیریت کرونا در روزهای ترسناک

عین اللهی ادامه داد: سال گذشته در شرایطی دولت سیزدهم را راه اندازی کردیم که در بحران و موج بسیار وحشتناک کرونا بودیم. بنابراین رهبری در اولین دیدار با دولت اعلام کردند که اولویت کشور بحث مدیریت کرونا است.
در آن زمان روزهای بسیار وحشتناکی در کشورمان داشتیم و هر روز بیش از 700 نفر در کشور جان خود را از دست می دادند. ترک منازل مردم، وضعیت اسفناک بیمارستان ها و سردخانه ها، کمبود تخت بیمارستانی، خستگی مفرط و استرس روحی، نیاز نابهنگام به درمان، کمبود دارو از جمله سرم و سرنگ، محدودیت در ارائه خدمات به مردم، کمبود یک واکسن کرونا، بنابراین برخی از مردم مجبور شدند به کشورهایی مانند ارمنستان بروند، در غیر این صورت صف های طولانی برای واکسن ایجاد می شد.

افزایش واکسیناسیون و رفع محدودیت های کرونا در دولت سیزدهم

وی گفت: در ابتدای دولت مجموع واکسیناسیون ما 19 میلیون نفر بود و اکثر مردم واکسینه نشده بودند. در دولت سیزدهم همه با هم همدردی کردند تا واکسیناسیون انجام شود. تا آذر 1400، 132000 کشته در کشور ما وجود داشت. و از شهریور که واکسیناسیون را شروع کردیم تا امروز با کمک و حمایت مردم مجموع مرگ و میر ما به 143000 نفر رسیده است. یعنی در این مدت 11000 نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند که نشان دهنده قدرت واکسیناسیون بود. کمبود واکسن و تخت، تعلیق تردد، تعطیلی مراکز آموزشی و… رسیدگی شده است، تعطیلی مراکز آموزشی خسارات زیادی به بار آورده است که خوشبختانه دوباره آغاز شده، ممنوعیت تردد رفع شده، تعطیلی مکرر بازارها و مشاغل، و غیره.

رکورد واکسیناسیون کرونا در ایران

وی افزود: بنابراین کار را بر روی مرتفع ترین قله کرونا که پنجمین قله است، با 50 هزار ویزیت در روز، 8 هزار بستری در بخش مراقبت های ویژه و بیش از 700 فوتی آغاز کردیم، اما با کار جهادی و همراهی مردم. . ، واکسیناسیون به سرعت انجام شد. به طوری که ما یک رکورد روزانه از واکسیناسیون نسبت به جمعیت جهان داریم. بنابراین ما روزانه 1600000 واکسن و 8600000 واکسن در هفته تزریق کردیم. بنابراین اعلام شد که ایران یکی از شش کشور برتر دنیا در زمینه کنترل ویروس کرونا است. این در زمانی اتفاق افتاد که تحریم های شدید ادامه داشت.

ذخیره سازی 50 میلیون دوز واکسن کرونا در کشور

عین اللهی با بیان اینکه 50 میلیون دوز واکسن در ذخیره و 6 مرکز تولید واکسن کرونا در کشور داریم، گفت: به تولیدکنندگان واکسن کرونا اعلام کرده‌ایم که فعلاً واکسن تولید نکنند. حتی اعلام کردیم که آماده صادرات واکسن به همه کشورها هستیم. اخیراً واکسن هایی را نیز به ونزوئلا صادر کرده ایم. اخیرا دکتر امیر عبداللهیان که به کشورهای آفریقایی می رود از ما بسته واکسن خواسته که ما تهیه کردیم.

بیمه درمانی همگانی رایگان برای 6 میلیون نفر

وزیر بهداشت درباره بیمه همگانی سلامت گفت: همه باید ایجاد بیمه همگانی سلامت را ترویج کنیم تا مردم متحمل هزینه های سلامتی نشوند که از عهده آن بر نمی آیند. امسال با حمایت شورای اسلامی با وام حدود 6 میلیارد تومانی سه دهک پایین جامعه را بیمه کردیم و 6 میلیون نفر بیمه همگانی رایگان گرفتند. یک میلیون دیگر هم داریم که تا سه ماه آینده بیمه رایگان دارند و باید در این ظرفیت آزمون را گسترش دهیم.

تصویب ایجاد صندوق حمایت از بیماران لاعلاج در دولت

عین اللهی گفت: شورای اسلامی در حمایت از بیماران لاعلاج گامی انقلابی برداشته است. 5 میلیارد تومان برای حمایت از بیماران لاعلاج و مزمن اختصاص یافت و صندوق حمایت از بیماران لاعلاج هفته گذشته در شورای دولت تصویب شد. امیدواریم با تشکیل هیات امنای این صندوق بتوانیم خدمات خوبی ارائه دهیم.

بحران جمعیتی در کشور

وی در خصوص موضوع جوانی جمعیت گفت: متاسفانه امروز در بحران جمعیتی قرار داریم و اگر در شش تا هفت سال آینده به فکر جمعیت کشور نباشیم جمعیت به سرعت پیر می شود. به عنوان بخشی از وظایف ما، فعالیت های اردوی جوانان جمعیت زیر نظر وزیر بهداشت انجام می شود. بیمه ناباروری نیز ارائه شد. حدود 3.5 میلیون نفر نابارور داریم و پوشش بیمه ای درمان ناباروری در شورای عالی بیمه سلامت مصوب و در دولت هم تصویب شده است. 90 درصد هزینه های درمان ناباروری در بخش دولتی و 70 درصد این هزینه ها در بخش خصوصی بیمه است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر شبکه درمان ناباروری در کشور تشکیل شده است و معاونت درمان نیز در تلاش برای ایجاد مراکز است.

