ایران چه ایده ای به آمریکا داد؟


به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به رم سفر کرده است با روزنامه ایتالیایی «لارپوبلیکا» مصاحبه کرد.

وی در پاسخ به این سوال که ایران درگیری در اوکراین را محکوم کرد اما چرا تجاوز روسیه را به طور خاص محکوم نکرد؟ وی گفت: ما از همان ابتدا موضع خود را در قبال جنگ در اوکراین به وضوح اعلام کردیم. منظورم این است که ما با حمله نظامی روسیه به اوکراین مخالفیم. ما از همان ابتدا سعی کردیم جنگ را متوقف کنیم و مذاکرات سیاسی بین طرفین را آغاز کنیم. من خودم سه بار و بارها با سرگئی لاوروف وزیر روسیه با وزیر امور خارجه اوکراین تماس گرفتم. ما همچنان بر این باوریم که راه حل اوکراین جنگ نیست و مهم نیست این درگیری چقدر طول بکشد، جز از طریق مذاکره، راه دیگری برای حل آن وجود نخواهد داشت.

این خبرنگار گفت کرملین به تازگی از سفر پوتین به تهران برای گفتگو در مورد سوریه در هفته آینده خبر داده است. وی از امیر عبداللهیان پرسید که آیا در این سفر درباره اوکراین صحبت می کنید؟ وی گفت: این نشست سه جانبه در قالب روند آستانه خواهد بود که برای اولین بار در سه سال گذشته به صورت حضوری برگزار می شود و مسائل مهمی مانند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، تحریم سوریه وجود دارد. عملیات احتمالی ارتش ترکیه در منطقه مرزی برای مبارزه با تروریسم مورد بحث قرار خواهد گرفت. رئیس جمهور رئیس جمهور دو هفته پیش در دیدار با رئیس جمهور پوتین در ترکمنستان، مواضع ایران را در قبال جنگ اوکراین تشریح کرد، اگرچه ما ریشه های جنگ را درک می کنیم، اما ایران همچنان مخالف درگیری است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: قطعا با حضور رئیس جمهور روسیه در تهران به تلاش های خود برای دستیابی به آتش بس در اوکراین ادامه خواهیم داد.

هنگامی که در مورد اظهارات جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا مبنی بر اینکه روسیه قصد دارد هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت موشک را از ایران خریداری کند، سوال شد و دولت شما چه پاسخی داشت؟ وی تصریح کرد: ما انواع مختلفی از همکاری با روسیه از جمله در زمینه دفاعی داریم، اما به هیچ یک از طرف های درگیر در این جنگ کمک نمی کنیم، زیرا معتقدیم جنگ باید متوقف شود. من فکر می کنم مشکل کنونی درگیری این است که سازندگان اسلحه در برخی کشورهای غربی، از جمله ایالات متحده، در تلاش برای فروش محصولات خود هستند. ما از هر اقدامی که منجر به تشدید تنش شود اجتناب خواهیم کرد و تلاش خواهیم کرد تا جنگ را متوقف کنیم.

رئیس مجلس گفت: مذاکرات برای تمدید برجام در چه مرحله ای است؟ وی با بیان اینکه اگرچه نشست اخیر در دوحه شکست خورد اما امیرعبداللهیان به همین مناسبت گفت: دولت جدید ایران مذاکرات جدی با همکاران خود در موضوع هسته ای انجام داد. ما به پروژه ای رسیده ایم که 90 درصد مورد تایید 1+4 و همچنین آمریکایی هاست. برای رفع تحریم ها با آمریکایی ها در تماس هستیم. آنها از طریق اتحادیه اروپا و وزرای خارجه برخی کشورها مشورت می کنند. پیشرفت قابل توجهی هم در پروژه و هم در ایده های پیشنهادی حاصل شده است. فکر نمی کنم درست باشد که بگوییم دوحه شکست خورده است.

