بایدن هنوز برای سفر به ریاض تصمیمی نگرفته است


به گزارش فارس، رویترز شامگاه شنبه گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که در سفر خود به منطقه هنوز تصمیمی برای سفر به عربستان سعودی نگرفته است.

بایدن گفت که تصمیم برای سفر به عربستان سعودی ربطی به نفت ندارد، بلکه به تلاش‌های فعال صلح در منطقه و دیدار با رهبران منطقه مربوط است.

انتقادات از سفر احتمالی بایدن به ریاض در حالی مطرح شد که وی تلاش کرد تا سفر چند روز پیش خود به عربستان سعودی را با وجود انتقاد شدید از مقامات سعودی در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری 2020 آمریکا توجیه کند.

بایدن گفت: «شاید من با رهبران کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی و اسرائیل دیدار کنم، اما هنوز برنامه مستقیمی برای این موضوع ندارم. من قصد ندارم نگرش خود را نسبت به حقوق بشر (در عربستان سعودی) تغییر دهم، اما وظیفه من به عنوان رئیس جمهور این است که هر زمان که ممکن است کار کنم و صلح را در خاورمیانه بیاورم.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به این سوال که آیا بایدن وعده خود مبنی بر قفل کردن دولت سعودی را فراموش کرده است، گفت: این وعده همچنان پابرجاست. اظهارات وی بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی عربی داشت.