اجرای طرح “داروسازی”.

عین اللهی درباره طرح دارویی گفت: کشور در صنعت دارو از کشورهای غربی پیشی گرفته است و دانشمندان ارزشمندی داریم. اما سازوکارها در کشور به گونه ای بود که می شد به اندازه نیاز کشور دارو تولید کرد، اینطور نبود. همه باید کمک کنیم تا به جایی برسیم که نه تنها نیاز کشور به دارو را تامین کنیم، بلکه آن را صادر کنیم.
وی افزود: اولین مشکلی که در حوزه پزشکی تضاد منافع ایجاد می کند، تفاوت ارز ترجیحی با ارز آزاد است. کارخانه های داروسازی ما باید از دارو سود ببرند نه از تفاوت ارز ترجیحی با ارز آزاد. اینجاست که مشکل فساد مطرح می شود. بر این اساس است که مصوبه مجلس امسال به وزارت بهداشت اجازه داده شد تا در برخی داروها ارز صادر کند اما مابه التفاوت ارز ممتاز و آزاد را به بیمه ها بدهد. اوایل امسال اعلام شد که این کار را انجام می دهیم، اما اعلام کردیم که فقط در صورتی این کار را می کنیم که پیش بینی ها و بسته های آماده داشته باشیم.
عین اللهی ادامه داد: بر این اساس دانشمندان کشور بسته های خدمات درواری را با کد شناسایی و برای آنها یارانه ای به نام یارانه سلامت تعیین کردند. 9600 دارو کدگذاری و تهیه شد. 3 تیرماه طرح درواری را اجرا کردیم و به دلیل ترس از احتکار، اجرای طرح را از قبل اعلام نکردیم. تمامی پکیج ها مکانیزه و با ذهن ایجاد می شوند. بنابراین قیمت داروها در تهران، بندرعباس، بوشهر و… روشن و یکسان
وی با بیان اینکه یکی از اهداف ما افزایش صادرات دارو است، گفت: با توجه به واردات دارو و ملزومات پزشکی، توزیع ترجیحی ارز تا پایان سال ادامه دارد. در این مدت اقدامات خوبی در زمینه تولید دارو انجام شد. به عنوان مثال انسولین قلمی که ما وارد می کنیم در داخل کشور تولید می شد که البته حجم تولید آن به اندازه نیاز کشور نیست و امیدواریم تولید آن به تدریج افزایش یابد. آیین نامه حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز به تصویب دولت می رسد.

اضافه شدن 70000 تخت بیمارستانی

وزیر بهداشت گفت: در حوزه درمان نیز در این مدت 10 هزار تخت در 79 مرکز درمانی اضافه کرده ایم. ما همچنین تعداد تخت های مراقبت های ویژه کودکان را به عنوان بخشی از موج آمیکرون دو برابر کردیم. یکی از اقدامات خوب تقویت مناطق محروم و افزایش دسترسی به مناطق محروم بود، سقف نیروی کار دریافتی در مناطق محروم برداشته شد. هدف ما افزایش بهره وری در مراکز دولتی است.
وی ادامه داد: در خصوص نسخه های الکترونیکی هم اکنون بیش از 90 درصد نسخه ها الکترونیکی است.
عین اللهی درباره آموزش و پرورش گفت: متأسفانه در سال گذشته 1000 جا برای دستیاران ما خالی بود که به دلیل قوانین در زمینه محدودیت انتخاب رشته بود. امسال افراد می توانند 100 رشته را انتخاب کنند. سهمیه بومی نیز برای مناطق کم درآمد برای مددکاران در نظر گرفته شده است. حقوق دستیاران نیز دو برابر شد. بیمه تکمیلی رایگان نیز به دانشجویان پزشکی ارائه شد.
وزیر بهداشت در ادامه گفت: در حوزه سلامت 85 طرح بهداشتی را تکمیل و اجرا کرده ایم و تا پایان امسال 2000 طرح بهداشتی را تکمیل خواهیم کرد. یکی از مشکلات ما سیستم نظارت بر برنامه های سلامت بود. ما 500 سامانه در وزارت بهداشت داریم و یکی از برنامه های ما تمرکز و تجمیع سامانه هاست. در این حوزه تلاش می کنیم تا یک ابر سامانه برای تجمیع اطلاعات خود ایجاد کنیم که زیرساخت اجرای پزشک خانواده باشد.
وی گفت: حدود 67 هزار کارگر غیررسمی در این مدت تبدیل به وضعیت شدند و آزمایشگاه های کنترل غذا و دارو به ویژه در مناطق مرزی تجهیز شد. همچنین نسخه فارماکوپه داروهای ایرانی را به روز کرده ایم و برای اولین بار فارماکوپه داروهای سنتی و طبیعی کشور نیز در قالب کتاب منتشر شده است.
وی گفت: در حوزه دیپلماسی سلامت باید با کشورهای همسایه تعامل داشته باشیم. تعامل وجود دارد و دو هفته دیگر در تهران جلسه G5 خواهیم داشت و در آنجا برنامه های خود را بررسی خواهیم کرد.