وی افزود: پیشرفت هایی وجود دارد، اما مسائل دیگری وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود.

وزیر امور خارجه توضیح داد: ما ضمانت اقتصادی قوی می خواهیم. اگر یک شرکت غربی با همتای ایرانی خود قرارداد ببندد باید مطمئن باشد که پروژه اجرا می شود و در صورت تحریم جبران می شود.

خبرنگاری از امیر عبداللهیان پرسید که آیا ایتالیا جزو کشورهایی است که از طریق آن با آمریکا ارتباط برقرار می کنید؟ وی گفت: من با دی مایو وزیر امور خارجه ایتالیا درباره موضوع هسته ای صحبت کردم، او به ایده های خوبی رسید که در مذاکرات بررسی خواهیم کرد. در طول 10 ماه گذشته، به غیر از نشست رم، دو بار ملاقات کرده‌ایم و درباره موضوعات مختلف از جمله برجام گفتگو کرده‌ایم. اکنون که در مرحله جدیدی از مبادله هستیم، از توانایی و توانایی وزارت خارجه ایتالیا در مذاکرات هسته ای استقبال می کنیم، همانطور که از هر ایده ای که بتواند به بازگرداندن ایالات متحده به برجام کمک کند، استقبال می کنیم.

وی ادامه داد: بنابراین به دنبال یک توافق خوب، قوی و با ثبات هستیم و از کمک سایر کشورها از جمله ایتالیا استقبال می کنیم.

این خبرنگار در پاسخ به این سوال که آیا این واقعیت که آمریکا از حذف سپاه از لیست سازمان های تروریستی خودداری می کند مانعی برای اجرای برجام است؟ وزیر امور خارجه گفت: به آمریکایی‌ها پیشنهاد کرده‌ایم که مسائل مربوط به لیست سیاه را کنار بگذارند. اما ما باید مطمئن شویم که شرکت‌های ایرانی از مزایای اقتصادی و سهم خود از برجام بهره‌مند می‌شوند. برای کسب منافع اقتصادی در برجام ضروری است، ما چیزی جز توافق هسته ای نمی خواهیم.

این خبرنگار با اشاره به سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه و اینکه ایران در مرکز مذاکرات قرار خواهد گرفت، از وزیر امور خارجه پرسید که چه انتظاری دارید و به چه چیزی امیدوار هستید؟ امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: در ماه های اخیر مذاکرات مثبتی با عربستان داشته ایم. توجه به همسایگان یکی از اولویت های سیاست خارجی ماست. به ما گفته شد که موضوع اصلی این سفر امنیت غذایی و انرژی خواهد بود. رژیم صهیونیستی می خواهد این سفر را به فرصتی برای تشدید مسائل امنیتی و استفاده از آن علیه ایران تبدیل کند. امیدواریم طرف آمریکایی متوجه شود که علیرغم تمایل اعلام شده برای تکمیل مذاکرات هسته ای، این سفر به فرصتی بی ثمر تبدیل نخواهد شد.

این خبرنگار در ادامه گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی از خاموش شدن برخی از دوربین هایی که برای نظارت بر برنامه هسته ای شما استفاده می شود، شکایت دارد. آیا آماده فعال کردن دوربین ها برای از سرگیری گفتگو با غرب هستید؟ و وزیر امور خارجه گفت: ما دوربین ها را خاموش نکردیم. ما آنها را از طرح حذف کردیم. اینها دوربین هایی هستند که ایران داوطلبانه برای نظارت نصب کرده است و ما در واکنش به تصمیم ناعادلانه آمریکا و سه کشور اروپایی در آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران در جریان مذاکرات، آنها را از مدار خارج کردیم. هر زمان که مذاکرات تمام شد، دوباره دوربین ها را معرفی می کنیم.

وی افزود: ایران در تلاش برای دستیابی به یک توافق جدی و پایدار است و مصمم به احیای برجام است.