ایران نصب سومین آبشار سانتریفیوژهای نسل ششم را تکمیل کرد


به گزارش فارس، آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز در گزارشی به اعضای خود اعلام کرد که ایران فرآیند نصب سه آبشار سانتریفیوژ IR-6 در نیروگاه غنی سازی سوخت نطنز را تکمیل کرده است.

در این پیام محرمانه که رویترز مدعی است توسط خبرگزاری رویت شده است، این خبرگزاری همچنین گزارش داده است که ایران برنامه‌هایی برای نصب شش آبشار سانتریفیوژ نسل دوم در یک واحد عملیاتی جدید در کارخانه غنی‌سازی سوخت نطنز اعلام کرده است.

بیانیه رویترز درباره گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دو روز پس از آن منتشر می‌شود که بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که در راستای اجرای قانون اقدام راهبردی، آژانس قبلاً در جریان قرار گرفته است.

اقدامات ایران برای پمپاژ گاز به صدها سانتریفیوژ در حالی صورت می گیرد که شورای حکام آژانس در 18 ژوئن سال جاری قطعنامه ای را تصویب کرد که ایران را به عدم همکاری در موضوع هسته ای متهم کرد. در همان روز، سازمان انرژی اتمی ایران با صدور بیانیه ای تعدادی از دوربین های نظارتی اضافی آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران را تعلیق کرد.

ساعاتی پیش منابع خبری از سفر مذاکره کنندگانی از ایران، آمریکا و کشورهای اروپایی برای دور جدید مذاکرات برای رفع تحریم ها به وین خبر دادند.

مذاکرات برای لغو تحریم ها برای چند ماه قطع شد. دولت آمریکا از همان ابتدای این مذاکرات، به جای ارائه ابتکارات عملی برای پیشبرد مذاکرات، بارها سعی کرده طرف های مختلف را به کندی روند مذاکرات و ایجاد موانع در مسیر آن متهم کند.

کشورهای غربی به ویژه آمریکا در ادامه عملیات رسانه ای و روانی خود پس از قطع مذاکرات وین، به جای عمل به تعهدات خود در احیای برجام، به بهانه های مختلف برای مقصر دانستن ایران متوسل شدند. این کشورها در ابتدا مدعی شدند روسیه با ربط دادن موضوع مذاکره به جنگ اوکراین، روند مذاکرات را کند می کند.

پس از اینکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان سفر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران اظهار داشت که موضوع درخواست مسکو برای تضمین همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، کشورهای غربی بر ایران تاکید کردند. به این موضوع پرداخته و اعلام کرد که درخواست تهران برای حذف نام سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی، مذاکرات را به بن بست کشاند.

در سال های اخیر کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران به شدت این اتهامات را رد کرد.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر تغییر برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به گروه 1+5 برای حل تنش های مرتبط با برنامه هسته ای خود به توافق رسید. علیرغم به رسمیت شناختن پایبندی ایران به تمامی تعهدات توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، دولت آمریکا در ماه می 2017 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.