بایدن با نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی درباره توافق با ایران گفتگو کرد


خبرنگار آکسیوس به نقل از منابع صهیونیستی اعلام کرد که رئیس جمهور آمریکا با نخست وزیر موقت اسرائیل درباره توافق هسته ای با ایران گفت وگو کرده است.

بر اساس این گزارش، بایدن در آن تماس بر تعهد واشنگتن به امنیت تل آویو تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، دور جدید مذاکرات لغو تحریم ها علیه ایران پس از وقفه 5 ماهه از 22 مردادماه در وین آغاز شد و این مذاکرات چهار روز بعد در 26 مردادماه و با بازگشت هیات ها به پایتخت ها پایان یافت.

این دور از مذاکرات پس از آن صورت می گیرد که سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا به فایننشال تایمز گفت که بسته جدیدی را روی میز گذاشته است که شامل تصمیمات فوری برای لغو تحریم ها و برنامه هسته ای ایران است. مراحل

جمهوری اسلامی ایران در 25 آگوست (16 اوت) نظرات و سوالات خود را در خصوص پیشنهادات اتحادیه اروپا برای مذاکره در خصوص کاهش تحریم ها در وین ارسال کرد و بیش از یک هفته بعد، ایالات متحده نظر خود را در 2 سپتامبر (اوت) ارسال کرد. 24). او آن را به اتحادیه اروپا ارائه کرد.

در پایان این دور از مذاکرات، مقامات آمریکا و اتحادیه اروپا گفتند که متن نهایی به همه طرف ها ارائه شده است که قابل تغییر نیست و یا باید پذیرفته شود یا مذاکرات شکست خورده اعلام شود که این بیانیه وزارت امور خارجه ایران است. . رد شد و اعلام شد که به دلیل ادامه بحث در مورد تعدادی از موضوعات مهم، هنوز در مرحله ای نیستیم که بتوانیم در مورد نهایی کردن متن توافق در وین صحبت کنیم.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز گفت که هیچ توافقی (در مورد مذاکرات هسته ای) حاصل نشد، زیرا تا زمانی که همه موضوعات به توافق نرسند، توافقی حاصل نخواهد شد.

مذاکرات به مرحله تعیین کننده ای رسیده، به خط پایان رسیده است و توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی غرب به ویژه ایالات متحده آمریکا به عنوان طرف ناقض توافقنامه 1994 است.

هیئت جمهوری اسلامی ایران تاکید می کند که باید توافق حاصل شود، ثبات لغو تحریم ها به نوعی تضمین شده است و این موضوع نباید در آینده به عنوان اهرم فشار بر ایران باقی بماند و به دنبال توافقی است که تجارت خارجی ایران باید برداشته شود و محدودیت های غیرقانونی در فروش نفت برداشته شود. از این منظر اگر طرف مقابل خواسته های منطقی ایران را بپذیرد و خواستار شکل گیری توافقی با ثبات و معتبر باشد، توافق نهایی حاصل خواهد شد.