با رژیم غذایی اصفهان از شر بوی بد دهان خلاص شوید


بوی بد دهان را با غذا از بین ببرید

به یاد داشته باشید که بوی بد دهان ناشی از برخی غذاها با خوردن غذاهای دیگر برطرف می شود. در مورد علل بروز این مشکل و چگونگی از بین بردن بوی غذا ، متخصص تغذیه اصفهانی ، دکتر.

علت اصلی بوی بد دهان

عوامل زیادی می توانند باعث بوی بد دهان شوند. پلاک های باکتریایی در دهان و مصرف برخی غذاها از شایع ترین علل این مشکل هستند:

جویدن سبزیجاتی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و هل بوی غذا را از بین می برد.

نخ دندان

دهان یکی از نقاط بدن است که در آن مقدار زیاد و متنوعی از میکروب ها وجود دارد. پلاک دندان لایه ای از باکتری ها در دهان است. عدم مراقبت از دندان ها ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، و همچنین خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین می تواند باعث ایجاد پلاک باکتریایی شود. این پلاک ها روی دندان ها می نشیند و بسیار چسبناک هستند. با مسواک زدن و نخ دندان صحیح می توانید از ایجاد پلاک جلوگیری کنید. متأسفانه ، اگر تعادل باکتری ها در دهان به هم بخورد ، پلاک دندان می تواند سولفات زنجیره ای کوتاه ، دی آمین یا اسیدهای چرب تولید کند که می تواند باعث بوی بد دهان شود.
مقداری غذا بخورید

غذاهای زیادی وجود دارد که باعث بوی بد دهان می شوند که در زیر به آنها اشاره شده است:

سیر و پیاز

سیر و پیاز سرشار از ترکیبات گوگردی هستند و می توانند بوی بد دهان را در دهان ایجاد کنند و بعداً هنگامی که جذب می شوند و توسط ریه ها دفع می شوند.

با رژیم غذایی اصفهان از شر بوی بد دهان خلاص شوید

محصولات لبنی

بسیاری از باکتری هایی که در دهان زندگی می کنند می توانند اسیدهای آمینه موجود در محصولات لبنی را تجزیه کرده و بقایایی به نام کاداورین یا پوترسیدین تولید کنند. در نتیجه بوی تعفن ایجاد می شود.

کنسرو ماهی

بوی ماهی کثیف چیزی نیست که نادیده گرفته شود. در طول کنسرو ماهی ، این غذا تجزیه می شود و “آمین های بیوژنیک” تولید می کند که در تولید بوی بدن نقش دارند.

کربوهیدرات هایی که سریع عمل می کنند

این نوع کربوهیدرات ها شامل نوعی مولکول کربوهیدرات است که به راحتی توسط باکتری های طبیعی موجود در دهان و روده هضم می شود و باعث ایجاد گاز ، نفخ ، مشکلات روده ای و البته بوی بد دهان می شود.

دخانیات و مشروبات الکلی

مصرف مشروبات الکلی شدت بوی بد دهان را افزایش می دهد زیرا اتانول یکی از عوامل کم آبی بدن است ، به این معنی که بدن را کم آب کرده و همچنین باعث فرار محصولات باکتریایی می شود. سیگار کشیدن نیز نقش دارد و اثرات الکل را افزایش می دهد.

چکار باید بکنیم؟

برای از بین بردن بوی بد دهان با غذا ، باید از خوردن برخی از غذاهایی که در زیر به آنها اشاره شد اجتناب کنید. البته باید توجه داشته باشید که نیازی به حذف کامل این غذاها از رژیم غذایی خود ندارید. اما کاهش مصرف آنها در جلوگیری از بوی بد دهان مثر خواهد بود.
با تغذیه مناسب با بوی بد دهان مقابله کنید

گاهی اوقات این برای تغییر عادات غذایی و آشامیدنی و افزایش مصرف آب برای از بین بردن بوی بد دهان کافی است. با این حال ، نباید فراموش کنید که تمیز کردن دهان و مراجعه به پزشک نیز مهم است. به یاد داشته باشید که نوشیدن آب زیاد برای بدن بسیار مفید و مفید است.

ابتدا علت را پیدا کنید

اولین قدم برای مقابله با بوی بد دهان شروع درمان علت است. این مشکل فقط با خوردن غذاهایی مانند سیر و پیاز ایجاد می شود که با اجتناب از مشکل شما می توانید این مشکل را برطرف کنید. مصرف ناکافی آب نیز می تواند مشکل ساز باشد. در نتیجه ، نوشیدن آب بیشتر می تواند به خلاص شدن از شر خشکی دهان و بوی بد دهان کمک کند. گاهی اوقات این مشکل به دلیل مشکل دندان یا لثه ایجاد می شود. در نتیجه ، ابتدا باید ریشه مشکل را پیدا کنید.

از مصرف الکل و دخانیات خودداری کنید

همانطور که گفته شد ، سیگار کشیدن و الکل علائم بوی بد دهان را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید ، نه تنها باید عادت از بین بردن بوی بد دهان را ترک کنید ، بلکه باید گام های مهمی در جهت سلامتی بردارید.

بیش از 3 وعده غذا در روز نخورید

هرچه غذا بیشتر باشد ، تعادل pH دهان بدتر است. در نتیجه ، زمان بیشتری برای تغذیه به باکتری ها داده می شود و بقایای غذا بیشتر در کناره های دندان و گوشه های دهان تجمع می یابد. علاوه بر این ، بیشتر میان وعده ها شیرین و البته تشنه باکتری های موجود در دهان هستند. بنابراین ، توصیه می شود از عادت داشتن همیشه میان وعده در دهان خود اجتناب کنید.

بهداشت دهان را رعایت کنید و دهان خود را با روغن نارگیل بشویید

نتایج برخی از مطالعات نشان می دهد که مسواک زدن برای تنفس معطر بسیار مهم است. علاوه بر این ، توصیه می شود که بعد از مسواک زدن روزانه صورت خود را با روغن نارگیل مسواک بزنید. روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است. این ترکیب دارای اثرات مفیدی در برابر انواع بیماری های دهان است. برای این کار ، پس از مسواک زدن ، یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را به مدت 5 تا 10 دقیقه غرغره کرده و دهان خود را بشویید. حتی اگر صبر داشته باشید ، می توانید این روغن را به مدت 20 دقیقه در دهان خود قرار دهید و در نهایت روغن را تف کنید.
به دنبال سبزیجات باشید

جویدن سبزیجاتی مانند جعفری ، نعناع ، میخک ، رازیانه ، بابونه ، رزماری ، مریم گلی و هل بوی غذا را از بین می برد.

مکمل هایی برای مبارزه با بوی بد دهان

فلز روی: نتایج چندین مطالعه نشان داده است که مکمل روی ترکیبات سولفات را به گازهای بی بو تبدیل می کند.

پروبیوتیک: به طور کلی ، استرپتوکوکوس سیلوستریس باید در دهان افراد سالم غالب باشد. با این حال ، افرادی که از بوی بد دهان رنج می برند ، سطح کمتری از این باکتری را دارند و حتی برخی از آنها این باکتری را ندارند. به همین دلیل ، پروبیوتیک ها در از بین بردن و کاهش بوی کنه ها مثر هستند.


دکتر. رضا می تواند با تامین تغذیه اولیه و میزان غذا و تأمین مواد مغذی نقش مهمی در دستیابی به سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

دکتر متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان ، دکتر


مطالب پیشنهادی:

غذاهای دودی پر خطر

اهمیت غذاهای سرد و گرم

6 راه برای دریافت امگا 3

گوشت بخورید یا نخوریددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *